Seriale

Mieszkamy w Europie, ale ile o niej wiemy? "Dzieje Europy" to świetny dokument, który musicie zobaczyć

Konrad Kozłowski
Mieszkamy w Europie, ale ile o niej wiemy? "Dzieje Europy" to świetny dokument, który musicie zobaczyć
Reklama

Ile wiecie o Starym Kontynencie? Europa skrywa wiele tajemnic, a niektóre zdarzenia - gdy poznamy je z innej perspektywy - mogą zmienić wasz pogląd na niektóre sprawy. "Dzieje Europy" to sześcioodcinkowy dokument, który jako Europejczycy naprawdę powinniście obejrzeć.

Jak daleko sięga historia Starego Kontynentu? Twórcy dokumentu "Dzieje Europy" nie cofnęli się tylko kilkanaście wieków wstecz, lecz zahaczyli nawet o tematykę mitu o Zeusie i początkowi pierwszych cywilizacji, które rozwijały się na tych terenach. Mowa oczywiście o grackich miastach-państwach, a także początkach Rzymu. Oprócz wspomnienia o najważniejszych wydarzeniach z tamtej epoki, eksperci wypowiadają się, jak te odległe czasy wpłynęły na to, jak Europa wygląda dzisiaj - to bardzo ważny element całej serii, ponieważ eksperci analizując historię przedstawiają także swoje spostrzeżenia na temat następstw mnie lub bardziej istotnych ówcześnie zdarzeń.

Reklama

Za nami już emisja trzech odcinków na Polsat Viasat History, które skupiły się na kolebkach Europy, średniowieczu i czasach oświecenia. Końcówkę dokumentu "Dzieje Europy" zdominują natomiast materiał dotyczące wydarzeń z XIX i XX wieku, gdy kontynentem wstrząsnęły polityczne, społeczne i gospodarcze przemiany. Prowadzącym program jest Sir Christopher Clark - australijski historyk, obecnie zamieszkujący w Wielkiej Brytanii, autor książki z 2012 roku "The Sleepwalkers - How Europe Went to War in 1914" przedstawiającej kulisy wybuchu I Wojny Światowej.


Historia naszego kontynentu została już wielokrotnie opisana, dlatego „Dzieje Europy” nie są produkcją, która ujawni nieznane wcześniej informacje. To, co wyróżnia serię na tle podobnych programów,to fakt,że opowiada ona dzieje Starego Kontynentu w nowy, świeży sposób. Patrzymy na znane wydarzenia z zupełnie innej perspektywy, opowiadając historię państw, społeczeństw, systemów gospodarczych i religii nie w oderwaniu od siebie, ale jako jedną, nieustannie przenikającą się, wielowątkową całoś. Geograficzne centrum kontynentu to tzw. słabe serce Europy. Od zawsze bardzo podzielone i skłócone, otoczone było silnymi peryferiami – Rosją, Francją, Wielką Brytanią. Nasz program, poprzez przegląd poszczególnych epok wyjaśni, co wpłynęło na taki podział Starego Kontynentu oraz jak ukształtowało to współczesne stosunki międzynarodowe i samą mapę Europy – mówi Sir Christopher Clark.

Choć klasyczne programy dokumentalne wciąż powstają, to twórcy muszą naprawdę wykazać się pomysłowością, by zwrócić naszą uwagę na niektóre tematy. Historia Europy może wydawać się sprawą powszechnie znaną, ale po zobaczeniu dotychczas pokazanych odcinków "Dziejów Europy" zmienię zdanie - duża rolę odegrał w tym prowadzący oraz sposób realizacji produkcji - nie zabrakło zespołu historyków i ekspertów z różnych dziedzin, ale nie jest to tytuł przegadany. Nadawca nie ukrywa, że "Dzieje Europy" to jeden z najdroższych programów, do jakich nabyto prawa na polski rynek.

Rozpiska emitowanych na Polsat Viasat History w tym tygodniu odcinków:

  • 20.08. – odc. nr 1: Kolebki Europy
  • 21.08. – odc. nr 2: Pomiędzy niebem a piekłem
  • 22.08. – odc. nr 3: Światło i ciemność
  • 23.08. – odc. nr 4: Europeizacja świata
  • 24.08. – odc. nr 5: Wiek rewolucji
  • 25.08. – odc. nr 6: Wojna i pokój

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama