Felietony

Działanie 8.1 - przyznano dofinansowanie, skąd wziąć kasę na projekt?

Grzegorz Marczak
Działanie 8.1 - przyznano dofinansowanie, skąd wziąć kasę na projekt?
49

Mam bardzo dużo wątpliwości co do tego czy działanie 8.1 faktycznie wspiera przedsiębiorczość i młode firmy. Nie chce jednak krytykować tych pomysłów, które otrzymały dofinansowanie. Moim zdaniem szwankuje proces weryfikacji, który z tego co czytam jest tak naprawdę rutynowym sprawdzeniem poprawnoś...

Mam bardzo dużo wątpliwości co do tego czy działanie 8.1 faktycznie wspiera przedsiębiorczość i młode firmy. Nie chce jednak krytykować tych pomysłów, które otrzymały dofinansowanie. Moim zdaniem szwankuje proces weryfikacji, który z tego co czytam jest tak naprawdę rutynowym sprawdzeniem poprawności wypełnionych papierków i formularzy. Jak ma się rozwijać przedsiębiorczość skoro pieniądze trafiają do tych, którzy lepiej wypełnią wnioski a nie do firm, które przedstawiają dobry biznes plan, mają fundusze i szansę na osiągnięcie sukcesu?

Przeglądając dzisiaj goldenline.pl, trafiłem na post z przed miesiąca, który utwierdza mnie w przekonaniu że działanie 8.1 potrzebuje solidnej "rekonstrukcji" (są chyba zresztą zapowiedziane jakieś zmiany co do następny rund). Pozwoliłem sobie przytoczyć poniżej całą wypowiedzi z forum GL.:

PO IG 8.1 Przyznane dofinansowanie, a totalny brak kasy - jakie rozwiązania?

"Witajcie, Właściwie temat wyczerpuje wszystko... Jest informacje o przyznanym dofiansowaniu (umowa jeszcze nie podpisana), kwota ok. 700k PLN. Wiem, że są zaliczki, projekt rozpisany na 3 miesięczne etapy... ale bez kapitału nie ma co się nadymać...

Co mogę zrobić, jakieś pomysły? Może jest ktoś, kto chciałby zainwestować zapewniając cash-flow?
Zapraszam do luźnych dywagacji, totalnego obsmarowania, konkretnych porad i czego sobie dziatwa życzy :) "

Wydawało by się, że 8.1 opiera się na w miarę zrozumiałych zasadach. Masz projekt, który rozwijasz i masz na niego finanse - jeśli uda ci się zdobyć dofinansowanie z działania 8.1 to możesz liczyć na częściowy zwrot kosztów. Cała zabawa obwarowana jest szeregiem przepisów, procedur oraz wytycznych dotyczących kwalifikacji kosztów i tego co można do nich zaliczać. Takie jest moje zrozumienie tego działania.

Widać jednak, że niektórzy "przedsiębiorczy przedsiębiorcy" najpierw działają a potem myślą co dalej. Obawiam się, że tego typu przypadków może być bardzo dużo i jeszcze usłyszymy o kilku dramatach, które rozegrają się w późniejszych etapach.

Wśród wielu ludzi powstało przekonanie, że 8.1 to działanie wspierające młode startupy - wystarczy dobrze opisać projekt, wypełnić druczki a potem jakoś to będzie (w końcu mają przecież zwracać pieniądze za poniesione koszty). Niestety PARP nie robi nic aby wyprowadzić ludzi z błędu i przyznaje fundusze często najbardziej absurdalnym projektom.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup8.1PARPfundusze unijne