Płatności i bankowość

Jutro wchodzi w życie ustawa wprowadzająca darmowe konta bankowe, ale nieprędko z nich skorzystamy

Grzegorz Ułan
Jutro wchodzi w życie ustawa wprowadzająca darmowe konta bankowe, ale nieprędko z nich skorzystamy
20

Kiedy pisałem Wam o tym projekcie ustawy w wakacje zeszłego roku, jego założenia były trochę odmienne od tych, które ostatecznie zostały zapisane w uchwalonej pod koniec roku ustawie.

Początkowo projekt zakładał, że w darmowej opcji konta bankowego będzie można wykonywać do 15 operacji w miesiącu.

Posiadacz takiego rachunku podstawowego będzie mógł wykonywać przelewy, wpłaty i wypłaty bez ponoszenia kosztów, jednak z ograniczeniem do 15 takich operacji w miesiącu. Po przekroczeniu tego limitu bank będzie mógł pobierać już opłaty, jednak nie wyższe, niż zwyczajowo stosuje dla innych klientów, podobnie z wydaniem karty płatniczej.

Ostatecznie zatwierdzono, że jako bezpłatne ma być prowadzenie rachunku, 5 przelewów/płatności kartą w miesiącu, 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach w kraju, przy czym nienależących do danego banku. Wpłaty i wypłaty w bankomatach należących do banku, w którym zakładany jest rachunek, mają być wszystkie darmowe.

Po przekroczeniu tych limitów bank może nałożyć opłaty, jednak nie większe niż stosowane dla innych podmiotów. Płatne też będą oczywiście wszystkie przelewy za granicę oraz udostępniane przez bank usługi kredytowe w postaci na przykład linii kredytowych na koncie.

Warunki? Praktycznie tylko jeden, aby założyć darmowe konto nie możemy w danym momencie korzystać z innego rachunku w tym czy innym banku.

Obowiązek udostępnienia podstawowych rachunków spocznie na wszystkich bankach czy innych instytucjach płatniczych, takich jak SKOK-i. Za nieudostępnienie takiej opcji grozić będzie kara 1 mln zł. Kasy zapłacą 100 tysięcy złotych. Z tym, że wszystkie instytucje finansowe będą miały aż 20 miesięcy na ich wdrożenie.

Tak naprawdę na dziś, ciężko cokolwiek wyrokować, czy osoby, które z jakichś względów nie miały konta w banku nagle z niego skorzystają, bo jest za darmo, czy zacznie się intensywna migracja z płatnych kont osób, którym taki ograniczony rachunek podstawowy w zupełności wystarczy.

Jedno jest pewne, jeszcze trochę poczekamy na te darmowe konta, nie sądzę, aby banki paliły się do ich udostępnienia z takim okresem karencji.

Photo: frank11/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu