Felietony

Telewizor lub aparat od Apple? Bzdura

Konrad Kozłowski
Telewizor lub aparat od Apple? Bzdura
22

Konferencja Apple nadchodzi wielkimi krokami. Atmosfera wokół tego wydarzenia osiąga już temperaturę wrzenia. Pojawia się mnóstwo plotek i przypuszczeń odnośnie tego co Apple zaprezentuje już 11 czerwca. Postanowiłem poczynić zimne kalkulacje i obiektywnie spojrzeć na prawdopodobieństwo pojawienia s...

Konferencja Apple nadchodzi wielkimi krokami. Atmosfera wokół tego wydarzenia osiąga już temperaturę wrzenia. Pojawia się mnóstwo plotek i przypuszczeń odnośnie tego co Apple zaprezentuje już 11 czerwca. Postanowiłem poczynić zimne kalkulacje i obiektywnie spojrzeć na prawdopodobieństwo pojawienia się wybranych nowości. Co z tego wyszło?

iOS6

O systemie mobilnym na urządzeniach Apple pisałem już przed weekendem i podzieliłem się własną listą życzeń wobec niego. Jednak z dnia na dzień pojawiają się co raz to nowsze informacje na temat przyszłości iOS'a. Spekulacje nie kończą się i najnowsze wieści twierdzą, że wraz z nową odsłoną systemu odświeżone zostaną mobilne wersje sklepów: iBookstore, App Store i iTunes Store. Tematem rzeką są mapy wbudowane w system - porzucone mają myć Mapy oferowane przez Google i zastąpione własnym rozwiązaniem firmy Apple. Usprawnień ma doczekać się aplikacja Zdjęcia, która ma zyskać możliwość dzielenia się zdjęciami ze znajomymi - ma to być oparte o chmurę Apple - iCloud. Prognozowane jest także dodanie obsługi Facebooka, jak zrobiono to ostatnio z Twitterem.

Prawdopodobieństwo pojawienia się nowej wersji iOS6, nawet jeśli ma to być tylko sneak peak lub zapowiedź wersji beta dla deweloperów, oceniam na 94%.

Nowy iPhone

Wbudzającą najwięcej kontrowersji i dyskusji cechą nowego iPhone'e jest rozmiar jego ekranu. Użytkownicy podzielili się na dwa obozy - pierwszy z nich uważa, że nie ma potrzeby zwiększania powierzchni ekranu, ponieważ 3,5 cala to rozmiar uniwersalny i poręczny, natomiast osoby zza drugiej strony barykady twierdzą, że przy dzisiejszych zastosowaniach smartfonów, 3,5 jest wielkością niewystarczającą i te 3,7 lub 4 cale byłyby najlepszym rozwiązaniem. Co ciekawe, brakuje plotek na temat domniemanego "iPhone'a mini", czyli mniejszej i uboższej wersji telefonu od Apple - najwyraźniej Apple nie planuje wprowadzić produktu, który nie byłby w stanie konkurować z najlepszymi w danej kategorii Pojawienie się nowego iPhone jest moim zdaniem mało prawdopodobne - wydaje mi się, że kolejny model iPhone'a zobaczymy na jesieni. Pewien jednak nie jestem.

Prawdopodobieństwo zaprezentowania nowego iPhone podczas WWDC 2012 wyceniam na 19%.

iTV - czyli telewizor od Apple

Czy Apple byłoby w stanie konkurować z takimi producentami jak Sony czy Samsung na rynku telewizorów? Czym taki telewizor odróżniałby się od reszty? W jaki sposób miałby być innowacyjny? Integracja z usługami oferowanymi przez Apple (sklep iTunes Store czy iCloud) lub urządzeniami (iPod touch lub iPhoen pilotem?)? Nie widzę sensu w powstawaniu takiego produktu w tajnych biurach w Cupertino. Dobrze znamy tendencję Apple do wyceniania swoich produktów i obawiam się, że telewizor spod znaku jabłka nie ma racji bytu. Na rynku jest przecież Apple TV. To tutaj upatrywałbym rozwoju w kwestii multimedialnej rozrywki dla całej rodziny. Udostępnienie platformy na Apple TV deweloperom otworzyłoby całkiem nowe możliwości tego dodatku. Wyobraźmy sobie Apple TV jako konsolę, dla aktórej iPad lub iPod touch/iPhone byłby kontrolerem. Marzenie? Zobaczymy.

Prawdopodobieństwo debiutu telewizora od Apple podczas czerwcowej prezentacji oceniam na 0%. W przyszłości? Nie przekroczę 5%.

Apple Camera - aparat?

Jeszcze bardziej absurdalny pomysł od telewizora. Rynek aparatów i kamer jest moim zdaniem przepełniony - masa producentów, również tych, którzy wiodą prym od wielu lat: Nikon czy Canon. Apple musiałoby w pełni polegać na firmach zewnętrznych przy stworzeniu takiego urządzenia. Brakuje im również doświadczenia i wkroczenie na tak zapełniony rynek, z jednym produktem? Sądzę, że byłoby to krokiem bardzo odważnym - zalecałbym skupienie się na dostępnych już w sprzedaży produktach i umocnieniu się na fotelu lidera, konkurencja nie śpi.

Aparat/kamera od Apple - naprawdę?

Wzorem zeszłego roku, 11 czerwca zobaczymy nowe funkcje w systemie OSX, nową odsłonę iOS oraz aktualizację usługi iCloud. Jeżeli stanie się inaczej to po konferencji najbardziej zaskoczonym człowiekiem na całej Ziemi będę właśnie ja.

Grafiki: 1, 2, 3.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleWWDCiOSiTV