Facebook

Facebook Chat Pro, czyli brakujące ustawienia prywatności w Twoim czacie

Grzegorz Ułan
Facebook Chat Pro, czyli brakujące ustawienia prywatności w Twoim czacie
8

Czat na Facebooku, to chyba obecnie najpopularniejszy komunikator w Internecie, głównie z racji liczby aktywnych użytkowników tej sieci społecznościowej. To już chyba nikogo nie dziwi, osobiście jednak zadziwia mnie liczba dostępnych opcji ustawień w tym czacie. Dosłownie trzy. Wyłączenie dźwięków,...

Czat na Facebooku, to chyba obecnie najpopularniejszy komunikator w Internecie, głównie z racji liczby aktywnych użytkowników tej sieci społecznościowej. To już chyba nikogo nie dziwi, osobiście jednak zadziwia mnie liczba dostępnych opcji ustawień w tym czacie. Dosłownie trzy. Wyłączenie dźwięków, ustawienie dostępności dla wybranych znajomych, no i wyłączenie czatu zupełnie.

To ostatnie średnio działa, czasem, gdy potrzebuje w spokoju popracować, po jakimś czasie samoistnie i na nowo rozbrzmiewa mi kaskada dźwięków z nowymi powiadomieniami, w którejś z zakładek z FB. Niemniej, liczba tych dostępnych opcji ustawień nie idzie natomiast z liczbą pojawiających się nowych funkcji. Mamy buźki, obrazki, powiadomienie, że ktoś pisze czy czas odczytu wiadomości, czyli dokładną godzinę, w której zapoznał się z naszą wiadomością.

Z jednej strony to dobrze, że się pojawiają te nowe funkcje. Czasem są przydatne, ale też czasem chciałbym, a myślę, że i wielu z Was, po prostu je wyłączyć. To, że jestem akurat dostępny na Facebooku nie zawsze oznacza, że mam czas na zapoznawanie się z wszystkimi wiadomościami, które przychodzą. Przecież tylko samo wyświetlenie zakładki z FB automatycznie oznacza wiadomość jako przeczytaną. Nawet wyłączenie czatu nie zdaje tu egzaminu, czasem sam się loguje z powrotem jako online. A nawet jeśli jestem online, zawsze mogę być zajęty innymi rzeczami, a jednocześnie nie chciałbym, aby znajomi choćby poczuli się zignorowani z tego powodu.

Na szczęście powstają rozszerzenia, które choć w części pozwalają nam na uzupełnienie dostępnych rozwiązań o brakujące opcje ustawień, a o których zapomnieli ich twórcy. Facebook Chat Pro to rozszerzenie, które przede wszystkim włącza powiadomienia na pulpicie o nowych wiadomościach na Facebooku.

Pojawiają się jako wyskakujące komunikaty wraz ze zdjęciem rozmówcy i treścią wiadomości. Podobnie jak to się ma w przypadku powiadomień z Google Hangouts, z tym że tutaj dodatkowo możemy w ustawieniach określić, jak długo mają się wyświetlać i po kliknięciu przenoszeni jesteśmy bezpośrednio do danej rozmowy. Dzięki czemu odchodzi poszukiwanie zakładki z FB z danym czatem.

Co najważniejsze, jeśli przez jakiś czas będziemy zajęci, możemy wyłączyć te powiadomienia na 5, 10, 30 minut bądź na 1 godzinę. To podstawowe funkcje rozszerzenia, jako dodatkowe twórcy udostępnili wspomniane wcześniej brakujące opcje wyłączenia powiadomień o odczytanych wiadomościach czy informacji o pisaniu.

Ustawienia te możemy włączyć lub wyłączyć w opcjach rozszerzenia, gdzie znajdziemy jeszcze możliwość ustalenia czasu, przez jaki mają się wyświetlać wyskakujące powiadomienia.

I jako bonus tryb maszyny do pisania, włącznie z dźwiękami podczas pisania:)

Na chwilę obecną wszystko działa bez zarzutu, jedynie niepotrzebnie wydaje się tutaj powiadomienie o wysłaniu własnej wiadomości. Pojawia się czasem, gdy po "enterze" przejdziemy szybko do innej zakładki. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale ewidentnie do poprawki. Poza tym ciekawe i przydatne rozszerzenie i myślę, że przypadnie do gustu wielu użytkownikom Facebooka.

Strona główna rozszerzenia z opisem funkcji - Facebook Chat Pro.
Rozszerzenie do pobrania z Chrome Web Store.

Źródło - Lifehacker.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookprywatność