Świat

Dobre wyniki Google za Q3 poprawią samopoczucie branży?

Grzegorz Marczak
Dobre wyniki Google za Q3 poprawią samopoczucie branży?
3

Przed ogłoszeniem wyników za trzeci kwartał przez Google wszyscy zastanawiali się co będzie jeśli lider reklamy internetowej pokaże w swoich wynikach, że idzie recesja którą nie tylko już czuć ale i widać po liczbach. Można oczywiście spekulować, że tak naprawdę dopiero po czwartym kwartale będzi...

Przed ogłoszeniem wyników za trzeci kwartał przez Google wszyscy zastanawiali się co będzie jeśli lider reklamy internetowej pokaże w swoich wynikach, że idzie recesja którą nie tylko już czuć ale i widać po liczbach.

Można oczywiście spekulować, że tak naprawdę dopiero po czwartym kwartale będzie można powiedzieć zdecydowanie o wpływie kryzysu finansowego na branżę online. Natomiast zadowalające wyniki Google za Q3 podnoszą chyba nieco na duchu tych którzy chcieli już pakować swoje kartonik.

Moim zdaniem czytanie sprawozdań google jest zbiorem bardzo ciekawych informacji na temat tej firmy. Na przykład, w trzecim kwartale 2008 google na infrastrukturę wydało 452 miliony dolarów, dla wszystkich jest to z pewnością gigantyczna kwota ale firmie i tak udało się zoptymalizować tę kategorię kosztów o 18% w stosunku do poprzedniego okresu.


To co jest jednak najważniejsze w cały sprawozdaniu do przychody, które w stosunku do analogicznego okresu z zeszłego roku wzrosły o 31% osiągając 5,54 miliarda dolarów za 3 kwartał. W stosunku do poprzedniego kwartału zanotowano 3% wzrostu. Zysk netto za raportowany okres jest na poziomie 1,5 miliarda dolarów.

Na czym więc tak naprawdę zarabia Google? Własne strony internetowe google generują 67% całego przychodu firmy (3,67 miliarda dolarów), partnerzy publikujący Adsense to 30% przychodów (1,68 miliarda). Warto też zauważyć,że cały czas rośnie liczba paid clicks, w stosunku do zeszłego roku zwiększyła się ona aż o 17% (ciekawy jestem co tak naprawdę wpływa na akurat ten wzrost?).

Podczas prezentowania wyników Sergey Brin podsumował kilka najważniejszych faktów i trendów:
- od drugiego kwartału google wprowadziło ponad 100 poprawek do wyszukiwarki (czyli więcej niż jedna dziennie). Do najważniejszych z nich zalicza Google Suggest której działa już dla kilku krajów
- trwają nieustanne prace nad dostarczanie w wynikach wyszukiwania treści video, treści z książek itp.
- Click to buy na youtube, widać, że google zadowolone jest z nowego pomysłu jak zarabiać pieniądze na tym serwisie.
- Android - kolejny ważny projekt Google
- Google Chrome - czyli nowa użyteczniejsza (według google) przeglądarka, która lepiej będzie obsługiwać serwisy webowe

Informacje zebrane z źródeł takich jak: techcrunch.com, profy.com, google.com, marketwatch.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google