Motoryzacja

W pełni elektryczna Mazda już w przyszłym miesiącu

Paweł Winiarski
W pełni elektryczna Mazda już w przyszłym miesiącu
1

Lubicie elektryczne samochody? Jeśli nie, to chyba najwyższy czas chociaż spróbować polubić, bowiem na rynku pojawia się coraz więcej tego typu pojazdów.

Mazda obiecywała już w pełni elektryczny samochód od jakiegoś czasu. I zamierza słowa dotrzymać. Jak donosi Automotive News, samochód pojawi się w przyszłym miesiącu na targach Tokyo Motor Show. Auto miałby zadebiutować na rynku w przyszłym roku i możliwe, że być początkiem dla kolejnych tego typu pojazdów japońskiego producenta.

Elektryczna Mazda pokazana na nadchodzącym Tokyo Motor Show ma być zupełnie nowym autem, choć testowany niedawno w Norwegii prototyp przypominał CX-5. Więc może jednak nie będzie takie zupełnie nowe?

Warto nadmienić, że nie chodzi o spółkę EV Common Architecture Spirit będącą owocem współpracy Mazdy z Toyotą. Spółka miała zając się produkcją pojazdów z napędem elektrycznym - chodziło zarówno o samochody małolitrażowe, limuzyny, auta sportowe, furgonetki czy auta miejskie. Toyota ma tam przede wszystkim odpowiadać za dostarczenie technologii dotyczącej pojazdów elektrycznych.

Amerykanie mają otrzymać wersję o wydłużonym zasięgu względem modelu, który trafi do Europy i Azji. Japońska firma chce, by w okolicach 2030-2035 roku większośc oferowanych przez nią samochodów miała silniki elektryczne lub była autami hybrydowymi. Ale w sumie tym chyba nikt nie jest zdziwiony, skoro restrykcje dotyczące emisji CO2 przez pojazdy są coraz bardziej rygorystyczne i chyba żaden producent nie chce zostać z technologią w tyle.

Zobacz też: Test Mazdy MX-5 2.0 SKY-G 201

grafika

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu