11

Seriale dokumentalne na Netflix, z których się czegoś nauczysz (nie tylko do szkoły)

Netflix jest pełen świetnych filmów i seriali, ale czasem warto spędzić trochę czasu oglądając coś, co będzie nie tylko służyło dobrej rozrywce, lecz będzie mogło nas także czegoś nauczyć. Może trochę historii lub biologii? Albo odrobina wiedzy na temat kosmosu? Oto programy, które polecamy po powrocie do szkoły.

Kosmos

Jednak z najciekawszych produkcji w całym zestawieniu. Wizualna perełka prowadzona przez astrofizyka Neila deGrasse Tysona to świetne źródło wiedzy na temat rozwoju Układu Słonecznego oraz naszej planety. Poruszana tematyka jest różnorodna, a podróże Statkiem Wyobraźni po najciekawszych zakątkach galaktyki potrafią wciągnąć. Najnowsza seria jest kontynuacją programu z lat 80., ale dziś już wiemy, że wkrótce premierę będzie mieć kolejny sezon. Na przestrzeni kilku odcinków omawiane są wydarzenia z przeszłości, najważniejsi odkrywcy i naukowcy oraz natura. Po takim opisie można odnieść wrażenie, że Kosmos to niezłe mydło i powidło, ale nic bardziej mylnego.

Bobby Kennedy na prezydenta

Ten moment historii prędzej czy później pojawi się na lekcjach w szkole i bardzo żałuję, że wcześniej nie było takiego programu, który pozwoliłby mi jeszcze dokładniej poznać losy klanu Kennedych oraz samego Roberta Kennedy’ego, do którego zwracano się po prostu Bobby. RFK zginął pod koniec kampanii prezydenckiej, ale nie tylko dzień jego śmierci jest wart poznania od środka – niektórzy mogą powiedzieć, że nic nie powstrzymywało mnie przed lekturą poświęconych tej tematyce książek, ale na czteroczęściowy dokument Netfliksa składają się tylko zdjęcia archiwalne z tamtego okresu, dlatego jedno nie wyklucza drugiego, a tylko świetnie się uzupełnia. Dokument prezentuje kulisy burzliwego okresu w historii USA (konflikt z Kubą, wojna w Wietnamie), pokazuje jak działały i nadal działają mechanizmy w świecie polityki.

Planeta Ziemia

Program od BBC zebrał sporo nagród i w pełni zasłużenie, bo tak świetnie zrealizowanego dokumentu na temat naszej planety jeszcze nie widzieliście. Pierwsza seria zadebiutowała w 2006 roku, gdy rozdzielczość HD wciąż była u nas nowinką, dlatego dla wielu osób była to jedyna szansa na obejrzenie czegoś w świetnej jakości. A widoki, które uchwyciły kamery BBC zapierają dech w piersiach i cieszą widzów aż do dzisiaj. W jednej ze scen możemy usłyszeć, że 100 lat temu na Ziemi mieszkało 1,5 mld ludzi, lecz dziś (w 2006 roku) jest ich już ponad 6 mld, a nadal są miejsca, gdzie ludzkość nie wywarła żadnego wpływu. I właśnie takie lokalizacje zwiedzamy – dna mórz i oceanów, obydwa bieguny, góry i jaskinie, pustynie i dżungle. Od siebie dodam tylko, że warto zobaczyć całość w oryginalnej wersji językowej, gdzie narratorem jest David Attenborough – dzięki polskim napisom będzie też mogli podłapać kilka zwrotów i słówek;)

Przy okazji warto polecić także “Błękitną planetę” oraz “Życie” – dwa programy BBC powstałe w podobnym formacie, co “Planeta Ziemia”. Jak sugerują same tytuły, serie skupiają się na tajemnicach mórz i oceanów, a także zagadce życia, które rozwinęło się na naszej planecie.

Pierwsza wojna światowa

Trzyczęściowy dokument ukazuje kulisy wybuchu I Wojny Światowej, a także jej przebieg i skutki, jakie przyniosła. Seria zawiera całe mnóstwo archiwalnych nagrań, które pokazują jak zwykłe miasta zamieniły się w pola bitwy. Większość część z nich odrestaurowano i pokolorowano, co robi naprawdę spore wrażenie. Ale nie zapomniano tu o historii i ludziach, którzy brali udział w konflikcie.

Five Came Back

Piekło II wony światowej zostało pokazane na wielu dokumentach, ale seria, którą stworzył Laurent Bouzereau na podstawie książki Marka Harrisa dla Netfliksa, pokaże je z nowej perspektywy. Do udziału w projekcie zaproszono sławnych twórców, dlatego zawarto w nim rozmowy ze Stevenem Spielbergiem, Francisem Fordem Coppolą, Guillermo Del Toro, Paulem Greengrassem i Lawrence’em Kasdanem, które uzupełniają zdjęcia archiwalne. Narratorką programu jest Maryl Streep, więc powinniście od razu poznać ten głos. Trzyczęściowy dokument skupia się na pracach pięciu reżyserów (John Ford, William Wyler, John Huston, Frank Capra, and George Stevens), których materiały dotyczące II wojny światowej są poddawane analizie, a przy okazji poznajemy istotne dla przebiegu konfliktu zdarzenia.

Wojna Wietnamska

O wojnie Stanów Zjednoczonych z Wietnamem słyszał chyba każdy. Odwołania do tego konfliktu padają często w przeróżnych okolicznościach, ale temat ten jest często spłycany lub w ogóle pomijany, a wpływ ciągnącej się kampanii na historię obydwu krajów oraz wielu innych był niezaprzeczalny. Dokument liczy aż 10 odcinków, jest pełen archiwalnych nagrań z pola walki i świetnie ukazuje przebieg konfliktu oraz (nie)zmieniającą się w tle politykę kolejnych prezydentów USA.