Felietony

Duży sukces TVN - Onet sprzedany za blisko miliard złotych

Grzegorz Marczak
Duży sukces TVN - Onet sprzedany za blisko miliard złotych
24

Szybko poszło i chyba można śmiało powiedzieć, że to duży sukces TVN-u któremu udało się sprzedać Onet za pieniądze jakich oczekiwał po tej transakcji. Axel przejął Onet za kwotę 969 milionów złotych. Umowa przewiduje sprzedaż 100% akcji w Onet w zamian za (i) środki pieniężne w zamian za...

Szybko poszło i chyba można śmiało powiedzieć, że to duży sukces TVN-u któremu udało się sprzedać Onet za pieniądze jakich oczekiwał po tej transakcji. Axel przejął Onet za kwotę 969 milionów złotych.

Umowa przewiduje sprzedaż 100% akcji w Onet w zamian za (i) środki pieniężne w zamian za 75.98% akcji Onet oraz (ii) 25% udziałów w joint venture z RAS ("Nabywca") w zamian za pozostałe akcje spółki Onet. Zgodnie z Umową 6.115.716 akcji Onet stanowiących łącznie ok. 75,98% kapitału zakładowego Onetu zostanie sprzedane przez Grupę Onet Poland Holding B.V. ("Sprzedający") - spółkę całkowicie zależną TVN (będącą także stroną Umowy) na rzecz Nabywcy, spółki celowej całkowicie zależnej od RAS. Cena sprzedaży będzie wynosiła 968.750.000 PLN.

Według właśni ogłoszonej transakcji Onet jest wyceniany na 1,27 miliarda złotych, przypomnijmy że według ksiąg TVN portal był wart 1,37 miliarda złotych (za tyle bowiem został kupiony przez TVN). Było więc dość blisko ale stratę trzeba będzie zaksięgować.

Dlaczego uważam, że sprzedanie przy takiej wycenie to sukces? (Mimo iż patrząc na cenę kupna TVN notuje stratę) Głównie ze względu na kondycje polskich portali oraz fakt, że nie jest to najdynamiczniej rozwijający się biznes internetowy.

Oczywiście przy podmiocie generującym ok 100 milionów złotych zysku (przed opodatkowaniem) nie mówimy tutaj o szalonych wycenach - jednak utrzymanie poziomu przychodów nie mówiąc już o dynamicznych wzrostach może być dla takiego podmiotu jak Onet wyzwaniem w dzisiejszych czasach.

Warto też przypomnieć, że grupa TVN nie jest w najlepszej kondycji finansowej - ich zadłużenie netto sięga 2,65 miliarda złotych. Miało to z pewnością znaczny wpływ na samą transakcję jak i postawę negocjujących :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu