Felietony

Facebook daje mi 48 godzin na rozwiązanie problemu a później..

Grzegorz Marczak
Facebook daje mi 48 godzin na rozwiązanie problemu a później..
14

Nie ma to jak emal od Facebooka mówiący o tym, że jak w 48 godzin nie poprawi się instalacji Facebookowego connecta to czekają nas konsekwencje (w domyśle strona zostanie zablokowana). Wszystko prawdopodobnie dotyczy wtyczek do min. Wordpressa które jak zgaduję nie korzystają z OAuth 2.0. Oczywiście...

Nie ma to jak emal od Facebooka mówiący o tym, że jak w 48 godzin nie poprawi się instalacji Facebookowego connecta to czekają nas konsekwencje (w domyśle strona zostanie zablokowana). Wszystko prawdopodobnie dotyczy wtyczek do min. Wordpressa które jak zgaduję nie korzystają z OAuth 2.0. Oczywiście przeciętny użytkownik WP z minimalną wiedzą techniczną (tak jak w moim przypadku) na temat zagadnień związanych z łączeniem z Facebookiem będzie na pewno dość zagubiony po przeczytaniu notki od FB. Szczególnie jeśli korzysta z dobrodziejstwa pluginów do skryptu forum - instaluje się je szybko i zapomina do momentu kiedy przychodzi nowa aktualizacja.

Co ciekawe dodatek do WP z którego ja korzystam czyli Simple Facebook Connect był aktualizowany w styczniu 2011 tym bardziej więc zdziwiony jestem, że nie spełnia wymogów związanych z OAuth 2.0 jakie podobno FB wdrożył już rok temu. Nigdy też wcześniej FB nie przysyłał żadnych ostrzeżeń czy informacji związanych z korzystaniem z przestarzałej czy też nie rekomendowanej technologi przy łączeniu z serwisem.

Teraz jednak okazuje się, że coś jest nie tak i instalacje trzeba poprawić. Po szybkim wrzuceniu hasła w Google okazuje się, że wiele osób dostało tego typu informacje od Facebooka. Co gorsza trudno jest znaleźć wtyczkę do WP, która w obecnej chwili spełnia wymagania FB.

Można więc rozwiązać problem na dwa sposoby. Zgłosić się do developera wtyczki którą się używa aby ją poprawił zgodnie z wytycznymi Facebooka, lub też podjąć się instalacji połączenia z FB na własną rękę. W obu przypadkach jednak czas jaki daje Facebook czyli 48 godzin może okazać się nie wystarczający (szczególnie dla osób które nie mają podstawowej wiedzy technicznej).

Jeśli więc dostaliście podobnie brzmiącą informacje od Facebooka (poniżej przytaczam całą wiadomość) to polecam na początek wyłączenie wszystkich dodatków do FB a potem na spokojnie przeanalizowanie możliwych rozwiązań.

Oto treść informacji od Facebooka

Dear Developer of Antyweb,

Our automated systems have detected that you may be inadvertently allowing authentication data to be passed to 3rd parties. Allowing user ids and access tokens to be passed to 3rd parties, even inadvertently, could allow these 3rd parties to access the data the user made available to your site. This violates our policies and undermines user trust in your site and Facebook Platform.

In every case that we have examined, this information is passed via the HTTP Referer Header by the user's browser. This can happen when using our legacy authentication system and including <iframe>, <img> or <script> content from 3rd parties in the page that receives authentication data from Facebook. Our legacy mechanism passes authentication information in the URL query string which, if handled incorrectly, can be passed to 3rd parties by the browser. Our current OAuth 2.0 authentication system, released over a year ago, passes this information in the URL fragment, which is not passed to 3rd parties by the browser.

Please ensure that you are not allowing this data to be passed immediately. Accessing your site as a test user while running a HTTP proxy/monitor like Charles or Fiddler is the best way to determine if you are allowing this information to be passed. If you discover the issue, you can do one of two things:

1. Migrate your site to use our OAuth 2.0 authentication system. We are requiring all apps and sites to update to this mechanism by Sept. 1, 2011. Migrating now will address this issue and ensure that you are one of the first to meet the deadline. For more details, please see our Authentication Guide.

2. Create and use an interstitial page to remove the authentication data before redirecting to your page with 3rd party content. This approach is used by many of our largest developers today (although they are all migrating to OAuth 2.0 shortly). This is a simple and straightforwardchange that should have minimal impact on your site. For more details on this approach, see our Legacy Connect Auth doc.

Because of the importance of ensuring user trust and privacy, we are asking you to complete one of the above steps in the next 48 hours. If you fail to do so, your site may be subject to one of the enforcement actions outlined in our policies.

If you have any questions or believe you have received this message in error, please contact us.

Facebook Developer Relations

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookfacebook connect