Bezpieczeństwo w sieci

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie, gdzie z niego skorzystamy?

Grzegorz Ułan
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie, gdzie z niego skorzystamy?
29

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie to jedno z tych rozwiązań, które pozwolą nam maksymalnie zabezpieczyć nasze konta w sieci przy minimalnym wysiłku. Przy okazji ostatniego debiutu takiego zabezpieczenia kont od WhatsApp, zebrałem kilka popularnych kont, które już takie rozwiązanie udostępniają. Być może nie wszyscy z Was z tego skorzystali do tej pory, a szczerze polecam.

Wszystkie opisane rozwiązania posiadają dwie opcje dodatkowego, oprócz hasła, uwierzytelniania - albo za pomocą aplikacji Google Authenticator (Android, iOS)/Microsoft Authenticator (Android, WP, iOS), albo za pomocą SMS-ów. Przy czym można aktywować obie opcje, nawet się zaleca, w przypadku, gdy na przykład sformatujemy urządzenie bez uprzedniego wyłączenia aplikacji do autoryzacji. Wyjątek stanowi tu wspomniany WhatsApp, który jako drugi składnik uwierzytelniania udostępnił potwierdzenie 6 cyfrowego kodu, który ustalamy w ustawieniach aplikacji.

Google Authenticator

Microsoft Authenticator

Spytacie, z którego skorzystać? Osobiście korzystam z tego od Google, ale to z przyzwyczajenia, lepsze rozwiązanie ma Microsoft, w sensie wygodniejsze - nie musimy każdorazowo przepisywać kodów z aplikacji, wystarczy zatwierdzić je na pasku powiadomień na smartfonie.

Google - dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Zacznijmy od Google - Opcję włączenia dodatkowe zabezpieczenia Waszego konta znajdziecie pod tym linkiem.

Znajdujemy zakładkę Logowanie i bezpieczeństwo, dalej Logowanie do Google i już właściwy odnośnik - Weryfikacja dwuetapowa.

Google w pierwszej kolejności wymaga aktywacji SMS-ów do dwuskładnikowego uwierzytelniania, dopiero później w ustawieniach konta możecie aktywować dodatkowe logowanie kodami z aplikacji. Możecie to później zrobić pod tym linkiem.

Microsoft - dwuskładnikowe uwierzytelnianie

W przypadku kont do usług od Microsoft, ustawienia dwuskładnikowego uwierzytelniania znajdziecie pod tym linkiem - wybieramy zakładkę Aktualizowanie informacji zabezpieczających.

Po czym odnajdujemy opcję Aplikacje weryfikujące tożsamość i wybieramy Skonfiguruj aplikację do weryfikacji tożsamości.

Dalej konfigurator poprowadzi Was za rączkę do finalnego aktywowania aplikacji.

Facebook - dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Na Facebooku ustawienia do włączenia dwuskładnikowego uwierzytelniania znajdziecie pod tym linkiem. Tutaj wybieracie Generator kodów i klikacie link, kryjący się pod opisem aplikację twórcy zewnętrznego. Po kliknięciu powinno się Wam wyświetlić takie okno:

Teraz wystarczy uruchomić aplikację od Google albo MS, zeskanować kod QR i przepisać wyświetlony kod w aplikacji w formularzu Kod zabezpieczający.

Twitter - dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Twitter rozwiązał dodatkową autoryzację poprzez aplikację podobnie jak Facebook. Włączyć ją możecie pod tym linkiem w zakładce Bezpieczeństwo, gdzie klikamy opcję Ustaw aplikację generatora kodów.

Dropbox - dwuskładnikowe uwierzytelnianie

W przypadku Dropboksa opcja ta znajduje się w Ustawieniach, zakładka Bezpieczeństwo. Tu wystarczy kliknąć (kliknij, aby włączyć), przy sekcji Dwustopniowa weryfikacja. Dropbox umożliwia dodanie albo SMS-ów albo kodów z aplikacji. Po pomyślnym dodaniu którejś z opcji, możemy dodać drugą w tych samych ustawieniach.

Evernote - dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Ustawienia dodatkowego uwierzytelniania na Evernote znajdziecie pod tym linkiem. Wystarczy kliknąć w sekcji Weryfikacja dwuetapowa - Włącz. W następnych oknach musimy zweryfikować nasz adres email oraz numer telefonu. Opcjonalnie możemy podać zapasowy numer telefonu. Później już tylko skanujemy aplikacją kod QR.

WhatsApp - dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Tutaj dwuskładnikowe uwierzytelnianie rozwiązane zostało poprzez uwierzytelnienie hasłem i później 6-cyfrowym kodem. Przypomina to bardziej resetowanie hasła przy pomocy adresu email - taka właśnie opcja jest dostępna, jeśli zapomnimy tego kodu.

Tak jak wspominałem, wszystkie inne konta możecie, a nawet powinniście zabezpieczyć dodatkowo dostępem za pomocą SMS, jednak nie wszyscy z Was podejrzewam będą chcieli udostępniać swój numer telefonu. To już pozostawiam Waszej decyzji, takową opcję znajdziecie pod linkami z tego tekstu, odnoszących się do aktywacji autoryzacji poprzez aplikację Google lub MS.

W komentarzach zostawiajcie proszę inne serwisy, które znacie, a które to taką funkcję udostępniają. Niech się roznosi.

Aktualizacja wpisu - Bezpieczne logowanie w usługach Google jednym kliknięciem w telefonie, bez wpisywania kodów.

Zdjęcie główne - Pixabay.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu