Mimo oczywistych zalet wyświetlacze LCD nie są w stanie dorównać technologii E Ink na polu zapotrzebowania na energię. Widać jednak małe światełko w t...
Ekran LCD jak e-papier - do wyświetlania statycznych treści nie będzie mu potrzebne zasilanie
Mimo oczywistych zalet wyświetlacze LCD nie są w stanie dorównać technologii E Ink na polu zapotrzebowania na energię. Widać jednak małe światełko w tunelu. Naukowcom z Hongkongu udało się połączyć atuty jednych i drugich. W rezultacie powstał ekran, który jest w stanie latami wyświetlacz statyczną treść i nie potrzebuje do tego żadnego zasilania.
Opracowany przez uczonych ekran ORWLCD (Optical Rewritable LCD) w przeciwieństwie do tradycyjnych ekranów LCD nie posiada warstwy elektrod, przez które przepływa energia. Całość bazuje jedynie na masce LCD i 450 nm diodach LED. W rezultacie jest on znacznie prostszy w konstrukcji i cieńszy, a w dodatku potrzebuje energii wyłącznie w sytuacji, gdy treści na ekranie się zmieniają. Oznacza to, że statyczny obraz może być tutaj wyświetlany latami bez żadnego źródła zasilania.
Konstrukcja ta ma naturalne ograniczenia i raczej nie powinniśmy się spodziewać kolorowych, wyświetlających dynamiczne treści ekranów o głębokim kontraście. Aktualnie możliwe jest wyświetlanie treści jedynie w odcieniach szarości, a częstotliwość odświeżania stoi na bardzo niskim poziomie (na tyle, by niemożliwe było odtwarzanie jakiegokolwiek wideo). Co jednak nie znaczy, że nie jest to projekt godny uwagi. Naukowcy ciągle odkrywają jego potencjał. Przykładowo, udało się już opracować efekt 3D, w którym obraz jest podzielony na 3 strefy. Pierwsza pozostaje niezmodyfikowana, a dwie pozostałe są odchylone o 45 stopni w wybranych kierunkach.
Przed projektem jeszcze długa droga, ale już teraz napawa sporym optymizmem. Gdyby naukowcom udało się opracować ekran tego typu, który byłby w stanie odtworzyć wideo w kolorze, mogłoby to mocno zagrozić hegemonii LCD. Prosta konstrukcja, niskie koszty produkcji i walory w postaci mniejszego zapotrzebowania na energię sprawiają, że może to być idealne rozwiązanie dla urządzeń z segmentu wearables i nie tylko. Wyobraźcie sobie ekran telefonu, który będzie stale aktywny i nie wpłynie to negatywnie na czas pracy na baterii. Oczywiście nie eliminuje to innych ograniczeń jak chociażby widoczność w słońcu czy podświetlenie. To szczególnie ten drugi element może zniweczyć cały plan, bo zapewnienie dostatecznej jasności wymaga odpowiedniej ilości energii, a LCD bez tego nie będzie raczej wiele wart.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu