Microsoft

Dzięki aplikacjom uniwersalnym kafelki w Windows 8 okazują się coraz lepszym pomysłem

Mateusz Budzeń
Dzięki aplikacjom uniwersalnym kafelki w Windows 8 okazują się coraz lepszym pomysłem
33

Nowy interfejs wprowadzony wraz z Windows 8 nadal wzbudza wiele kontrowersji. Wielu użytkowników nie jest w stanie zrozumieć jak interfejs przystosowany do ekranów dotykowych trafił na klasyczne komputery. Jednak Microsoft wprowadzając kafelki na desktopy miał bardzo ambitny plan, który jest coraz l...

Nowy interfejs wprowadzony wraz z Windows 8 nadal wzbudza wiele kontrowersji. Wielu użytkowników nie jest w stanie zrozumieć jak interfejs przystosowany do ekranów dotykowych trafił na klasyczne komputery. Jednak Microsoft wprowadzając kafelki na desktopy miał bardzo ambitny plan, który jest coraz lepiej widoczny.

Windows 8 pokazał w jakim kierunku Microsoft będzie chciał rozwijać swoje systemy operacyjne. Kafelki początkowo mogły wydawać się mocno chybionym pomysłem. Jednak obecnie obserwując rozwój systemu operacyjnego Windows i Windows Phone łatwo możemy zauważyć, że gigant z Redmond może stworzyć świetną platformę, która w pełni rozwinie się dopiero za kilka lat. Na tegorocznej konferencji BUILD mogliśmy dowiedzieć się, że Microsoft intensywnie pracuje nad stworzeniem ekosystemu, który zapewni nam możliwość odpalenia tej samej aplikacji niezależnie od urządzenia. Dana aplikacja działała by zarówno na laptopie z zainstalowanym pełnym Windows oraz na mobilnym Windows Phone. Oczywiście interfejs dostosowywałby się do tego co oferuje nam dany sprzęt. Patrząc w jakim kierunku obecnie zmierza rynek nowych technologii pomysł Microsoftu wydaję się być świetnym rozwiązaniem.

Jednym z pierwszych kroków ku uniwersalnym aplikacjom jest zmienienie cennika aplikacji w sklepach na Windows 8 i Windows Phone co pozwoli na ich szybszy rozwój i większe zainteresowanie wśród użytkowników, a co za tym idzie zainteresowanie nową platformą Microsoftu wśród programistów. Aplikacje przeznaczone na Windows 8 i RT mają teraz nowe progi cenowe wynoszące 99 centów oraz 1,29 dolara. Według danych Microsoftu to właśnie w tym przedziale cenowym sprzedaję się najwięcej aplikacji na Windows Phone, stanowią one 55% wszystkich pobranych płatnych aplikacji.


Oczywiście za aplikację kupioną przykładowo na Windows 8 nie musimy ponownie płacić na Windows Phone, więc korzystanie z aplikacji uniwersalnych jest naprawdę atrakcyjne. Dodatkowo Microsoft planuję zmienić obecne podejście do kursów walutowych, podatków i innych opłat zależnych od poszczególnego rynku. Nowe podejście giganta z Redmond ma spowodować większe zainteresowanie wśród deweloperów, którzy teraz będą mieli znacznie lepszą kontrolę nad własnymi aplikacjami i monitorowaniem przychodów.

Patrząc na zmiany jakie obecnie zachodzą w Microsofcie coraz bardziej jestem pewien tego, ze gigant z Redmond oferuję obecnie najlepszy ekosystem zarówno dla użytkowników jak i developerów. Pomysł uniwersalnych aplikacji wydaję się być strzałem w dziesiątkę, który pokaże ogromny potencjał drzemiący w interfejsie Modern UI. Po premierze Windows Phone 8.1 jestem już całkowicie przekonany, że mój następny smartfon będzie wyposażony w mobilne kafelki i wtedy z chęcią sprawdzę jedną z nowych uniwersalnych aplikacji. Uważam, że atrakcyjny cennik powinien pozytywnie wpłynąć na przychody giganta z Redmond ze sklepów z aplikacjami.

Źródło: neowin.net
Grafika: [1], [2]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu