Świat

Facebook otworzy swoją platformę

Domyślny dla witryny
Facebook otworzy swoją platformę
6

Facebook, który jak do tej pory jako jedyny z największych graczy na rynku internetowych gigantów, nie należał do serwisów typu „open Web”, ma zamiar to zmienić. Do tej pory możliwość korzystania z kodu źródłowego Facebooka, miały jedynie te serwisy, które podpisały z nim stosowną umowę. Prze...

Facebook, który jak do tej pory jako jedyny z największych graczy na rynku internetowych gigantów, nie należał do serwisów typu „open Web”, ma zamiar to zmienić.

Do tej pory możliwość korzystania z kodu źródłowego Facebooka, miały jedynie te serwisy, które podpisały z nim stosowną umowę. Przede wszystkim jego własna platforma – Bebo. Teraz Facebook ma zamiar wydać swoją platformę na licencji open source, co umożliwi każdemu, wykorzystanie jego kodu w swoim serwisie. Zapewni to, m.in. możliwość uruchamiania widgetów Facebooka w dowolnym serwisie.Zgodnie z podanymi informacjami, w skład ujawnionych elementów, mają wejść: FMBL (język znaczników), FQL (kwerendy), FJS (Javascript) a także Facebook API.

Nie jest znana ani data uruchomienia platformy ani forma w jakiej zostanie udostępniona licencja. Znawcy zastanawiają się czy Facebook, znany z tego, że zawsze chadza własnymi ścieżkami i tym razem nie spróbuje jakiegoś oryginalnego rozwiązania i czy faktycznie udostępnienie kodu, będzie open source w pełnym tego słowa znaczeniu.

Autorem powyższego tekstu jest Juanna La Loca

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookOpen source