Google

Dwa świetne dodatki do Chrome dla użytkowników Kalendarza Google

Konrad Kozłowski
Dwa świetne dodatki do Chrome dla użytkowników Kalendarza Google
4

Kalendarz Google jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Liczba aplikacji zintegrowanych z usługą Google regularnie rośnie i pojawiają się coraz lepsze. Na desktopie wiele osób decyduje się na korzystanie z webowej wersji Kalendarza (podobnie jak ja), dlatego postanowiłem sp...

Kalendarz Google jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Liczba aplikacji zintegrowanych z usługą Google regularnie rośnie i pojawiają się coraz lepsze. Na desktopie wiele osób decyduje się na korzystanie z webowej wersji Kalendarza (podobnie jak ja), dlatego postanowiłem sprawdzić jak tę współpracę można ułatwić.

Jakiś czas temu natrafiłem na dwa oficjalne dodatki od Google do przeglądarki Chrome. Znajdziemy je naturalnie w Chrome Web Store i tak naprawdę można z nich obydwu korzystać jednocześnie. Nazwa pierwszego z opisywanych rozszerzeń to po prostu Google Calendar, zaś drugiego Google Calendar Checker. Istnieje także trzecie rozszerzenie, będące jednak tak naprawdę jedynie skrótem do pełnej wersji strony. Jednak dla użytkowników Chromebooka czy tych z Was, którzy korzystają z launchera w Chrome będzie to przydatny dodatek.

Google Calendar

Po instalacji tego dodatku na Waszym pasku narzędzi (na prawo od paska adresu) pojawi się niebieskawa ikonka z kalendarzem oraz informacją o czasie do następnego wydarzenia na Waszej liście. Po najechaniu kursorem na tę ikonkę wyświetlony zostanie dymek z informacjami na temat tego wydarzenia, zaś po kliknięciu, bez otwierania kolejnej karty, zapoznać się można z pełną pistą wydarzeń na najbliższe kilkanaście godzin. Z poziomu tego panelu możliwe jest również utworzenie nowego wydarzenia, korzystając z inteligentnego systemu wprowadzania szczegółów np. "spotkanie z ... jutro o 16:00". (Niestety) obsługiwany jest tylko język angielski, a po wpisaniu polskich słów rozpoznawane będą tylko podane godziny. W przypadku problemów z synchronizacją możemy ją wywołać manualnie kolejnym przyciskiem, zaś ostatni z przycisków odnosi nas do ustawień dodatku. Tam możliwe jest wskazanie, które z posiadanych przez nas kalendarzy będą brane pod uwagę przez dodatek przy wyświetlaniu informacji na ikonce i w panelu po kliknięciu.

Ponadto rozszerzenie Google Calendar posiada funkcję analizowania przeglądanych przez nas witryn i jeżeli na jednej z nich znajdzie się wydarzenie, to na ikonce dodatku pojawi się pomarańczowy plusik. Oznacza to, że wydarzenia można błyskawicznie dodać do naszego kalendarza, ponieważ na panelu wyświetlą się wszystkie znalezione informacje na jego temat na danej stronie.

Google Calendar (wtyczka) w Chrome Web Store.

Google Calendar Checker

Ten dodatek jest nieco mniej rozbudowany, ponieważ oferuje nam on jedynie dwa tryby "pracy" - informować nas będzie o wydarzeniach znajdujących się tylko w naszym głównym kalendarzu lub ze wszystkich posiadanych na danym koncie. Po pojedynczym kliknięciu na ikonę na pasku narzędzi odesłani będziemy do webowej wersji usługi, zaś w ustawieniach dostępny jest tylko wybór pomięzy wcześniej wspomnianymi dwoma opcjami obsługi naszych kalendarzy.,

Google Calendar Checker w Chrome Web Store.

W ten sposób możemy jednocześnie mieć podgląd na dwa różne kalendarze lub więcej. Dla przykładu pierwszy z dodatków wyświetla mi informacje na temat wydarzeń ze wszystkich kalendarzy związanych z pracą i obowiązkami zawodowymi (także tych współtworzonych przez innych), a drugi informuje mnie o pozostałym czasie do wydarzenia z kalendarza osobistego. Popularny "rzut okiem" wystarczy, by wiedzieć że do czasu publikacji tekstu pozostało mi 45 minut, a do spotkania ze znajomym około 2 godzin. Oczywiście to tylko przykłady i sami możecie zdecydować o tym, w jaki sposób wykorzystacie dodatki lub tylko jeden z nich.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu