Niejednokrotnie mieliśmy już do czynienia z internetowymi, interaktywnymi kursami programowania. Właśnie - programowania. Słowo to samo w sobie może o...
Długie jesienne wieczory to idealna pora by opanować HTML i CSS. Projekt Dash daje nam ku temu okazję
Niejednokrotnie mieliśmy już do czynienia z internetowymi, interaktywnymi kursami programowania. Właśnie - programowania. Słowo to samo w sobie może odstraszać wiele osób, a poza tym nie każdy chce lub ma potrzebę nauki Pythona, Ruby czy jQuery. Naprzeciw potrzebom takich osób wychodzi General Assembly, z projektem Dash, który nauczy nas HTML, CSS, a także zahaczy nieco o JavaScript.
Trudno nazwać HTML i CSS językami programowania, a tym samym Dash nijak się ma do takich projektów jak Codecademy czy Coursera, gdzie mamy okazję opanować o wiele bardziej zaawansowane technologie. Sęk w tym, że większość z nas ich nie potrzebuje, zaś znajomość HTML-a dziś jest w wielu branżach związanych z internetem niemalże standardem.
Działanie kursu Dash jest bardzo zbliżone do opisywanych wyżej serwisów. Mamy do dyspozycji okno podzielone na trzy obszary. Jeden z nich to pokaz slajdów objaśniający nam poszczególne tagi (HTML) czy selektory (CSS) i ich wartości. Na drugim będziemy wpisywali nasze pierwsze linijki kodu, a na ostatnim (największym) zobaczymy od razu tego efekty. Zapowiada się prosto i przyjemne, prawda?
Tak jest w istocie. W chwili, gdy piszę te słowa, kurs składa się z czterech projektów, w trakcie których stworzymy prostą, osobistą stronę www, zaprojektujemy layout bloga w myśl reguł Responsive Web Design, a także wykonamy pierwszą stronę firmową. Na sam koniec przyjdzie nam przygotować interaktywnego robota tylko z wykorzystaniem technologii CSS. Całość okraszono elementami grywalizacji. W miarę postępów będziemy otrzymywali punkty umiejętności, a na głównym ekranie kursu zobaczymy listę tagów, które już opanowaliśmy.
Oczywiście General Assembly nie robi tego tak całkowicie bezinteresownie. Firma zajmuje się nauczanie o technologiach webowych (i nie tylko), a więc oferuje użytkownikom Dasha porady profesjonalistów, za które należy dodatkowo zapłacić. Oczywiście duży nacisk położono też na elementy społecznościowe, by internauci mogli na potęgę dzielić się swoimi wynikami nauczania i przyciągać do projektu znajomych.
Wydaje się to idealnym sposobem na opanowanie podstaw HTML-a i CSS, a także liźnięcie JavaScript. Sprzyja temu też pora roku - długie jesienne i zimowe wieczory można dobrze spożytkować i nauczyć się czegoś nowego. Sam dopiero raczkuję w temacie JavaScript, a więc z chęcią przyjrzę się niektórym lekcjom.
Do kursu można zapisać się poprzez adres e-mail lub konto na Twitterze. O dziwo twórcy nie udostępnili opcji logowania z Facebookiem. W miarę upływu czasu mają się tutaj pojawiać dodatkowe kursy i projekty. Są one oczywiście dostępne za darmo (i zapewne tak pozostanie).
P.S. Przy okazji opisywania projektu Dash udało mi się trafić na inne ciekawe narzędzie tego typu Code Avengers. Również polecam! Być może przypadnie Wam bardziej do gustu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu