Felietony

Facebook na wzór Apple i Google uruchamia własne centrum aplikacji. Będzie rewolucja?

Marcin Kamiński
Facebook na wzór Apple i Google uruchamia własne centrum aplikacji. Będzie rewolucja?
3

Tego Facebookowi zdecydowanie brakowało – miejsca, w którym w łatwy i przejrzysty sposób przejrzeć można listę dostępnych w serwisie gier i aplikacji, a wybrane pozycje pobrać i zainstalować. Bałagan z aplikacjami na Facebooku jednak się kończy – najpopularniejszy serwis społecznościowy przygotowuje...

Tego Facebookowi zdecydowanie brakowało – miejsca, w którym w łatwy i przejrzysty sposób przejrzeć można listę dostępnych w serwisie gier i aplikacji, a wybrane pozycje pobrać i zainstalować. Bałagan z aplikacjami na Facebooku jednak się kończy – najpopularniejszy serwis społecznościowy przygotowuje bowiem własne centrum aplikacji, nazwane po prostu App Center. Uruchomienie ma nastąpić w przeciągu najbliższych kilku tygodni. Największa zmiana? Płatne programy!

Twórcy aplikacji na Facebooka powinni szykować się do sporych zmian. Zapowiedziany przez serwis App Center pozwoli developerom umieszczać na stronie płatne programy. Użytkownicy uzyskają do nich dostęp po uiszczeniu stałej, abonamentowej opłaty. Będzie to całkowita nowość obok aplikacji, które dotychczas były całkowicie darmowe, a jedynie w niektórych przypadkach wymagały dodatkowych płatności już wewnątrz aplikacji.

Facebook App Center dostępne będzie pod adresem http://www.facebook.com/appcenter, który obecnie odnosi się do nieistniejącej jeszcze strony. Jak wspomnieliśmy na początku, pełne uruchomienie centrum aplikacji w serwisie społecznościowym ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Mimo to już teraz Facebook opublikował krótkie przewodniki i tutoriale do App Center, dostępne pod tym i tym adresem. Dowiedzieć się z nich można między innymi tego, że do zgłoszenia aplikacji jako płatnej wymaga się wypełnienia specjalnej strony ze szczegółowymi informacjami na temat programu.

Jakie zmiany na Facebooku przyniesie uruchomienie App Center? Z pewnością uporządkuje to zdecydowanie możliwość umieszczania i używania dodatkowych aplikacji w serwisie społecznościowym. Ponad 900 milionów osób korzystających z Facebooka będzie mogło łatwiej docierać do interesujących programów. Wzrośnie także rynek aplikacji z wyższej półki, a to za sprawą wprowadzenia opłat za pobieranie i użytkowanie programów firm trzecich. Co ważne, App Center ma w pełni współpracować z mobilnymi systemami takimi jak iOS czy Android.

Co Wy sądzicie o Facebook App Center? Czy znacznie zmieni rynek aplikacji w tym serwisie społecznościowym?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook