Microsoft

Deweloperska zapowiedź Windows 8 już w tym tygodniu

PGI
Paweł Grzegorz Iwaniuk
29

Stało się. Windows 8 zstąpił na ziemię. Podczas dzisiejszej prezentacji Microsoftu, w trakcie konferencji BUILD 2011, koncern zaprezentował postępy prac nad Windows 8 oraz poinformował, że w najbliższych dniach udostępniona zostanie deweloperska zapowiedź najnowszego systemu. Muszę przyznać, że po r...

Stało się. Windows 8 zstąpił na ziemię. Podczas dzisiejszej prezentacji Microsoftu, w trakcie konferencji BUILD 2011, koncern zaprezentował postępy prac nad Windows 8 oraz poinformował, że w najbliższych dniach udostępniona zostanie deweloperska zapowiedź najnowszego systemu. Muszę przyznać, że po raz pierwszy żałuję, że nie jestem deweloperem.

Dlaczego? Jak wspominałem w różnych dyskusjach oraz wpisach, uważam że Windows 8 będzie największą zmianą w systemach Microsoftu od momentu pojawienia się pierwszej generacji okienek. Nie będzie to nawet jakaś wielka zmiana technologiczna (no może poza dodaniem wsparcia ARM). Zmiana jaka zajdzie, będzie przede wszystkim zmianą koncepcyjną, dowodzącą że MS ma pomysł na swoją obecność w segmencie mobilnym.

Czy pomysł ten będzie drogą do sukcesu? Tego nie wiem. Z powodu tej niewiedzy chciałbym jak najszybciej położyć swoją rękę na świeżutkim systemie i wyrobić sobie własne zadanie na jego temat.

Podczas prezentacji Microsoft poinformował między innymi, że internetowy sklep z oprogramowaniem będzie dystrybuował 2 rodzaje aplikacji. Będą to programy dedykowane dla dotykowego interfejsu MetroUI oraz znane już oprogramowanie wykorzystujące biblioteki Win32. Co to oznacza? Jeśli ktoś obawiał się, że Microsoft ma zamiar wygaszać dotychczasowe środowisko programistyczne, nie ma już powodów.

Kolejna, również bardzo ciekawa informacja dotyczy wymagań sprzętowych Windows 8. Microsoft twierdzi, że do uruchomienia ich najnowszego systemu wystarczy komputer napędzany procesorem Intel Atom pierwszej generacji oraz 1 GB pamięci RAM. Hmm. Jestem w stanie uwierzyć, że możliwe będzie uruchomienie systemu z taką konfiguracją, ale od uruchomienia do komfortowej pracy jeszcze daleka droga.

Tak czy inaczej, Windows 8 to pierwszy od dłuższego czasu system operacyjny dla klasycznych (i nie tylko) komputerów, który mnie zainteresował. Pierwsi dorwą go jednak deweloperzy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows 8