Felietony

Drugiego takiego streamera po prostu nie ma

Paweł Winiarski

Pierwszy komputer, Atari 65 XE, dostał pod choinkę...

14

Dr Disrespect z całą pewnością zasługuje na miano streamer doskonały! Gra to jedno, ale ten streamer dba o każdy szczegół swojego "show".

Niedawno pisałem o tym, że nie rozumiałem ludzi oglądających, jak ktoś gra. Aż do teraz…Nie jest oczywiście tak, że nagle cały swój wolny czas spędzam na Twitchu, porzuciłem filmy i seriale racząc się tylko i wyłącznie oglądaniem jak ktoś bawi się przed ekranem. Nic z tych rzeczy. Natomiast zastanawiając się nad tym skąd w ogóle wzięła się moja chęć do oglądania graczy (na żywo lub w bardziej zwartych materiałach na YouTube) doszedłem do wniosku, że powód był jeden. Ma wąsy i mówią na niego Dr Disrespect.

Streamer idealny?

Dr Disrespect nie jest najpopularniejszym streamerem, choć wchodzi do pierwszej dziesiątki. Czy jest najlepszy? Specjalizuje się w grach battle royale, wymiata w Player Unknown’s Battleground i Fortnite - jego headshoty robią wrażenie, szczególnie na kompilacjach pojawiających się regularnie na jego kanale YouTube.

Są więksi, są lepsi - co więc zdecydowało o tym, że to właśnie on odebrał statuetkę dla najlepszego streamera 2017 roku? To po prostu streamer kompletny.

Mogłoby się wydawać, że oprócz samego skilla obserwujących jak ktoś gra przykuwa przede wszystkim naturalność i to, że streamer nie jest wielką gwiazdą telewizji czy filmu, ale zwykłym Sebą, który równie dobrze mógłby być kumplem z ławki. Dr Disrespect udowodnił jednak, że równie dobrze można wyjść tworząc kompletną postać. Bohatera dopracowanego w każdym względzie.

Zobaczcie jak opowiada o swoich okularach (kto w ogóle gra w okularach przeciwsłonecznych), podpina to całkowicie pod swój wizerunek. Podobnie jak strój, perukę, wąsy (od jakiegoś czasu naturalne), wszystkie gadżety które pokazuje, muzykę którą puszcza. To też jeden z magnesów, który mnie do niego przyciąga - jak kiedyś zdradziłem na łamach Antyweb, bardzo lubię słuchać sythwawe, na jego kanale na YT jest tego naprawdę sporo. Ba, w kooperacji ze świetną ekipą VHS Glitch zrobił nawet utwór. O kim? Oczywiście o sobie.

Stylizacja na lata 80. ubiegłego wieku budują klimat wokół postaci i kanału. Wspomniana muzyka, specyficzny montaż materiałów na YouTube - tu po prostu wszystko idealnie się spina, współgra ze sobą, jest spójną całością. Streamer zdaje się też dość dosadnie rozumieć swój własny nick - disrespect oznacza brak szacunku/nieposzanowanie i jeśli posłuchacie co czasem mówi, jest w tym bardzo konsekwentny. Często balansuje jednak na granicy dobrego smaku, na szczęście raczej nie zdarza mu się jej przekraczać. Jakby dokładnie wiedział co może, a czego nie może i nie powinien mówić.

Kim jest Dr Disrespect?

Tak naprawdę nazywa się Guy Beahm i jest moim rówieśnikiem (1982). Zaczynał od Halo 2 na konsoli Xbox , gdzie eksperymentował ze swoją pyszałkowatością na czacie. Na szczęście miał też skilla. Na platformie YouTube zadebiutował natomiast w 2010 roku. Rok później został community managerem w Sledgehammer Games, pomagał też przy produkcji map do Call of Duty: Advanced Warfare. W 2015 roku rzucił pracę i całkowicie skupił się na streamowaniu. W 2017 roku wybuchła twitchowa afera z nim w roli głównej - przyznał się do zdradzania żony (najprawdopodobniej o to właśnie chodziło, choć nie wyjaśnił całkowicie tej kwestii więc mogła to być też gra pod publikę), następnie zrobił sobie dwumiesięczną przerwę by poświęcić ten czas związkowi. Wrócił w lutym 2018 roku.

Niezależnie od tego o jakich filmach i na jakiej platformie występuje, jego materiały nie są dla wszystkich. Znam jednak ludzi, którzy kompletnie nie interesują się Fortnite czy PUGB, ale oglądają jego klipy i streamy właśnie ze względu na ciekawą, oryginalną i spójną postać - w dodatku nawiązującą klimatem do uwielbianych przez wiele osób retro klimatów. I za stworzenie tej postaci należą się Beahmowi brawa. Nie wiem czy wymyślił to sam, czy wspiera się profesjonalistami, ale pewna kiczowatość, połączona ze spójnością wizerunku i umiejętnościami w grach battle royale sprawia, że to moim zdaniem jeden z najciekawszych streamerów na platformie Twitch.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu