Apple

Face ID w komputerach Mac? Apple ma już na to patenty

Mateusz Stach
Face ID w komputerach Mac? Apple ma już na to patenty
0

Face ID zdobył szturmem serca użytkowników iPhone’a X. Nawet pomimo zgłaszania przez niektórych z nich problemów z tym rozwiązaniem. Nie dziwi więc chęć wprowadzenia tego rozwiązania do innych produktów Apple.

Mac z Face ID musiał się pojawić wcześniej czy później. Dziwi wręcz to, że nie pojawiło się ono najpierw w większych urządzeniach niż iPhone. Nie dziwi natomiast przy takim postępowaniu oskarżanie Apple o skupianie się na iOS kosztem maszyn z macOS.

Dopieszczanie Maców

Ale od kiedy do sprzedaży wszedł iMac Pro, firma ma mocne argumenty do tego, by walczyć z takimi opiniami. Przypomnijmy, że znalazł się w nim dodatkowy chip Apple T2, w którym zintegrowano m.in. procesor obrazu (ISP), kontrolery dźwięki i magazynu SSD, czy koprocesor Secure Enclave (pomagający w szyfrowaniu danych). Wspomaga on np. działanie kamerki FaceTime HD. A stąd już przecież wcale nie tak odległa droga do bardziej zaawansowanego systemu, jakim jest Face ID.

Apple zdobyło właśnie łącznie 37 patentów dotyczących m.in. wykorzystania podczerwieni do wykrywania obecności użytkownika i rozpoznawania jego twarzy. Miałby on wskazywać na udostępnienie funkcjonalności znanej z iPhone X w urządzeniach takich jak iMac czy MacBook Pro. Patent opisuje m.in. ciekawe aspekty związane z wykorzystaniem długości fal do wykrycia obecności ludzkiego ciała.

Przyznajmy, że proste czujniki obecności stosowane są w monitorach już od pewnego czasu. Microsoft wprowadził też bardziej rozbudowane rozwiązania w urządzeniach z rodziny Surface. System logowania do Windows Hello za pomocą skanowania twarzy opiera się na kamerkach podczerwieni Intel RealSense. I został on wprowadzony na rynek sporo wcześniej niż Face ID od Apple. Były jednak problemy z przeniesieniem tej technologii do mniejszych urządzeń takich jak smartfony.

W Windows Hello było to już wcześniej

Obecnie nawet w laptopach innych producentów niż Microsoft można spotkać kamery podczerwieni kompatybilne z Windows Hello. Intel oferuje też niezależne moduły. Okazuje się jednak, że podobnie jak Face ID, w pewnych sytuacjach Windows Hello da się  oszukać. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o tym, że odpowiednio spreparowany wydruk zdjęcia pozytywnie przechodzi autentykację. Jest to niepokojące, nawet jeżeli Microsoft wydał już łatkę, która ma rozwiązywać ten problem.

Face ID to z pewnością ciekawa funkcja, nie tylko ze względu na poziom bezpieczeństwa, który zapewnia. Apple trochę się napracowało by wykorzystać też dodatkowe możliwości, które daje to rozwiązanie. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że pojawia się ono także w komputerach firmy z Cupertino. Raportowane incydenty związane z iPhonem X czy Windows Hello pokazują jednak, że żadne rozwiązanie nie jest idealne. I z pewnością znajdą się sytuacje, w których Face ID będzie lepiej wyłączyć. Inny charakter pracy z komputerem stacjonarnym czy laptopem sprawia też, że rozwiązanie to w Macach może być wykorzystywane nieco inaczej niż w smartfonach. Ciekawe jak to zostanie rozegrane?

Źródło: patentlyapple via notebookcheck

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu