VOD

Najlepsze 20 dokumentów na Netflix- od dopingu, przez naukę, politykę i muzykę, po kosmos

Konrad Kozłowski
Kliknij, aby włączyć dźwięk
18

Netflix to nie tylko filmy i seriale, ale również całe mnóstwo świetnych dokumentów. Wśród nich nie brakuje historii, w które trudno Wam będzie uwierzyć, a jednak naprawdę miały one miejsce. Oto zestawienie TOP 20 dokumentów na Netflix.

Bobby Kennedy na prezydenta

Klan Kennedych i lata '60 to zdecydowanie jeden z najciekawszych punktów historii Stanów Zjednoczonych, a jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji poznać go z tak bliska. Dokument przygotowany na zlecenie Netflix opiera się przede wszystkim na nagraniach archiwalnych. Narracja prowadzona jest przez osoby współpracujące z ówczesnym prokuratorem generalnym, a późniejszym kandydatem na prezydenta - RFK. Materiał prezentuje kulisy burzliwego okresu (konflikt z Kubą, wojna w Wietnamie), pokazuje jak działała i nadal działa polityka.

Ikar

Jedna z perełek na Netlix, a w dodatku już drugi dokument oryginalny tej platformy. "Ikar" przedstawia kulisy dochodzenia amerykańskiego kolarza, który bada aferę dopingową. Film Bryana Fogela zgarnął w w tym roku Oscara za najlepszy dokument. Zaczyna się dość niewinnie, ale gdy Fogelowi udaje się dotrzeć do rosyjskiego eksperta, który stoi za aferą z Igrzysk Olimpijskich z Sochi, robi się coraz ciekawiej.

Abstrakt: Sztuka designu

Jak powstawały najpopularniejsze modele butów, skąd wzięły się logo takich marek jak Nike, kto zaprojektował najważniejsze okładki pism? Oryginalny dokument Netflix zabierze Was w świat projektantów, gdzie każdy detal ma znaczenie, gdzie każdy detal ma wpływ na życie setek tysięcy lub milionów ludzi.

Brudna forsa

Największe skandale i oszustwa - dokument "Brudna forsa" pokazuje, jak można wprowadzić w błąd miliony ludzi, manipulować wynikami testów i na tym zarabiać. Już pierwszy odcinek serii, dotyczący afery wokół silników diesel Volkswagena pokazuje, do czego posuną się giganci.

The Keepers

Kto i dlaczego mógł zabić siostrę zakonną w 1969? Amatorskie śledztwo ma doprowadzić nas do wyjaśnienia tej zagadki, ale ostatecznie okazuje się, że sprawa ma drugie dno. Dokument Netflixa okazuje się nadzwyczaj wciągający, szczególnie jeśli w kręgu Waszych zainteresowań są sprawy kryminalne.

The Last Dance - Ostatni taniec

Historia Michaela Jordana nie zaczyna się i nie kończy na grze dla Chicago Bulls, ale to bez wątpienia najciekawszy i najgorętszy okres w jego karierze. Dzięki niepublikowanym wcześniej materiałom mamy szansę zajrzeć za kulisy prawdopodobnie najlepszego zespołu w historii NBA z MJ-em na czele.

Miasto strachu: Nowy Jork kontra mafia

Oglądaliście "Rodzinę Soprano"? A może jesteście ciekawi, jak wyglądała naprawdę działalność mafii w latach 80. w Nowym Jorku, z którą nie było w stanie sobie poradzić FBI? Pięciu potężnych mafiozów i agenci starający się rozgryźć ich operacje - będzie się działo.

Becoming. Moja historia

Nasza planeta

Odkryj uroki natury i dowiedz się, jak zmieniające się warunki klimatyczne wpływają na życie na naszej planecie. Ambitny i efektowny serial dokumentalny zawierający spektakularne ujęcia rzadko spotykanych zwierząt, które są zestawione z refleksjami na temat negatywnego wpływu człowieka na ich siedliska oraz na inne gatunki zamieszkujące Ziemię.

David Attenborough: Życie na naszej planecie

Niezwykły film dokumentalny, wyprodukowany przez nagradzaną wytwórnię Silverback Films, specjalizującą się w filmach przyrodniczych, we współpracy z globalną organizacją ekologiczną WWF, opowiada historię życia na naszej planecie z punktu widzenia jednego człowieka, który zna świat natury lepiej niż ktokolwiek inny na świecie - sir David Attenborough.

Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze

W serialu dokumentalnym wykorzystującym koloryzowane nagrania, przedstawione są najważniejsze wydarzenia II wojny światowej, od ataku na Pearl Harbor po lądowanie w Normandii. Zupełnie nowe spojrzenie na kluczowe historie największego konfliktu zbrojnego w historii Ziemi.

Morderstwo wśród mormonów

Dokument opowiada o trzech zamachach bombowych, które miały miejsce w Salt Lake City w 1985 roku. Te wydarzenia doprowadziły do śmierci dwóch osób i wywołały ogromny szok w społeczności. Ataki okazały się również tragiczne dla społeczności mormońskiej, ponieważ w pojeździe kolejnej ofiary znaleziono strzępy wielu wczesnych listów i dzienników mormońskich. Po jednym z zamachów ranny okazał się znanym kolekcjonerem rzadkich dokumentów, w tym listu białej salamandry, który miał rzekomo podważać podstawy religii mormonów. W czasie, gdy poszkodowany walczy o życie, śledczy podejmują wysiłki, aby odkryć prawdę.

Skandal w Karolinie Południowej: Kto zabił Paula i Maggie Murdaugh

Serial dokumentalny opowiada historię klątwy rodziny Murdaughów, która zaczyna się od tragicznej śmierci nastolatki w wypadku łodzi. Kiedy podejrzany o prowadzenie łodzi pod wpływem alkoholu Paul Murdaugh i jego matka zostali zamordowani, rozpoczęła się fala zdarzeń, która ujawniła stuletnią historię korupcji i tuszowania afer w rodzinie. W serialu dokumentalnym można usłyszeć relacje świadków, którzy przebywali na łodzi w dniu wypadku, w tym byłej dziewczyny Paula.

Synowie Sama: Droga w mrok

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku polowanie na mordercę, znanego jako Syn Sam, było na całym świecie przedmiotem zainteresowania mediów. Po schwytaniu i skazaniu Davida Berkowitza, jednego z najsłynniejszych amerykańskich morderców, historia Syna Sama została niemal zapomniana. Dziennikarz i autor książki "The Ultimate Evil", Maury Terry, był przekonany, że Berkowitz działał w spisku, a sieć osób zaangażowanych w morderstwa była znacznie większa, niż się wydawało. Terry poświęcił dziesięciolecia swojego życia, by udowodnić swoją teorię i odkryć prawdę, co zaważyło na jego życiu prywatnym i zawodowym.

Szpital Lenox Hill

Serial dokumentalny pokazuje pracę czterech lekarzy z nowojorskiego szpitala Lenox Hill, którzy ratują życie ludzi - dwóch neurochirurgów, lekarza pogotowia oraz głównego rezydenta oddziału położnictwa i ginekologii. Twórcy serialu ukazują z brutalnym realizmem codzienną walkę o utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz przedstawiają przeróżne, często skrajne historie pacjentów.

Formuła 1: Jazda o życie

Dynamiczna produkcja, która przedstawia kulisy najważniejszych wyścigów samochodowych na świecie. Twórcy ujawniają kulisy tego sportu, pokazując, że chodzi tu nie tylko o wygranie pierwszego miejsca, ale także o rywalizację o pozycję w branży warta miliardy dolarów. Dokument nosi znamiona udramatyzowanych scen i pokręconej chronologii, ale nikt nigdy wcześniej nie pokazał z tej strony Formuły 1.

Making a Murderer

"Making a Murderer" pokazuje historię człowieka, który walczył z korupcją w miejscowych organach ścigania i sam został oskarżony o makabryczne morderstwo. Przez dziesięć lat prowadzone były nagrania, które pokazują jak dochodzenie przebiegało, a na końcu dzięki dowodom z badań DNA mężczyzna został oczyszczony z zarzutów.

Wszechświat

Sześcioodcinkowy serial, który opowiada epicką historię, rozgrywającą się na przestrzeni 13,8 mld lat. Produkcja ta łączy w sobie oszałamiające nagrania dzikiej przyrody i zdumiewające efekty specjalne pokazujące najciekawsze zakątki świata natury. Twórcy pokazują, jak powstało Słońce i jak narodził się żółw morski, korzystając z przełomowych animacji, aby pokazać spektakularne siły, które uformowały Układ Słoneczny.

Ziemia nocą

Ten niezwykły serial przyrodniczy ukazuje niesamowite zjawiska, które mają miejsce w ciemnościach nocnego świata. Twórcy seriali nagrodzonych m.in. nagrodą Emmy, takich jak "Planeta Ziemia II", "Życie" i "Błękitna planeta", przedstawiają fascynujący świat nocnych stworzeń i ich niesamowite zachowania, które zazwyczaj są ukryte przed ludzkim okiem.

Powrót w kosmos

Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin, którzy wcześniej zrealizowali takie filmy jak "Free Solo: ekstremalna wspinaczka" i "The Rescue", teraz reżyserują film dokumentalny, który opowiada o historii firmy SpaceX i pracy Elona Muska przez prawie 20 lat, by wskrzesić amerykańskie marzenia o podróżach kosmicznych. Film przedstawia także pierwszą amerykańską załogową misję kosmiczną od 2011 roku i portretuje inżynierów oraz astronautów, którzy brali w niej udział.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu