30

Dzisiejsze fora internetowe to mądrzy ludzie uwięzieni w kiepskim oprogramowaniu

Zaledwie miesiąc temu pisałem Wam o pierwszej próbie innego spojrzenia na fora dyskusyjne w postaci nowego projektu Branch, dziś już mamy kolejnego śmiałka – Discourse. W odróżnieniu od Branch, twórcy tego nowy pomysłu otwarcie przyznają, że nadszedł czas na zmiany. Dość dobitnie zaznaczając, iż dzisiejsze fora internetowe to mądrzy ludzie uwięzieni w złym (prymitywnym) oprogramowaniu. […]

disq
Zaledwie miesiąc temu pisałem Wam o pierwszej próbie innego spojrzenia na fora dyskusyjne w postaci nowego projektu Branch, dziś już mamy kolejnego śmiałka – Discourse.

W odróżnieniu od Branch, twórcy tego nowy pomysłu otwarcie przyznają, że nadszedł czas na zmiany. Dość dobitnie zaznaczając, iż dzisiejsze fora internetowe to mądrzy ludzie uwięzieni w złym (prymitywnym) oprogramowaniu.

tablica

Czym więc takim innowacyjnym w temacie oprogramowania dla for internetowych jest Discourse? To przede wszystkim zerwanie z niezliczoną ilością stron danych wątków czy dyskusji – chcesz widzieć więcej, przewiń po prostu stronę w dół. Rozbudowany system powiadomień o wpisach nawiązujących do nas, cytowaniach czy odpowiedziach. Przypinanie odpowiedzi do konkretnych postów w danym wątku, bez przerywania ogólnej dyskusji w danym temacie. Zapamiętywanie ostatniego przeczytanego przez nas wpisu w danym wątku – gdy wracamy do niego, przypomina nam na czym skończyliśmy. Aktualizacje w czasie rzeczywistym bez przeładowywania stron i wiele innych udogodnień, które mają usprawnić i uprzyjemnić użytkownikom korzystanie z naszego forum internetowego.

tablica2

W ustawieniach możemy też włączyć obowiązkowe podawanie kategorii wpisów, dzięki czemu w miarę upływu czasu otrzymamy automatycznie i tematycznie podzielone forum. Co najważniejsze, forum nie będzie wymagało dodatkowych aplikacji, by móc korzystać z niego na urządzeniach mobilnych. W pełni kompatybilny jest z przeglądarkami na iPadzie 2 i wyżej, Android 4.1 i wyżej na tabletach 7″ i 10″ oraz na tabletach z Windows 8, a w przygotowaniu jest obsługa smartfonów z Windows Phone 8, iPhone 4 i wyżej oraz Android 4.0 i wyżej.

Osobiście uważam, że fora internetowe, zwłaszcza te specjalistyczne, to coś więcej niż samo oprogramowanie, to społeczność przywiązana do obecnego kształtu i sposobu korzystania z nich. Podobne rozwiązania, zaproponowane przez twórców Discourse, mogą znaleźć zastosowanie przy rozwijaniu nowych społeczności i to raczej jako ogólnotematyczne fora. Nie mniej jednak sam pomysł oceniam jako godny uwagi i zachęcam do przetestowania, być może znajdziecie zastosowania tego oprogramowania w innym celu niż forum dyskusyjne.

Cały projekt został udostępniony jako open source. Możecie go zainstalować na swojej stronie we własnej domenie. Oprogramowanie dostępne jest na stronach GitHub.