Felietony

Facebook się zbroi, właśnie kupił aplikację mobilną Glancee

Grzegorz Marczak
Facebook się zbroi, właśnie kupił aplikację mobilną Glancee
14

Pamiętacie aplikacje Highlight? W marcu było w okół niej dużo buzzu w sieci. Glancee był jednym z główny konkurentów dla Highlight, ostatecznie przegrywał jednak bitwę o użytkowników (według nieoficjalnych danych z AppData, Highlight jest 3 razy większy od Glancee). Mimo tego to właśnie Glancee...

Pamiętacie aplikacje Highlight? W marcu było w okół niej dużo buzzu w sieci. Glancee był jednym z główny konkurentów dla Highlight, ostatecznie przegrywał jednak bitwę o użytkowników (według nieoficjalnych danych z AppData, Highlight jest 3 razy większy od Glancee).

Mimo tego to właśnie Glancee ogłosił wczoraj, iż serwis i cały zespół został przejęty przez Facebooka. Widać więc, że w tej transakcji nie chodziło ani o bazę użytkowników ani tez o technologię którą zbudowali, choć zapewne wypracowali kilka ciekawych rozwiązań. Aplikacja bowiem (jak podają nie oficjalne źródła) zostanie zamknięta a główna część zespółu Glancee dołączy do mobilnego zespołu Facebooka.

Kwota transakcji nie jest tym razem podana do publicznej wiadomości (a przynajmniej ja nie znalazłem takiej informacji). Wiadomo jednak, że Facebook jest w stanie zapłacić bardzo duże pieniądze za dobrych inżynierów. Właściwie w Dolinie Krzemowej trwa teraz polowanie na dobrych pracowników i z tego co mówią plotki Facebook wiedzie prym jeśli chodzi o skuteczne podkupywanie najlepszych ludzi.

Facebook ma tez w co inwestować, liczba mobilnych użytkowników FB sięga już pół miliarda i ciągle rośnie. Jest to więc potencjał warty każdej sumy, która moim zdaniem będzie o wiele efektywniej wykorzystana niż inwestycje w kolejne dodatki i usługi webowe. Osobiście ciekawy jestem kiedy FB odkręci kurek z pieniędzmi z mobilnych reklam/aktywności. Wygląda na to, że odkładają tę sprawę na okres po IPO.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookMobile