Motoryzacja

Elektryczny Mercedes-Benz EQV dla rodziny i biznesu. Samochód, którym będziesz chciał być wieziony

Tomasz Niechaj
30

Mercedes-Benz EQV to w pełni elektryczna odmiana doskonale nam znanej Klasy V, czyli samochodu który z powodzeniem funkcjonuje jako wszechstronny samochód rodzinny albo „taxi” klasy premium. Gdy podróżujemy takim autem nie jako kierowca, a jako pasażer, jeszcze mocniej zwracamy uwagę na płynne działanie układu napędowego, wygodne fotele czy wygłuszenie hałasu otoczenia. Elektryczny Mercedes EQV winduje doznania płynące z komfortowego podróżowania na poziom dużo wyższy, niż w spalinowych odpowiednikach.

Najczęściej gdy myślimy o samochodach elektrycznych wymieniamy te, które byśmy chcieli samodzielnie prowadzić, jak np. szybki i komfortowy SUV: Mercedes-Benz EQC. Okazuje się jednak, że są też takie pojazdy, którymi równie chętnie chcielibyśmy być wiezieni – szczególnie w drodze na spotkanie, udając się w dłuższą podróż służbową czy rodzinny wyjazd. Wielozadaniowy i w pełni elektryczny Mercedes-Benz EQV takim pojazdem właśnie jest.

Mercedes-Benz EQV czerpie pełnymi garściami z elektrycznych rozwiązań znanych z luksusowego SUV-a EQC. Oszczędny i efektywny charakter napędu, duży zasięg (356 km), a przede wszystkim nieosiągalne dla wersji spalinowych parametry dotyczące płynności jazdy, a także komfortu akustycznego. Elektryczna Klasa V dokłada jednak do tego przestronność wnętrza i elastyczność w jego konfigurowaniu.

Z elektrycznym napędem

Mercedes-Benz EQV wyposażony został w potężny zestaw akumulatorów o całkowitej pojemności 100 kWh w podłodze samochodu. Dzięki temu zachowano funkcjonalne parametry oryginalnej klasy V jak ogromna ilość miejsca w środku, duże możliwości jej konfiguracji, wielkość przestrzeni bagażowej, prześwit pojazdu czy jego ogólna wysokość, która wciąż wynosi 1,9 m, co oznacza że bez problemu zmieści się on do podziemnych garaży.

Elektryczny napęd to przede wszystkim wiele korzyści z użytkowego punktu widzenia. Po pierwsze auto jest dużo cichsze od spalinowych odpowiedników. Podkreśla to jeszcze mocniej komfortowy charakter Mercedesa EQV z jego wygodnymi fotelami i świetnym wygłuszeniem odgłosów zewnętrznych. Elektryczny napęd to także przepustka do podróżowania bus-pasami, umożliwia też w wielu miastach wjazd i parkowanie w ich ścisłym centrum – coś, co nie jest możliwe lub mocno utrudnione w przypadku samochodów spalinowych. Oznacza to szybszy przejazd przez miasto jak i dotarcie bliżej celu.

Silnik elektryczny napędzający EQV oferuje 204 KM mocy oraz 362 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który dostępny jest od samego początku nabierania prędkości, nie ma też skrzyni biegów – samochody elektryczne ich nie potrzebują. Przekłada się to na płynne działanie napędu, od pierwszego wciśnięcia pedału przyspieszenia, bez szarpania i wzmagających się dźwięków wkręcającej się na wysokie obroty jednostki spalinowej.

Zastosowanie elektrycznego napędu oznacza także dużo niższe koszty użytkowania. Zużycie energii wynosi 28,2 kWh, co oznacza że przejechanie 100 km tym samochodem kosztuje rewelacyjne ~21 zł. Znacząca redukcja elementów ruchomych – silniki elektryczne są w zasadzie bezobsługowe – przekłada się także na niższy koszt serwisowania: w cenie samochodu są 4 przeglądy do wykonania przez pierwsze cztery lata użytkowania Mercedesa EQV.

Inteligentny odzysk energii i duży zasięg

W oszczędnym obchodzeniu się energią pomaga zaawansowany system rekuperacji – ten sam, który znamy z luksusowego SUV-a Mercedes-Benz EQC. Podczas wytracania prędkości, czy to przed innymi, wolniej jadącymi pojazdami, czy przed światłami, Mercedes EQV używa silnika elektrycznego jako prądnicy do transferowania energii wprost do akumulatorów. Wydłuża to zasięg pojazdu, a także zmniejsza zużycie podzespołów układu hamulcowego. Kierowca może zdecydować czy chce korzystać z intuicyjnego trybu automatycznej rekuperacji czy może samodzielnie decydować i wybierać jej poziom za pomocą łopatek przy kierownicy.

Oszczędny charakter napędu w połączeniu z bardzo pojemnymi akumulatorami (brutto 100 kWh, netto 90 kWh) przekłada się na duży zasięg Mercedesa EQV. Wynosi on 356 km. Równie ważne jest szybkie uzupełnianie energii. Samochód wyposażony jest w funkcję ładowania prądu stałego o mocy 110 kW, a także ładowarkę prądu przemiennego 11 kW. W pierwszym przypadku uzupełnienie energii (od 10 do 80% stanu akumulatora) trwa zaledwie 45 minut. Użytkownik może też za pomocą aplikacji na smartfonie zarządzać nie tylko ładowaniem (np. zaplanować odjazd, by auto było wcześniej nagrzane/schłodzone), ale także przesłać ustaloną wcześniej podróż bezpośrednio do systemu nawigacji samochodu.

Mercedes-Benz EQV jako przestronny van dla rodzinny

Wyjątkowo duża przestronność i możliwość swobodnej aranżacji wnętrza Mercedesa EQV pozwala na dopasowanie jego parametrów do potrzeb dużej rodziny. Do wyboru są kanapy po trzy miejsca siedzące jak i pary samodzielnych foteli, co oznacza że EQV może być 8-osobowy, 7-osobowy bądź 6-osobowy. Użytkownik w każdej chwili może nie tylko inaczej ustawić fotele, ale także je przesunąć i całkowicie zdemontować np. z w celu powiększenia przestrzeni bagażowej.

Niezależnie jednak od konfiguracji miejsc siedzących, wszyscy pasażerowie mogą liczyć na niezwykle wysoki komfort akustyczny (skuteczne wygłuszenie wnętrza, a w tym szyby o zwiększonej izolacji), a także płynny i bardzo cichy charakter działania elektrycznego napędu stanowią o istotnych przewagach względem spalinowych odpowiedników.

Mercedes-Benz EQV wyposażony jest w pełny pakiet systemów bezpieczeństwa, wsparcia kierowcy i ochrony pasażerów, przydatny nie tylko w codziennym podróżowaniu po mieście, ale także w dłuższej podróży na drogach szybkiego ruchu. Oprócz niezwykle wysoko ocenianych przez ekspertów i skutecznych systemów ochrony jak Pre-Safe (ostrzeganie i pomoc w razie ryzyka kolizji), aktywnego asystenta układu hamulcowego, kompletu poduszek powietrznych, dostępne są także takie elementy wspomagające jak:

  • asystent pasa ruchu, który dba o utrzymanie samochodu na obranym torze jazdy i powstrzymuje przed jego niezamierzoną zmianą,
  • asystent martwego pola to system monitorujący obszar po obydwu stronach Mercedesa, który ostrzega a w razie konieczności także interweniuje w układ kierowniczy w sytuacji gdyby kierowca nie dostrzegł innych pojazdów znajdujących się bezpośrednio obok niego na sąsiednich pasach ruchu,
  • system monitorowania zmęczenia kierowcy, który na bieżąco sprawdza w jakiej kondycji jest osoba kierująca i stara się pomóc w uniknięciu tzw. sekundowego snu.

Elementem obowiązkowym w tej klasie pojazdu jest oczywiście możliwość automatycznego dopasowywania prędkości do aktualnej sytuacji na drodze. Distronic Plus nie tylko utrzymuje właściwą odległość do poprzedzającego pojazdu, ale także umożliwia jego pełne zatrzymanie jeśli tego wymaga sytuacja na drodze. System rozpoznawania znaków pomoże kierowcy w dobraniu właściwej i bezpiecznej prędkości na danym odcinku drogi, nawet jeśli ten przez nierozwagę nie zauważy znaku.

Mercedes-Benz EQV śladem innych samochodów tej marki pochwalić się może także rewelacyjnym i bardzo przydatnym systemem kamer 360 stopni, które znacząco ułatwią parkowanie tego sporego przecież pojazdu. Oprócz widoku automatycznego, kierowca może przełączać między tymi, które są najbardziej dla niego przydatne w danej sytuacji.

W dłuższych podróżach, które mogą odbywać się już po zmroku, pomoże Asystent Świateł Drogowych Plus czyli w pełni adaptacyjne, matrycowe reflektory, które nie tylko dają mocny i daleko sięgający snop światła, ale też umożliwiają jazdę ze światłami drogowymi w obecności innych pojazdów na drodze. Te samochody są po prostu wycinane ze snopu „długich”, tak by nie oślepiać ich kierowców. To diametralny wzrost komfortu podróżowania nocą.

Elektryczny Mercedes-Benz EQV zapewnia bardzo wygodne ładowanie, a także niskie koszty codziennego użytkowania – korzystne domowe ładowanie. Z pomocą domowej ładowarki – Mercedes-Benz Wallbox Home – możliwe jest szybkie uzupełnianie energii nocą, gdy prąd jest najtańszy. Ułatwi to możliwość zaprogramowania procesu ładowania zarówno z pokładu systemu multimedialnego MBUX, ale także za pomocą aplikacji Mercedes Me, która po sparowaniu z samochodem udostępnia wiele informacji na jego temat niezależnie od tego jak daleko się od niego znajdujemy. Aplikacja umożliwi też wcześniejsze zaplanowanie trasy z uwzględnieniem stacji ładowania i późniejsze przesłanie jej prosto do nawigacji samochodu.

Głowa rodziny doceni także bezobsługowy charakter napędu z dogodnymi warunkami gwarancyjnymi (np. ochrona na akumulatory: 8 lat lub 160 tys. km przebiegu). Nie bez znaczenia będzie również fakt, że elektryczny napęd umożliwia natychmiastowe ogrzanie lub schłodzenie wnętrza samochodu – pasażerowie nie muszą czekać jak w przypadku aut spalinowych na nagrzanie się silnika.

Niezwykle dużą zaletą elektrycznego napędu Mercedesa EQV jest możliwość parkowania w miejscach wyznaczonych dla tego typu pojazdów w centrach handlowych, które najczęściej zlokalizowane są tuż przy wejściu. W wielu przypadkach takie ładowanie jest darmowe.

W dalszych podróżach niezwykle przydatną usługą może okazać się Mercedes me Charge, który daje dostęp do dużej sieci europejskich publicznych stacji ładowania. Aplikacja wskazuje dokładną lokalizację, aktualną dostępność i cenę. Niezależnie od wybranej stacji partnerskiej, płatność możemy dokonać za pomocą jednej karty.

Mercedes-Benz EQV jako komfortowy środek transportu dla biznesu

Zalety elektrycznego napędu Mercedesa EQV świetnie wpisują się także w potrzeby biznesu. Zapewnienie superkomfortowego transportu uczestników konferencji– do 8 miejsc siedzących – to najważniejszy punkt do spełnienia. Jeszcze istotniejszą zaletą może okazać się możliwość wjechania i zaparkowania w ścisłym centrum miasta, a także szybszego tam dotarcia z użyciem bus-pasów.

Pasażerowie docenią nie tylko wygodne, wydzielone dla każdej osoby fotele, ale przede wszystkim świetne wyciszenie wnętrza pojazdu. Komfortowy charakter napędu – płynne rozwijanie mocy, brak skrzyni biegów – umożliwi spokojną konwersację, a nawet pracę z użyciem laptopa. Mercedes-Benz EQV to także niezwykle interesująca propozycja dla biznesowej, wieloosobowej taksówki klasy premium.

Dla kogo?

Mercedes-Benz EQV udowadnia jak wszechstronny i elastyczny jest napęd elektryczny. Świetnie wpisuje się on w komfortowy i wielozadaniowy charakter tego samochodu i poprawia jego i tak już bardzo wyśrubowane właściwości. Sprawdzi się nie tylko w biznesie, ale także jako ponadprzeciętnie przestronny i funkcjonalny samochód rodzinny nie tylko zapewniając wygodę w codziennym podróżowaniu po mieście, ale także superwysoki komfort w dłuższej trasie.

Materiał powstał we współpracy z marką Mercedes-Benz

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu