Felietony

Ewolucja superkomputerów od maszyn mechanicznych do dnia dzisiejszego

Jan Rybczyński
Ewolucja superkomputerów od maszyn mechanicznych do dnia dzisiejszego
Reklama

Superkomputery przeszły bardzo daleką drogę, która jest fascynująca chyba dla każdego miłośnika technologii. Wszystko zaczęło się od mechanicznych mas...


Superkomputery przeszły bardzo daleką drogę, która jest fascynująca chyba dla każdego miłośnika technologii. Wszystko zaczęło się od mechanicznych maszyn liczących o bardzo konkretnym, specjalizowanym zastosowaniu i ewoluowało w kierunku urządzeń uniwersalnych, pozbawionych mechanicznych elementów, które potrafią poradzić sobie z niemal każdym problemem, który można przedstawić za pomocą liczb. Początkowo, przed rokiem 1920 o komputerach myślano jak o człowieku, który potrafi liczyć, po 1920 już jako o maszynie liczącej znacznie szybciej niż człowiek. Poczynając od tysięcy operacji na sekundę doszliśmy z czasem do kwadrylionów zmiennoprzecinkowych operacji na sekundę.

Reklama

Rolę superkomputerów trudno przecenić. Sam nie jestem wielkim fanem zastosowania komputerów do celów wojskowych, lecz jest również multum innego rodzaju zastosowań, jak badanie ewolucji enzymów, które odgrywają kluczowe role w leczeniu wielu chorób. Według przewidywań do roku 2018 komputery będą w stanie przetwarzać dane w sposób zbliżony do ludzkiego mózgu, a w roku 2020 przekroczą granice jednego exaflopa, czyli trylion operacji na sekundę. Oznacza to, że będą 1000 razy szybsze, niż obecnie najszybsze superkomputery.

Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu instruktażowego, opisującego działanie komputerów mechanicznych. Co prawda materiał pochodzi z 1953 roku, ale jest rewelacyjnie opracowany. Przy odrobinie znajomości języka angielskiego można bez problemu zrozumieć jak takie mechaniczne komputery działały. Całość składa się z 7 części. Infografika przedstawia przekrojowo rozwój superkomputerów do dnia dzisiejszego.


Źródło infografiki

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama