Facebook

Facebook powiadomi Cię teraz o każdym zdjęciu, na którym się pojawisz w tym serwisie

Mateusz Stach
Facebook powiadomi Cię teraz o każdym zdjęciu, na którym się pojawisz w tym serwisie
16

Społecznościowy gigant z dumą ogłosił nową funkcję. Opcjonalne narzędzie ma wykorzystywać rozpoznawanie twarzy, by pomóc w zarządzaniu tożsamością na Facebooku.

Jak w praktyce ma to wyglądać? Wykorzystywane jest znane już rozwiązanie oparte o rozpoznawanie twarzy, podpowiadające znajomych, których możesz chcieć oznaczyć na swoich zdjęciach czy filmach. Facebook rozpozna twarz i ma dać ci znać, czy przypadkiem zdjęcie z nieoznaczonym tobą nie pojawiło się na profilu któregoś z twoich znajomych. Albo gdy ktoś będzie chciał wykorzystać twoje zdjęcie jako swoje profilowe. Przy okazji udoskonalona została funkcjonalność, mająca pomóc osobom niedowidzącym dowiedzieć się, co jest na zdjęciu. Brzmi to wszystko optymistycznie i dosyć niewinnie, prawda?

rozpoznawanie twarzy na Facebooku - jakie są zagrożenia?

Funkcja rozpoznawania twarzy może budzić pewne kontrowersje. Dobrze więc, że w domyślnych ustawieniach opcja ta jest wyłączona. Facebook zapewnia też, że nie będzie przesyłał nam powiadomień, jeżeli przypadkowo pojawimy się na zdjęciach nieznanych nam osób.

Bardzo ciekawe, jak to będzie działało w praktyce. Z jednej strony dobrze wiedzieć, że być może ktoś próbuje się pod nas podszywać, wykorzystując naszą fotografię jako profilową. Ale z drugiej strony pole do bardziej lub mniej śmiesznych nieporozumień wydaje się być ogromne. Podobne obawy może budzić pojawianie się na zdjęciach w roli „mistrza drugiego planu”.

Z naszego punktu widzenia istotny jest fakt, że m.in. w związku z regulacjami prawnymi dotyczącymi rozpoznawania twarzy, opisywana funkcja nie jest dostępna w Kanadzie i Unii Europejskiej, a więc i w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu