Hejt i nękanie w serwisach społecznościowych, to już dość powszechne zjawisko. Facebook postanowił coś z tym zrobić i poinformował właśnie o udostępnieniu dwóch narzędzi, które mają pomóc w przynajmniej ograniczeniu takiego nękania na Instagramie.
Facebook wprowadza dwa nowe narzędzia chroniące przed nękaniem na Instagramie
Pierwsze narzędzie to rozwiązanie oparte na nauczaniu maszynowym, które do tej pory sprawdzało się do moderowania obraźliwych treści, w już opublikowanych komentarzach, zdjęciach czy filmach. Teraz będzie to możliwe przed opublikowaniem takich treści, coś na zasadzie predykcji.
Zobacz też: Nowy Facebook od września. Jak wrócić do starej, klasycznej wersji?
Użytkownik dostanie powiadomienie, że komentarz ten może okazać się obraźliwy i aby zaniechał tego kroku. We wczesnych testach okazało się, że część z nich odstępowała od publikacji po tym, jak się okazało, że ktoś/coś nad tym czuwa. Tu potwierdza się fakt, że wielu hejterów nie ma tej świadomości, że anonimowość w sieci nie istnieje.
Pierwsza z nowych funkcji wykorzystuje uczenie maszynowe, które do tej pory pomagało przede wszystkim wykrywać przypadki nękania w opublikowanych już komentarzach, zdjęciach i filmach. Dzięki niej zwrócimy uwagę użytkownikom, którzy chcą napisać obraźliwy komentarz, jeszcze zanim zostanie on opublikowany. Nasze obserwacje prowadzone podczas wczesnych testów tej funkcji pokazują, że część osób wykorzystuje tę szansę i nie publikuje obraźliwych treści.
Czytaj dalej poniżej
Drugie narzędzie z kolei, pozwoli użytkownikom Instagrama ograniczyć kontakt z takimi osobami, kiedy już dojdzie do nękania z ich strony. Dzięki temu, jeśli nie zaakceptujemy takiego komentarza pod naszymi wpisami, będzie on widoczny tylko dla osoby nękającej, a dodatkowo nie będzie ona mogła widzieć czy ofiara nękania jest aktualnie dostępna oraz czy odczytała wiadomości.
Druga funkcja da większe możliwości reakcji ofiarom nękania. Będą one mogły ograniczyć interakcje z wybraną osobą. Komentarze takiej osoby, o ile nie zostaną zaakceptowane, będą widoczne tylko dla niej samej. Taka osoba nie będzie też widzieć czy ofiara nękania jest aktualnie dostępna, ani czy odczytała wiadomości.
Źródło: Facebook.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu