Polska

Empik rozpoczyna walkę o czytelników ebooków?

Tomasz Popielarczyk
Empik rozpoczyna walkę o czytelników ebooków?
27

Wszystko wskazuje na to, że Empik dostrzegł potencjał tkwiący w polskim rynku ebooków. Dotarły do nas informacje, że firma nawiązała współpracę z porównywarkami cen  elektronicznych książek i prowadzi rozmowy z kolejnymi partnerami. Biorąc pod uwagę całkiem atrakcyjną ofertę, daje to nadzieję na del...

Wszystko wskazuje na to, że Empik dostrzegł potencjał tkwiący w polskim rynku ebooków. Dotarły do nas informacje, że firma nawiązała współpracę z porównywarkami cen  elektronicznych książek i prowadzi rozmowy z kolejnymi partnerami. Biorąc pod uwagę całkiem atrakcyjną ofertę, daje to nadzieję na delikatny powiew świeżości w tym segmencie.

Ebooki na empik.com są obecne już od jakiegoś czasu. Trudno jednak było je do tej pory znaleźć w porównywarkach cenowych. Można wręcz było odnieść wrażenie, że dla Empiku ta sekcja jest zaledwie dodatkiem do znacznie bogatszej "analogowej" oferty. Coś jednak się zmienia. Otrzymaliśmy informacje, że firma właśnie nawiązała współpracę z porównywarką bookto.pl, o której starcie informowałem jakiś czas temu na łamach Antyweba. Od wczoraj cała oferta e-książek z empik.com, jest już tam dostępna, a trzeba przyznać, że trafiają się tam ciekawe promocje i można wcześniej niż w innych miejscach upolować wartościowe pozycje.

Dotąd empik.com był obecny jedynie w porównywarce Świata Czytników, jednak ciągle brakowało go w największym serwisie tego typu - UpolujEbooka. Okazuje się jednak, że również tutaj prowadzone są rozmowy, co jeszcze bardziej dobitnie sugeruje, że coś jest na rzeczy. Empik jest ostatnim ważnym graczem rynku ebooków, który dołącza ze swoją ofertą do porównywarek.

Oferta empik.com przez miniony rok dość zauważalnie ewoluowała. Jeszcze rok temu ebooki były tutaj zaledwie zakładką w kategorii z książkami. Dziś stanowią osobną kategorię sklepu. Zaangażowanie się we współpracę z porównywarkami cen może oznaczać, że nadchodzący rok na empik.com upłynie właśnie pod znakiem elektronicznych wydań. Obecność w takich serwisach to nie tylko szansa na dotarcie do nowych klientów, ale wręcz konieczność prowadzenia bardziej agresywnej polityki cenowej. A to oznacza więcej promocji, rabatów i obniżek. Nie ulega wątpliwości, że Empik jako gigant "analogowej" części rynku dysponuje odpowiednim kapitałem, by sobie na to pozwolić. Paulina Poniewska z bookto.pl dostrzega też inne konsekwencje tych zmian:

Ta wiadomość, że Empik zmienia politykę handlową wobec e-booków może natomiast nie do końca ucieszyć inne platformy. Jest to, być może, ich najpoważniejszy i najgroźniejszy konkurent. Żadna z platform nie ma takiej mocy negocjacyjnej z wydawnictwami. Może dorównać jej może jedynie platforma Publio i jej zasięg medialny (grupa Agora). Także można z całą pewnością powiedzieć, że czeka nas ciekawy rok 2015.

Pozostaje teraz czekać na pierwsze efekty tych działań. Dla fanów ebooków z pewnością jest to pozytywną wiadomością. Większa konkurencja na tym polu oznacza bardziej korzystne oferty, a także skuteczniejszą promocję e-czytelnictwa w Polsce. Zwróciłem się do Empiku o komentarz w tej sprawie. Jeśli tylko uzyskam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, poinformuję Was o tym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

empikporównywarki cenebooki