Mobile

Dual SIM to za mało? Nadchodzą smartfony z trzema slotami na karty SIM

Tomasz Popielarczyk
Dual SIM to za mało? Nadchodzą smartfony z trzema slotami na karty SIM
23

Od przybytku głowa nie boli? Najwyraźniej, bo LG i MediaTek pracują właśnie nad wprowadzeniem na rynek urządzenia, które będzie wyposażone nie w dwa, ale w trzy sloty na karty SIM. Czy istnieje w ogóle zapotrzebowanie na takie rozwiązanie? Większość naszych urządzeń to modele z jednym slotem na k...

Od przybytku głowa nie boli? Najwyraźniej, bo LG i MediaTek pracują właśnie nad wprowadzeniem na rynek urządzenia, które będzie wyposażone nie w dwa, ale w trzy sloty na karty SIM. Czy istnieje w ogóle zapotrzebowanie na takie rozwiązanie?

Większość naszych urządzeń to modele z jednym slotem na kartę SIM. Urządzenia, które pozwalają na umieszczenie dwóch kart nie są aż tak popularne, szczególnie w wyższych segmentach cenowych. Czy słyszał ktoś kiedyś o flagowcu jakiejś firmy w wersji Dual SIM? Nie, co jest bardzo wymowne. Być może producenci nie czują potrzeby, by w ten sposób modyfikować podzespoły swoich kluczowych modeli, a być może zwyczajnie nie ma aż takiego popytu na to.

No to, skoro nie Dual SIM to może Triple SIM? Z takim rozwiązaniem eksperymentuje LG wraz z firmą MediaTek zajmującą się produkcją chipów. Urządzenie tego typu ma mieć możliwość odbierania SMS-ów z jednej sieci, nawiązywania połączeń za pomocą drugiej i prowadzenia transmisji danych za pośrednictwem trzeciej w jednym momencie. W dodatku ma to się odbywać bez nadmiernego wykorzystywania baterii, a także przy zachowaniu wzorowej stabilności i jakości wszystkich trzech połączeń z nadajnikami. Całość ma wspierać autorski interfejs, który pozwoli na efektywne pogodzenie ze sobą trzech sieci.

Nic nie wiadomo o dacie wprowadzenia na rynek tego rozwiązania, ale jego twórcy są najwyraźniej przekonani o wysokim popycie na nie. Śmiem wątpić w taką optymistyczną wizję, bo o ile zastosowanie dwóch kart SIM (prywatnej i służbowej) w jednym urządzeniu ma jeszcze jakiś sens, to przy trzech powoli zaczynamy docierać do granicy rozsądku. Nawet jeżeli uda się wprowadzić to rozwiązanie na rynek, prawdopodobnie nigdy nie wykroczy ono poza segment low-endowy czyli podzieli los dzisiejszych Dual SIM-ów. Zresztą nawet w informacji prasowej wyraźnie zaznaczono, że będzie ono dedykowane krajom rozwijającym się.

Zresztą LG miało już epizod z urządzeniami typu Triple SIM. Wówczas były to jednak standardowe telefony, jak chociażby model LG A290, który można zobaczyć na wideo poniżej. Trzy karty SIM to chyba raczej jego jedyny atut. Najwyraźniej jednak sprzedaż wypadła zadowalająco, skoro koncern chce teraz wyprodukować smartfony tego typu.

Swoją drogą to dość znamienne, że ani HTC, ani Samsung czy też Sony, nigdy nie wyprodukowali high-endowe sprzętu, którego jednym z atutów byłyby dwa sloty na karty SIM. Czyżby producenci wychodzili z założenia, że skoro stać kogoś na sprzęt z górnej półki, to równie dobrze może sobie pozwolić na drugie urządzenie, w którym będzie trzymał swój numer służbowy/prywatny? Patrząc na reakcje wielu osób w komentarzach, odnoszę wrażenie, że często poszukują oni przyzwoitych urządzeń typu Dual SIM. Trudno się temu dziwić - w końcu noszenie jednego smartfona jest znacznie wygodniejsze od dwóch czy, jak pokazuje przykład powyżej, trzech.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileLGMediaTekSIM