Facebook

Facebook uruchamia Facebook Pay, swój własny system płatności

Paweł Winiarski
Facebook uruchamia Facebook Pay, swój własny system płatności
9

Myśląc o płatnościach przez Facebooka, pewnie pierwsze co przychodzi Wam do głowy to Facebook Libra. Ale serwis uruchamia właśnie normalne wewnętrzne płatności, które w przeciwieństwie do dość dziwnej Libra, mają szansę się przyjąć.

Nie wiem czy potrzebuję kolejnego systemu płatności, ale jestem trochę zaskoczony, że przy takiej dominacji na rynku social media, Facebook wciąż nie posiada własnego mechanizmu do płacenia. Powinienem napisać chyba jednak w czasie przeszłym, bo już w tym tygodniu startuje w USA Facebook Pay, a w kolejce są już kolejne serwisy giganta - Instagram i WhatsApp.

Facebook Pay ma nie mieć nic wspólnego z portfelem kryptowaluty do Libra. Oczywiście pojawiają się duże obawy co do zabezpieczeń i prywatności danych - będzie można jednak korzystać zarówno z kodu PIN, jak i biometrycznych zabezpieczeń w urządzeniu mobilnym, a dane mają być szyfrowane i monitorowane by zapobiegać nadużyciom finansowym. Historia zakupów przy użyciu systemu płatności Facebooka nie będzie udostępniana poza aplikację, a numer konta i karty ma się nigdzie nie pojawiać. Jednak - i tu chyba nikt nie będzie zaskoczony - nasze zakupy przy użyciu systemu płatności Facebooka będą wpływać na reklamy wyświetlane w serwisie.

Przeczytaj też: Facebook Libra ma poważne problemy z oszustami

Facebook Pay będzie służył zarówno do transferów pieniędzy między użytkownikami, jak również zakupów w sieci. Podobno od razu po ustaleniu metody płatności (czyli podpięciu karty pod system) będzie można robić zakupy w Marketplace, dorzucać pieniądze do zbiórek, czy dzielić się wydatkami ze znajomymi - a raczej odsyłać im pieniądze na przykład za wspólny rachunek w restauracji.

Jestem bardzo ciekawy pierwszych testów systemu płatności Facebooka i chętnie poczytam o tym, czy faktycznie zmienia i ułatwia wirtualne życie. Choć mówiąc szczerze sam nie wiem, czy będę z tego korzystał - o ile oczywiście system kiedykolwiek trafi do Polski. A nawet jak trafi, to pewnie i tak będę na szarym końcu kolejki, jak przy każdej nowości na Facebooku. No i kwestia zaufania, jakoś nie jestem przekonany czy chcę przekazywać Facebookowi dane dotyczące mojej karty czy rachunku w banku.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu