Gry

Nie przegapcie tej fenomenalnej książki o historii gier RPG, która dostępna jest za darmo!

Kamil Świtalski
2

RPG to jeden z tych gatunków, który wymaga od graczy najwięcej czasu i cierpliwości. Poznanie systemu, mechanik, słabości wroga — to wszystko trwa. Ale przy dobrze zaprojektowanych tytułach, z wciągającą fabułą, wielu graczy jest w stanie przypłacić to nawet swoim czasem snu. Prawdopodobnie spora część z was zna to z praktyki, a co powiecie odrobinę na temat teorii? No, jakieś 528 stron teorii później?

Książka o której mowa nosi tytuł "The CRPG Book Project. Sharing the History of Computer Role-Playing Games". Jej pomysłodawcą jest Felipe Pepe, który poświęcił projektowi cztery lata swojego życia. To ogromne przedsięwzięcie, w którym wspierało go 115 innych ochotników. Dzięki ich współpracy udało się złożyć wszystko w całość — i choć książka dopiero zadebiutowała i sam jeszcze nie miałem szans się w nią wczytać, to już teraz jestem pod ogromnym wrażeniem tego wydawnictwa. Wystarczy szybki rzut okiem by widzieć, że ekipa przez ostatnie cztery lata nie próżnowała. Początki spisu treści sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, ale im dalej w las tym więcej gier. Oczywiście nie ma mowy o poświęceniu choćby krótkiego fragmentu każdemu tytułowi RPG, jaki znalazł się na rynku, jednak nie zabrakło tam żadnej znanej mi ważnej dla rozwoju gatunku serii. Choć nie zawsze jest to jej pierwsza odsłona.

Projekt udostępniony został w sieci za darmo — i tak jak już wspominałem, liczy sobie ponad pięćset stron. Nie zdziwcie się, jeżeli na swojej drodze napotkacie literówki czy jakieś błędy w składzie — sami autorzy twierdzą, że mimo tego iż dokonali wszelkich starań by takowych nie było, to mogą się zdarzyć. I jeżeli coś wam się rzuci w oczy, to po prostu do nich w tej sprawie napiszcie, by mogli zaaplikować niezbędne poprawki. W przygotowaniu są też udoskonalone wersje "The CRPG Book Project. Sharing the History of Computer Role-Playing Games", w których dodanych ma zostać jeszcze więcej gier.

Niestety, największym zawodem na ten moment jest brak zapowiedzi fizycznej wersji książki, albo chociaż tej dostosowanej do czytników e-ink. Można jednak za darmo pobrać dokument PDF, który znajdziecie pod tym adresem. Jeżeli zależy wam na tym, by być z projektem na bieżąco — koniecznie dodajcie do zakładek jego oficjalną stronę: https://crpgbook.wordpress.com/!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: