Teleskop kosmiczny Euclid stworzył pierwsze, które zapowiadają powstanie największego i najbardziej precyzyjnego "kosmicznego atlasu", jaki kiedykolwiek stworzono. Obecnie opublikowana mozaika, składająca się z 260 zdjęć, przedstawia imponującą liczbę ponad 14 milionów galaktyk i wygląda niesamowicie!
Całość mozaiki w pełnej rozdzielczości wymagałaby wyświetlenia jej na więcej niż 16 tysięcach ekranów w 4K. To, co widzimy, to jedynie drobny wycinek tego, co Euclid zamierza osiągnąć – mozaika stanowi zaledwie 1% ostatecznej "mapy" wszechświata.
Euclid objął swoim działaniem fragment południowego nieba o powierzchni aż 500 razy większej niż widoczny Księżyc w pełni. To jedynie wierzchołek góry lodowej – teleskop Euclid będzie nieprzerwanie pracować przez sześć lat, autonomicznie skanując około jednej trzeciej nocnego nieba. Ostateczna mapa obejmie oszałamiające 8 miliardów galaktyk, a każda z nich zawiera miliardy gwiazd. Ów projekt ma na celu uchwycenie zjawisk rozciągających się na przestrzeni ostatnich 10 mld lat.
Polecamy na Geekweek: Uran sfotografowany w nowy sposób. Ciekawy eksperyment NASA
Euclidowi już teraz udało się uchwycić coś niezwykłego, na pierwszy plan wysuwa się "galaktyczny cirrus" – widoczny na zdjęciach niebieski pas pyłu i gazu, będący częścią naszej Drogi Mlecznej. Detale na zdjęciach ujawniają również galaktyki oddziałujące ze sobą setki milionów lat świetlnych od Ziemi. Część z nich zawiera supermasywne czarne dziury, które mogą być źródłem fal grawitacyjnych mierzalnych na naszej planecie.
Euclid ma na celu stworzenie szczegółowego rozkładu materii w przestrzeni i czasie. Naukowcy będą badać skupiska galaktyk oraz m.in. efekt soczewkowania grawitacyjnego, który zakrzywia światło przechodzące w pobliżu masywnych obiektów. Ciemna materia i ciemna energia, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu wszechświata, mają wpływ na formowanie się pustek między gromadami galaktyk. Ich badanie może pomóc w określeniu właściwości tych tajemniczych substancji.
Naukowcy uważają, że Euclid nie tylko pozwoli nam ocenić rozkład materii, ale również przetestować podstawowe prawa fizyki na największych możliwych skalach kosmicznych. W ten sposób prowadzimy badania w zupełnie nowych warunkach, których nie sposób osiągnąć na Ziemi.
Euclid pozwala nam nie tylko spojrzeć na Wszechświat z niebywałą wręcz dokładnością, ale również odpowiedzieć na pytania dotyczące jego przyszłości i konkretnych zdarzeń, przynosząc przełomowe odkrycia w dziedzinie astrofizyki — to jeden z takich projektów, które naprawdę liczą się w świecie nauki.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu