Facebook

Facebook dla Androida z Material Design istnieje. Nieoficjalny oczywiście

Konrad Kozłowski
Facebook dla Androida z Material Design istnieje. Nieoficjalny oczywiście
14

Nowy interfejs Androida to jeden z najważniejszych powodów mojej "zmiany barw". Gdy iOS stał się mniej elegancki, Android nabrał barw - aktualizacja Lollipop uczyniła mobilną platformę Googlersów najładniejszą na rynku (ocena subiektywna). Korzystanie z ładnych aplikacji opracowanych zgodnie ze styl...

Nowy interfejs Androida to jeden z najważniejszych powodów mojej "zmiany barw". Gdy iOS stał się mniej elegancki, Android nabrał barw - aktualizacja Lollipop uczyniła mobilną platformę Googlersów najładniejszą na rynku (ocena subiektywna). Korzystanie z ładnych aplikacji opracowanych zgodnie ze stylistyką Material Design tylko ten efekt potęguje, niestety ani główna aplikacja Facebooka, ani Messenger do tej pory nie doczekały się tej przemiany.

O tym, że trwają prace nad rozwojem interfejsu Material Design dla Messengera wiemy dzięki... Facebookowi. Podczas konferencji f8 na jednym ze slajdów zaprezentowano nowy wygląd aplikacji, ale dziś, kilka wersji później w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się jego wdrożenia do finalnego, ogólnodostępnego wydania komunikatora. A jak sprawa prezentuje się w przypadku głównej aplikacji największego serwisu społecznościowego? Cóż, pewne elementy inspirowane wskazówkami Google już się zdążyły pojawić, ale o pełnej zgodności mowy być nie może, dlatego każda próba całkowitej realizacji, nawet nieoficjalna, jest godna uwagi.

Jedną z takich aplikacji jest Folio. Naturalnie do czynienia mamy z web-aplikacją, gdyż końcowy efekt udało się osiągnąć poprzez odpowiednie "obudowanie" widoku mobilnej witryny Facebooka. Dodane elementy wzorowane są na znanych z innych aplikacji, dlatego w środku znajdziemy wysuwany z lewej krawędzi panel nawigacyjny, a za przekierowanie do podstrony komponowania posta odpowiada ikona "plusika" w prawym dolnym rogu. Jeżeli ktokolwiek oczekiwałby animacji, do których zdążyliśmy się już w wielu programach przyzwyczaić, to niestety na ten moment brakuje ich w Folio.

Jakie inne plusy posiada Folio i dlaczego mielibyśmy się zainteresować tą aplikacją? W porównaniu do oficjalnego Facebooka Folio jest niezwykle lekką aplikacją, dlatego na większości urządzeń będzie działać znacznie szybciej. Folio przekonało mnie do siebie także wieloma przydatnymi skrótami, które znajdziemy w prawym górnym rogu - możliwe jest bardzo szybkie dotarcie do zapisanych na później linków, przełączanie trybu News Feeda, czatu czy ustawień. W dodatku obsługiwane są powiadomienia push, na życzenie wczytać można wersję desktopową strony, a całość zamkniętą w pliku o wadze 1,5 megabajta!

Aplikacja jest dostępna w Google Play od dłuższego czasu, więc nie powinniśmy mieć żadnych obaw co do bezpieczeństwa naszych danych. Pobierzecie ją naturalnie zupełnie za darmo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu