Polska

Wypożyczalnia hulajnóg "posłuchała" mojej rady - wprowadza nagrody za prawidłowe parkowanie

Grzegorz Ułan
Wypożyczalnia hulajnóg "posłuchała" mojej rady - wprowadza nagrody za prawidłowe parkowanie
3

Operator wypożyczalni elektrycznych hulajnóg - TIER, poinformował dziś o udostępnieniu specjalnych bonusów dla użytkowników hulajnóg, którzy będą je prawidłowo parkować. Pytanie - dlaczego tak późno?

Akurat TIER jest stosunkowo od niedawna na polskim rynku, ale szereg innych wypożyczalni hulajnóg miała wiele lat na to, by niejako „wychować” swoich klientów. Nikt o tym jednak nie pomyślał zawczasu i chodniki czy trawniki wypełniły się porzuconymi, często nawet poprzewracanymi hulajnogami w przypadkowych miejscach.

Na pomysł, aby walczyć z tym procederem wpadł ostatnio Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, który wprowadził kary dla operatorów wypożyczalni elektrycznych hulajnóg za źle zaparkowane pojazdy:

Zgodnie z zapisami ustawy, pojazdy zaparkowane nieprawidłowo będą usuwane z drogi na koszt właściciela. Maksymalna stawka określona w ustawie wynosi 123 zł + 23 zł za dobę przechowania. Stawka obowiązująca w Warszawie zostanie określona w Uchwale Rady m.st. Warszawy, której projekt został już przygotowany.

Tak więc operatorzy wypożyczalni mają teraz nie lada problem, którego można było uniknąć już dużo wcześniej, na przykład wprowadzając nagrody za właściwe parkowanie. Taki pomysł przyszedł mi do głowy w dyskusji z Czytelnikiem pod podlinkowanym wcześniej wpisem.

Podobne rozwiązanie wprowadza teraz operator TIER, na ten moment w swoich wypożyczalniach hulajnóg elektrycznych na terenie Trójmiasta, Kołobrzegu i Krakowa, a w przyszłości w każdym mieście, w którym będą świadczyć swoje usługi.

Mathieu Deloly, Dyrektor Zarządzający TIER Polska:

Chcemy być liderem zmiany branży mikromobilności, bierzemy więc na siebie także odpowiedzialność w zakresie wyrabiania wśród użytkowników dobrych nawyków jazdy e-hulajnogami. Porzucone lub źle zaparkowane hulajnogi mogą stanowić niebezpieczną przeszkodę na drodze. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa wynagradzania za parkowanie pojazdów w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, stworzona z myślą o traktowaniu wszystkich użytkowników dróg z szacunkiem i empatią, pomoże zmienić na dobre przyzwyczajenia użytkowników, postrzeganie tej formy mikromobilności, jak i bezpieczeństwo.

TIER będzie nagradzał swoich użytkowników darmowymi minutami do wykorzystania przy kolejnym wypożyczeniu. Informacja o ich liczbie do odebrania pojawiać się będzie w aplikacji mobilnej, po prawidłowym zaparkowaniu w specjalnie przeznaczonych do tego strefach parkowania (ustalonych wcześniej z władzami miast), które to widoczne będą na mapie w aplikacji, jeszcze przed rozpoczęciem przejazdu.

Jak prawidłowo parkować hulajnogi poza tymi strefami? Jeśli nie mamy w okolicy wyznaczonego miejsca i odpowiednich stojaków do parkowania, możemy zostawiać je na chodniku – równolegle do jego zewnętrznej krawędzi, przy ścianie pobliskiego budynku. Jeśli stoi już w danym miejscu inna hulajnoga, ważne aby swoją zostawić za nią - a nie obok, pozostawiając przy tym minimum 1,5 metra dla przechodniów.

Źródło: TIER.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu