Bezpieczeństwo

Dostałeś informację o Kwarantannie? Uważaj, taki SCAM właśnie krąży po Polsce

KK
Krzysztof Kurdyła
3

W internecie pojawia się coraz więcej informacji o tym, że ludzie dostają na swoje telefony sms-a z informacją, że w związku z zakażeniami w najbliższym otoczeniu zostają skierowani do 10-dniowej kwarantanny. Wszystko po to, żebyś kliknął w link na końcu wiadomości.

Według informacji podawanych przez zwykłych użytkowników Twittera oraz profile portali zajmujących się bezpieczeństwem tj. Niebezpiecznik, Sekurak czy Zaufana Trzecia Strona akcja scamowa jest prowadzona na naprawdę dużą skalę. Pojawiają się też informacje o współistniejącym ataku informującym o zagubionych elementach, ale już o znacznie mniejszym zasięgu.

Link z wiadomości kieruje użytkownika do spreparowanej strony zachęcającej do zainstalowania aktualizacji Adobe Flash Playera. Wspomniany instaler ma za zadanie zainfekować telefony pracujące pod kontrolą systemów z rodziny Androida. Użytkownicy iPhonów mogą czuć się jak na razie bezpieczni.

Jak podał na Twitterze Sekurak atak został już wycięty przez serwis cutt.ly, za pomocą którego skrótów przekierowywano na fałszywą stronę. Jednak patrząc na skalę ataku warto zachować czujność, niewykluczone że w najbliższych dniach przestępcy spróbują zaatakować ponownie.

W dzisiejszych czasach trzeba niestety mieć oczy dookoła głowy, ponieważ takich ataków jest i będzie coraz więcej. Warto pamiętać o ograniczonym zaufaniu do każdego powiadomienia, które odsyła nas na zewnętrzne strony, śledzić informacje o atakach na twitterze (najszybsze medium), a w razie stwierdzenia ataku powiadomić znajomych i rodzinę, szczególnie osoby starsze oraz wrzucić informację do social mediów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: