Moje przemyślenia

EXOdesk - sześciokrotnie tańsza alternatywa dla Microsoft Surface

Tomasz Popielarczyk
6

Nie tak dawno Grzegorz Ułan pisał o urządzeniu Samsung SUR40, czyli interaktywnym wyświetlaczu o wielkich rozmiarach do zastosowań raczej biznesowych. Prezentował się on rzeczywiście niesamowicie, lecz najbardziej zwalała z nóg jego cena - od 7,6 do 8,4 tys. dolarów. Alternatywę dla tego rozwiązania...

Nie tak dawno Grzegorz Ułan pisał o urządzeniu Samsung SUR40, czyli interaktywnym wyświetlaczu o wielkich rozmiarach do zastosowań raczej biznesowych. Prezentował się on rzeczywiście niesamowicie, lecz najbardziej zwalała z nóg jego cena - od 7,6 do 8,4 tys. dolarów. Alternatywę dla tego rozwiązania szykuje ExoPC, zapowiadając analogicznie działające urządzenie za 1,3 tys. dolarów.

EXOdesk sprawia wrażenie przystosowanego bardziej dla użytkowników prywatnych, którzy nie potrzebują szereg rozwiązań niezbędnych do zastosowania w biznesie. Wyświetlacz o przekątnej 40-cali i rozdzielczości 1080p ma obsługiwać 10-punktowy multidotyk.

Jako jedno z możliwych zastosowań ExoPC podaje interaktywną, spersonalizowaną klawiaturę. Gadżet ma bowiem obsługiwać aplikacje i widżety pisane w HTML 5, zatem przygotowanie pozycji, które zadbają o ergonomiczny układ przycisków dostosowany do naszych potrzeb nie powinno być problemem. EXOdesk będzie kompatybilny z Windows 7 (a także 8), ale to nie znaczy, że system będzie mu do egzystencji potrzebny. Swobodnie bowiem uruchomimy go bez niego. Wówczas może się sprawdzić jako chociażby przeglądarka fotografii.

Jak to wszystko działa? Zobaczcie na wideo:

Największym atutem EXOdesk ma być jego cena. Producent mówi tutaj o kwocie rzędu 1,3 tys. dolarów. Za Samsunga SUR40 dedykowanego platformie Microsoft Surface zapłacimy między 7,6, a 8,4 tys., czyli ok. sześć razy więcej.

Urządzenie ma zostać zaprezentowane na targach CES2012, jednak nie trafi prawdopodobnie wtedy do sprzedaży. Producent zapewnia jednak, że będzie można je kupić jeszcze przed końcem przyszłego roku. Więcej przykładowych zastosowań EXOdesk opisanych zostało na the long climb.

Widać, że choć urządzenie może z powodzeniem być wykorzystywane w biznesie, przez programistów i artystów, znajdzie też zastosowanie u zwykłych użytkowników, którzy potrzebują jedynie interaktywnego narzędzia, które ułatwi im codzienne korzystanie z komputera. Cena nie jest zaporowa, co zdecydowanie przemawia na korzyść produktu ExoPC. Pozostaje zatem czekać do CES 2012 w Las Vegas, kiedy to dowiemy się więcej i będziemy mogli wystawić gadżetowi laurkę z prawdziwego zdarzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

microsoft surface