Netflix

Piąty i ostatni sezon "Domu z papieru" zapowiedziany!

Konrad Kozłowski
Piąty i ostatni sezon "Domu z papieru" zapowiedziany!
2

"Dom z papieru" to jeden z najpopularniejszych seriali Netfliksa, a niedawno debiutowała jego 4. część. Czy powstanie 5. sezon "La Casa de Papel"? Kiedy można spodziewać się premiery?

5. sezon Domu z papieru będzie ostatnim

Aktualizacja: Netflix zapowiedział premierę 5. sezonu "Domu z papieru", który będzie finałową serią dla tego serialu. Odcinki powstaną w Hiszpanii, Danii i Portugalii. Twórcą sezonu będzie człowiek odpowiedzialny za poprzednie serie Alex Pina. Produkcja rusza 3 sierpnia - powstanie 10 odcinków.

Alex Pina, twórca i producent wykonawczy, powiedział: „Prawie cały rok myśleliśmy o tym, jak rozbić naszą szajkę. Jak przechytrzyć Profesora. Jak doprowadzić to sytuacji, które dla wielu bohaterów staną się bez wyjścia. W efekcie powstała piąta część serialu „Dom z papieru”. Zobaczymy jeszcze bardziej dzikie i ekstremalne oblicze toczącej się walki i będzie to z pewnością najbardziej niezwykły i wciągający sezon serialu.

Obsada 5. sezonu Domu z papieru

Wśród obsady serialu znajdą się: Úrsula Coberó (Tokio), Álvaro Morte (Profesor) , Itziar Ituño (Lizbona), Pedro Alonso (Berlin), Miguel Herrán (Rio), Jaime Lorente (Denver), Esther Acebo (Sztokholm), Enrique Arce (Arturo), Darko Peric (Helsinki), Hovik Keuchkerian (Bogota), Luka Peros (Marsylia), Belén Cuesta (Manila), Fernando Cayo (Porucznik Tamayo), Rodrigo de la Serna (Palermo), Najwa Nimri (Inspektor Sierra), José Manuel Poga (Gandia) i wielu innych.

To już pewne, że do obsady serialu dołączą również Miguel Ángel Silvestre (Sky Rojo, Sense 8) i Patrick Criado (nominowany do hiszpańskiej nagrody filmowej Goya za występ w Wielka hiszpańska rodzina, Życie bez pozwolenia).

Wcześniejsza treść newsa:

"Dom z papieru" pojawił się na Netfliksie bez większych zapowiedzi i fanfar. Hiszpański serial był wcześniej wyemitowany w swoim rodzimym kraju, ale globalna widownia nawet nie wiedziała o jego istnieniu. Niedługo po dodaniu do oferty giganta streamingowego wieści o "La Casa de Papel" rozniosły się pocztą pantoflową. Netflix w porę zareagował na ogromne zainteresowanie serialem i zakupił do niego prawa - odpowiada za współprodukcję kolejnych sezonów i globalną dystrybucję. Za nami już dwie typowo netfliksowe premiery sezonów trzeciego i czwartego, a ostatnie sceny obydwu części sugerowały, że to nie koniec opowieści.

Polecamy: Dom z papieru - 4. sezon. Wywiad Antyweb z Tokio i Profesorem (czytaj lub słuchaj)

Czy i kiedy zadebiutuje 5. sezon "Domu z papieru"?

12

Coraz częściej zadajemy więc sobie pytanie, czy powstanie 5. sezon "Domu z papieru". Mimo, że Netflix niczego nie ogłosił jeszcze oficjalnie, to wydaje się to być jedynie formalnością, ze względu na zainteresowanie, jakie generuje serial. Co więcej, do Sieci przedostawały się już wcześniej rzekome przecieki oraz pojedyncze zdania zaangażowanych w projekt osób o planach przedłużenia serii o dwa dodatkowe sezony. Ani aktorzy, ani platforma nie wypowiedzieli się na ten temat w żaden konkretny sposób, pozostawiając fanom jedynie domysły i czas na oczekiwanie na stanowisko Netfliksa.

Wszystko ma być uzależnione od wyników i odbioru ostatnio udostępnionego 4. sezonu. Co ciekawe, jeśli te czynniki zadowoliłyby włodarzy Netfliksa, to serwis miałby dać zielone światło nie tylko na wyprodukowanie 5., ale także i 6. sezonu "Domu z papieru". Podobnie jak w przypadku innych filmów i seriali, jednoczesna produkcja dwóch sezonów pozwoliłaby na szybsze przygotowanie nowych odcinków i oszczędności, na przykład ze względu na logistykę. Tak kręcono części 1. i 2. oraz 3. i 4. Zachowanie takiego schematu jest więc bardzo, bardzo prawdopodobne.

Dom z papieru - sezony 5. i 6. miały być już zamówione

Hiszpański serwis Marca podał, że serial został już wewnętrznie przedłużony o sezony piąty i szósty. Co ciekawe, sam scenarzysta Javier Gomes miał wspomnieć o nowych odcinkach w rozmowie z El Mundo o powrocie "Domu z papieru". Powiedział: "Przy Domie z papieru pędzimy od rozgrywki do rozgrywki, jak Simeone [trener Atletico Madryt - przyp red.]. Rozdział po rozdziale, sekwencja po sekwencji, linijka po linijce. Nie ma innej drogi. Jeśli nie, to cię to przytłacza. Najpierw myślisz o kilku ogólnych zarysach i zaczynasz, ponieważ gdy myślisz o serii jako całości, spadnie na ciebie 20-piętrowy budynek. To jak życie, jeśli pomyślisz o swoim planie emerytalnym, to jakbyś zeskoczył z mostu. Myślę o tym, jak jutro zapłacę rachunek za prąd i jak postać zareaguje w następnej sekwencji. Z taką logiką piszę. Nic nie wskazuje jednak na to, by prace nad serialem na planie w ogóle zdążyły się rozpocząć przed wybuchem pandemii, a ewentualny powrót do zdjęć w kwietniu czy maju prawie na pewno zostałby przeniesiony na późniejszy termin.

Polecamy: Dom z papieru 4. sezon - recenzja. Powrót do formy i powiew świeżości

Ewentualne ramowe plany musiała zmienić obecna sytuacja w związku z COVID-19. Trudno powiedzieć, czy i na jakim etapie są prace nad scenariuszem, ale w głowach twórców musiały już do tej pory pojawiać się pomysły na kontynuację historii. W życiu wielu bohaterów doszło do solidnych zmian, więc widzowie są arcyciekawi tego, jaki los czeka na nich w kolejnych odcinkach.

Zdjęcia z 5. sezonu "Dom z papieru"

 

e

Końcówka 3. sezonu była dość dramatyczna i pozostawiła po sobie niemały bałagan, w związku z czym 4. sezon przynosi odpowiedzi na dużo pytań i jest serią, która musiała nieco posprzątać po wcześniejszych wydarzeniach. Na czele nich jest postrzelenie Nairobi przez snajpera, której grozi śmierć. Dlatego Nairobi woli, by oddano ją w ręce policji - dzięki temu trafi do szpitala i będzie można ją porządnie leczyć.

Tokio postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i dzięki połączeniu zdalnemu z lekarzem z Pakistanu przeprowadza operację. Ta nie odbyłaby się, gdyby nie starania Profesora w negocjacjach z policją, dzięki którym zdobyto odpowiednie wyposażenie. Przejęcie roli lidera przez Tokio nie podoba się Palmera i na pozór wydaje się, że jego złość została opanowana przez członków gangu. Profesorowi udaje się też zachować zimną krew w sytuacji, gdy jest przekonany o śmierci Raquel z rąk policji. Nie wie, że przeżyła i znajduje się w namiocie obok mennicy. Tam dochodzi do przesłuchania Raquel przez Alicie - grozi jej, że nigdy nie zobaczy własnej córki.

Dom z papieru - czwarty sezon w pigułce

Po nawiązaniu kontaktu przez Profesora z gangiem,  Tokio wyjaśnia mu aktualną sytuację i zdradza, że Raquel żyje. Marsylia i Profesor namierzają asystenta Tamayo, Antonazas, szantażując go, by pomógł im się wydostać. Palmero nie odpuszcza i stara się odzyskać kontrolę nad ekipą - rekrutuje głównego ochroniarza mennicy. Uwalnia go, ale Gandia najpierw próbuje poddusić Nairobi i powiesić Helsinki, których ratuje reszta ekipy. Ostatecznie zamyka się w pomieszczeniu, gdzie nawiązuje kontakt z policją. Antonanzas informuje o tym Profesora, a on przekazuje informację Tokio. Zanim ta zdołała powiedzieć o tym ekipie, Gandia pozbawia ją przytomności i informuje resztę osób w mennicy. Później wrzuca granat do windy, gdzie znajdują się z Rio i Denver, ale obydwaj poradzili sobie ujść z życiem.

Poza Tokio i Nairobi wszyscy z gangu biorą udział w strzelaninie z Gandim - ten ucieka przez kanały i znajduje się w tym samym pomieszczeniu co Nairobi. Bierze ją za zakładnika. Używa jej jako żywej tarczy podczas ucieczki, bo wie, że nikt nie odważy się do nich strzelić. Nie puszcza jej jednak wolno, lecz zabija z zimną krwią strzelając w głowę. Denver w odwecie rzuca granatem i pozbywa się Gandiego. W tym czasie Profesor stara się zorganizować ucieczkę, ale nie jest w stanie zapanować nad sytuacją, ponieważ nie jest mu znana lokalizacja schronu. Tego nie ma żadnych planach. Poprzez dedukcję lokalizuje pomieszczenie ochronne.

Cały czas planuje też wydostanie Raquel z rąk policji - osiągnie to poprzez ukazanie nielegalnych działań policji, tortur na Rio oraz schwytania Raquel. Marsylia udaje się po nagranie z tortur Rio. W efekcie upublicznienia materiału z tortur, policja musi wycofać się z ataku na mennicę i podczas konferencji zaprzecza wszystkich zarzutom. Profesor nagrywa materiał, na którym potwierdza nielegalne praktyki policji, dodając informację o przetrzymywaniu Raquel w namiocie obok mennicy.

Finał 4. sezonu "Dom z papieru" - co się wydarzyło?

Do sprawy włącza się Minister Spraw Wewnętrznych i zabiera ją z namiotu. Alicia nie jest zadowolona z rozwoju wypadków i musi wziąć na siebie winę. Przyznaje się do tego podczas konferencji prasowej utrudniając dalsze działania policji. Po wszystkim zostaje zwolniona, ale będzie działać na własną rękę. Udaje się do Antonanzasa dowiaduje się, że jest kretem i odkrywa numer rejestracyjny auta Profesora dzięki nagraniom z monitoringu. Jednocześnie Profesor szuka pomocy z zewnątrz, by uwolnić Raquel - przejmują transport, gdy ta zmierzała do sądu i tunelem pomiędzy parkingiem a restauracją uciekają. Oszukując policję, że Gandi zażądał heliktopera, Profesor przybywa własnym z Raquel na pokładzie w stroju SWAT. Udaje się jej dostać do środka. Profesor ciesząc się z sukcesu nie zauważa, że został odnaleziony przez Alicię - ta stoi celując do niego z broni.

Wywiad z Tokio i Profesorem w podcaście Antyweb Po Godzinach

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu