Felietony

Dzisiejsze fora internetowe to mądrzy ludzie uwięzieni w kiepskim oprogramowaniu

GU
Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

30

Zaledwie miesiąc temu pisałem Wam o pierwszej próbie innego spojrzenia na fora dyskusyjne w postaci nowego projektu Branch, dziś już mamy kolejnego śmiałka - Discourse. W odróżnieniu od Branch, twórcy tego nowy pomysłu otwarcie przyznają, że nadszedł czas na zmiany. Dość dobitnie zaznaczając, i...


Zaledwie miesiąc temu pisałem Wam o pierwszej próbie innego spojrzenia na fora dyskusyjne w postaci nowego projektu Branch, dziś już mamy kolejnego śmiałka - Discourse.

W odróżnieniu od Branch, twórcy tego nowy pomysłu otwarcie przyznają, że nadszedł czas na zmiany. Dość dobitnie zaznaczając, iż dzisiejsze fora internetowe to mądrzy ludzie uwięzieni w złym (prymitywnym) oprogramowaniu.

Czym więc takim innowacyjnym w temacie oprogramowania dla for internetowych jest Discourse? To przede wszystkim zerwanie z niezliczoną ilością stron danych wątków czy dyskusji - chcesz widzieć więcej, przewiń po prostu stronę w dół. Rozbudowany system powiadomień o wpisach nawiązujących do nas, cytowaniach czy odpowiedziach. Przypinanie odpowiedzi do konkretnych postów w danym wątku, bez przerywania ogólnej dyskusji w danym temacie. Zapamiętywanie ostatniego przeczytanego przez nas wpisu w danym wątku - gdy wracamy do niego, przypomina nam na czym skończyliśmy. Aktualizacje w czasie rzeczywistym bez przeładowywania stron i wiele innych udogodnień, które mają usprawnić i uprzyjemnić użytkownikom korzystanie z naszego forum internetowego.

W ustawieniach możemy też włączyć obowiązkowe podawanie kategorii wpisów, dzięki czemu w miarę upływu czasu otrzymamy automatycznie i tematycznie podzielone forum. Co najważniejsze, forum nie będzie wymagało dodatkowych aplikacji, by móc korzystać z niego na urządzeniach mobilnych. W pełni kompatybilny jest z przeglądarkami na iPadzie 2 i wyżej, Android 4.1 i wyżej na tabletach 7" i 10" oraz na tabletach z Windows 8, a w przygotowaniu jest obsługa smartfonów z Windows Phone 8, iPhone 4 i wyżej oraz Android 4.0 i wyżej.

Osobiście uważam, że fora internetowe, zwłaszcza te specjalistyczne, to coś więcej niż samo oprogramowanie, to społeczność przywiązana do obecnego kształtu i sposobu korzystania z nich. Podobne rozwiązania, zaproponowane przez twórców Discourse, mogą znaleźć zastosowanie przy rozwijaniu nowych społeczności i to raczej jako ogólnotematyczne fora. Nie mniej jednak sam pomysł oceniam jako godny uwagi i zachęcam do przetestowania, być może znajdziecie zastosowania tego oprogramowania w innym celu niż forum dyskusyjne.

Cały projekt został udostępniony jako open source. Możecie go zainstalować na swojej stronie we własnej domenie. Oprogramowanie dostępne jest na stronach GitHub.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Open source