Windows

Największy rywal Dolby, czyli dźwięk DTS nareszcie dostępny na Windows 10

Konrad Kozłowski
Największy rywal Dolby, czyli dźwięk DTS nareszcie dostępny na Windows 10
12

Doczekaliśmy się czasów, w których nowe kodeki dla systemu Windows 10 kupuje się w cyfrowym sklepie. Po długim czasie oczekiwania firma DTS wydała własną aplikację z paczką kodeków.

DTS:X w Sklepie Windows na Windows 10 tuż obok Dolby Atmos

Znajdziemy ją, a jakże, w Sklepie Windows, skąd pobierzecie ją za darmo. Ale niech Was to nie zmyli, bo podobnie jak za wydane w ten sam sposób kodeki Dolby Atmos, w tym przypadku też musimy zapłacić, ale tylko za uprzestrzennie dźwięku na słuchawkach. Jeśli interesuje Was dźwięk Atmos na kinie domowy z konsoli lub komputera PC, to wystarczy, że pobierzecie właściwą aplikację ze Sklepu. Atmosa wspiera między innymi Netflix oraz wiele gier. Różnica względem klasycznego dźwięku przestrzennego jest całkiem spora, bo nie jest on rozbijany na konkretne kanały, lecz punkty-źródła w przestrzeni, z jakich się wydobywa. Możliwości kierunkowych jest więc niezliczona ilość i dokładnie na tej samej zasadzie działa DTS:X, który debiutuje na Windows 10. Data premiery na Xbox One nie została podana, ale powinno to nastąpić wkrótce.

Za lepszy dźwięk przyjdzie nam jednak zapłacić

Ceny za aplikację DTS? Są dwie, od razu ostrzegam i jeśli interesuje Was dźwięk DTS na słuchawkach (DTS Headphone:X) i głośnikach (DTS:X), to będziecie musieli dokonać podwójnego zakupu - pierwszy zestaw kosztuje dokładnie 93 zł, zaś drugi 46 zł. W sumie daje to nam aż 139 złotych za możliwość skorzystania z technologii DTS:X, która zdaniem niektórych jest równym rywalem dla tego, co oferuje Dolby Atmos od Laboratories.

Co istotne, aplikacja nie zajmuje się tylko dekodowaniem dźwięku DTS, ale również ulepsza inne źródła dźwięku, nadając im głębi, imersji i mocy, a także przestrzenności. Ostateczny efekt nie będzie się równał ścieżkom zakodowanym w DTS, ale w porównaniu do pierwowzoru będzie brzmieć na pewno lepiej, o czym przekonałem się w przypadku aplikacji Dolby Atmos na Windows 10. Dodatkowo, appka DTS współpracuje z technologią dźwięku Microsoft Spatial.

Darmowy okres próbny DTS:X

Każdy z Was może bowiem skorzystać z darmowego okresu próbnego trwającego 14 dni. Przez dwa tygodnie możecie zweryfikować, czy słyszycie różnicę. Jeśli tak, to wydatek 46, 93 lub 139 złotych będzie uzasadniony, a kwota zależeć będzie oczywiście od tego, czy więcej czasu spędzacie w słuchawkach, czy przed głośnikami.

DTS Sound Unboound w Sklepie Windows.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu