W tym roku mija 6 lat od pojawienia się pierwszych przepisów dotyczących wdrożenia kas online i e-paragonów oraz 1,5 roku od wejścia w życie rozporządzenia, które umożliwiło wdrożenie e-paragonów na kasach online. Warto więc sprawdzić już, jak postrzegają to nowe rozwiązanie w codziennym życiu rodacy.
Wiedzę na ten temat dostarcza nam najnowsze badanie agencji Deloitte Digital - Otwartość Polaków na e-paragony. Badanie preferencji w zakresie korzystania z e-paragonów wśród Polaków.
Po krótce, każdy chętny obywatel otrzymamy unikalny identyfikator w postaci kodu QR - po zeskanowaniu go przy kasie, cyfrowa wersja paragonu zapisze się na naszym koncie. Papierowe paragony nie znikną przy tym jednocześnie, z uwagi na cyfrowe wykluczenie niektórych grup czy posiadaczy zwykłych telefonów, którzy nie planują przesiadki na smartfony.
Przechodząc już do wyników samego badania, sprawdźmy najpierw badaną grupę. Przy w miarę równomiernym rozkładzie płci, największą grupę stanowią osoby w wieku 41 - 65 lat: 34% oraz 25 - 40 lat: 31%. Co czwarta badana osoba zaliczana jest do kategorii Baby Boomers, a 9% do Generacji Z.
Najwięcej ankietowanych - 40% ma niższe wykształcenie, 32% średnie, a 28% wyższe, w większości zamieszkałe na wsi: 40%, w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców: 29%, powyżej 100 tys. mieszkańców: 16% i powyżej 500 tys. mieszkańców: 10%.
W pierwszej kolejności zadano pytanie badanym - przed podaniem definicji e-paragonów: Czy słyszał/słyszała Pan/Pani wcześniej o e-paragonach? 66% ankietowanych odpowiedziało twierdząco, a 34% Polaków nie słyszało wcześniej o e-paragonach. Co się stało po podaniu już definicji e-paragonów ankietowanym? Ponad 70% badanych można było określić jako zwolenników tego rozwiązania, w tym 35% to entuzjaści, a 37% otwarci na ten pomysł. Jedynie 12% sklasyfikowano jako opornych, a 16% niezdecydowanych. Największą otwartość na przyjmowanie cyfrowych e-paragonów w miejsce ich papierowych odpowiedników, wykazują osoby młode, ze średnim lub wyższym wykształceniem i zamieszkujące miasta od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców oraz większe.Źródło: Deloitte Digital
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu