Android

Miał walczyć z uzależnieniem, a... spowalnia telefony

Jakub Szczęsny
Miał walczyć z uzależnieniem, a... spowalnia telefony
16

Digital Wellbeing, szumnie nazywany przez niektórych mechanizmem do walki z uzależnieniem od smartfona to jeden z elementów trendu na "dbałość o przyzwyczajenia użytkowników". Dla takich gigantów jak Google, Apple, użytkownik z nosem wlepionym w telefon powinien być skarbem. A tymczasem, tworzą oni rozwiązania, które skłaniają do refleksji nad tym jak (i jak długo) korzystamy z tych urządzeń.

Android Pie to pierwsza odsłona systemu Google, która została wyposażona w Digital Wellbeing. Jednak oprócz spełniania swojej głównej roli - strażnika, który powie nam jak długo korzystamy z naszego urządzenia mobilnego, wpływa także na wydajność telefonu lub tabletu. Jak wynika z doniesień użytkowników, również telefonów Pixel 3 (ci krzyczą zdecydowanie najgłośniej), aktywowany Digital Wellbeing w zauważalny sposób spowalnia te sprzęty. Wyłączenie mechanizmu powoduje, że Android odzyskuje swoje skrzydła i działa po prostu szybciej.

Użytkownicy zainteresowani tym problemem zaczęli masowo wyłączać Digital Wellbeing i... poczuli różnicę. Bardzo długi wątek na Reddicie stanowi dowód na to, że posiadacze (nie tylko) Pixeli 3 nie wymyślają sobie i nie stali się obiektem dziwnego żartu. Co więcej, Digital Wellbeing ma wpływać nie tylko na wydajność samą w sobie, ale również na osiągi sprzętu w kontekście czasu pracy na jednym cyklu ładowania. A to już jest bardzo poważny problem.

Nie tylko Pixel 3. Użytkownicy innych urządzeń również odczuli różnicę

Wątek w serwisie Reddit ujawnił, że nie tylko posiadacze trzeciej generacji Pikseli są objęci tym problemem. Także osoby korzystające z wcześniejszych odsłon flagowych telefonów od Google, a także m. in. entuzjaści z obozu OnePlusa są dotknięci tym problemem (tutaj w przypadku wgranego custom ROM-a). Co więcej, w wątku przewijały się sprzęty od HMD Global / Nokii.

Sprawdziłem to u siebie. "Cyfrowa równowaga" (polski odpowiednik Digital Wellbeing) był u mnie aktywowany, jednak po jego wyłączeniu nie zauważyłem, aby mój telefon był w jakikolwiek sposób szybszy. A korzystam z urządzenia, które może być objęte występowaniem tej niedogodności - Nokia 8 to telefon duetu Nokia & HMD Global, który obecnie pracuje na Androidzie Pie z funkcją "Cyfrowej Równowagi". Dezaktywacja mechanizmu nie zmieniła niczego - a może po prostu tego nie widzę?

Digital Wellbeing jest funkcją, która zbiera spore ilości danych o tym, jak korzystamy ze smartfona i na bieżąco zlicza statystyki do tego się odnoszące. Najprawdopodobniej, coś nie jest do końca tak jak trzeba z optymalizacją tego procesu, co wpływa na niektórych sprzętach na wydajność oraz apetyt na energię zgromadzoną w akumulatorze. Google już wie o tym problemie i aktualnie go bada. Jeżeli znajdzie się przyczyna tego stanu rzeczy, zostanie ona naprawiona za pomocą najbliższej aktualizacji dla Digital Wellbeing.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu