Seriale

Dark - sezon 2. Oto na jakie pytania musi odpowiedzieć kontynuacja

Jakub Szczęsny
Dark - sezon 2. Oto na jakie pytania musi odpowiedzieć kontynuacja
3

Komukolwiek bym Dark nie pokazał, wszyscy mówią zgodnie: "To najlepszy niemiecki serial od czasów Medicoptera 117!". No, żartuję. Dark to niezwykle udana produkcja oryginalna Netfliksa wykonana w Europie, a Baran Bo Odar stworzył najprawdopodobniej jedną z bardziej wciągających historii zahaczających o fantastykę naukową poplątaną z dramatem w jednym. Pierwszy sezon wgniótł mnie w fotel. Drugi? Mam nadzieję, że odpowie mi na kilka istotnych pytań.

UWAGA! Pytania, które mnie nurtują w związku z drugim sezonem Dark ujawniają nieco wydarzeń z serii pierwszej. Należy więc traktować ten tekst jako pełen spoilerów. Tak na wszelki wypadek.

Zobacz także: Nowości na czerwiec w serwisie Netflix!

Ten tekst nie mógłby zostać otwarty bez rozważań na temat postaci, która wydaje nam się jednoznacznie zła. A niekoniecznie tak musi być. Chodzi o Noah - nie wiemy dokładnie kim jest (oprócz tego, że jest księdzem i... ateistą w jednym). To on bezpośrednio odpowiada za zaginięcia chłopców w Winden, natomiast tak pozyskany "surowiec" to właściwie króliki doświadczalne dla maszyny, za pomocą której zamierza on w nieznany nam jeszcze sposób naprawić ludzkość.

A zatem - kim jest Noah? Czy był mężem Agnes Nielsen, babki Ulricha Nielsena? Mnie wydaje się, że nie... aczkolwiek mąż Agnes może być bardzo istotną postacią w drugim sezonie. Natomiast Noah zdaje się być uczestnikiem czegoś w rodzaju tajnego stowarzyszenia, które zajmuje się problematyką podróży w czasie. I najprawdopodobniej ten wątek zostanie ukazany w kolejnych ośmiu godzinnych odcinkach, które pojawią się w serwisie Netflix już 21 czerwca. Czyli za 11 dni. Przyznam szczerze, że już nie mogę się doczekać.

Może być więc tak, że Noah jest jedynie trybikiem w tej całej układance, a jego działania są sterowane przez wspomnianą przeze mnie grupę. Tylko kto do niej należy? Dlaczego to wszystko dzieje się w Winden? Komu zależy na manipulowaniu czasem? Jaki to ma cel i dlaczego wykorzystano do tego dzieci?

Kim jest Peter Doppler?

Peter Doppler to mąż Charlotte Doppler i syn Helge Dopplera. I tutaj pojawia się pewien zgrzyt: wiadomo, że Peter przybył do Winden w 1987 roku. Nie wiadomo jednak skąd się wziął, ani kim była jego matka. Możliwe, że Helge długo nie mógł pozbierać się po wypadku, który mu się wydarzył w 1953 roku i wyjechał na jakiś czas, a Peter jest owocem miłości, która odbyła się w jego trakcie. Istnieją jednak inne teorie: Peter pochodzi z innego wymiaru czasowego, a jego przybycie do Winden zostało zaaranżowane przez Noah. Co więcej, sam Noah mógł sądzić, że Peter może odegrać w przyszłości bardzo istotną rolę.

Peter mógł zostać również przysposobiony przez Helgego w innych okolicznościach, bez zagłębiania się w jakiekolwiek teorie związane z wymiarami czasowymi. Przyznajcie jednak, że brak wzmianki o jego matce, a także życiowa tragedia tej postaci (terapeuta z problemami z preferencjami seksualnymi) są bardzo sugestywne.

Jaka jest rola Charlotte Doppler?

Wiadomo, że dziadkiem Charlotte był H.G. Tannhaus, twórca Apparatusa. Nie wiemy jednak nic na temat rodziców tej postaci. Wydaje się również, że Noah mógł być w jakiś sposób związany z H.G. Tannhausem, jednak nie jest to teoria wsparta bardzo dobrymi dowodami. Fanom Dark wydaje się, że Charlotte musi mieć jakąś większą rolę w tych wydarzeniach - zwłaszcza, że Noah przez jej córkę, Franziskę przekazał jej zegarek, który kiedyś rzekomo należał do niej. Po co sprawca zaginięć w Winden miałby się komunikować w taki sposób z szefową miejscowej policji? Co chciał jej tym samym przekazać?

Dark Season 1
Dark Season 1

Helge Doppler - co stało się dalej z rannym chłopcem?

W jednej z ostatnich scen Dark widzimy, że młody Helge dotyka dłoni Jonasa poprzez wytworzony portal, przez co zostaje przeniesiony do roku 1986. Jak pokazują niedawno opublikowane materiały promocyjne serialu, możliwe, że Helge jest pierwszym dzieckiem, które zostało udanie przeniesione do jego wymiaru czasowego (przeszłość ma wpływ na przyszłość i odwrotnie). A zatem, wszystko musi potoczyć się w taki sposób, by Helge wrócił do swoich czasów (poprzez maszynę skonstruowaną przez Noah) i mógł pomagać w eksperymentach związanych z kontrolowaniem czasu. Wtedy doprowadzi do uprowadzenia Jonasa oraz uruchomienia Apparatusa w roku 2019. Stąd już prosta droga do tego, by Helge przeniósł się do roku 1986, skąd zostaje z powrotem trafia do roku 1953.

To by zgadzało się z twierdzeniem H.G. Tannhausa, który twierdził, że determinizm nie pozwala nam na zmianę zdarzeń, które już się wydarzyły.

Co dalej z Jonasem Kahnwaldem?

Główny bohater, jak się wydaje - protagonista występujący pod dwiema "wersjami czasowymi" jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. W ostatnich scenach trafia do przyszłości (do roku 2052), w której Winden jest kompletnie zniszczone, razem z elektrownią atomową. Świat wygląda dokładnie tak, jakby nastąpiła w nim nuklearna apokalipsa. Po niebie fruwają futurystyczne maszyny, a na powierzchni grasują zmilitaryzowane formacje. Z pewnością przeżyje on spotkanie z nieznajomymi w tym wymiarze czasowym, ale niezwykle ciekawią mnie jego dalsze losy. Czy starszy Jonas za pomocą Apparatusa cokolwiek osiągnął? (a może rzeczywiście tylko stworzył tunele?).

Jakie są zamiary Hannah Kahnwald?

Kolejna skomplikowana postać w serialu. Matka Jonasa, wdowa po Michaelu (Mikkelu Nielsenie) zdaje się być niezwykle przebiegła. Dopuszcza się intryg: w 1986, kiedy oskarżyła Ulricha o gwałt na jego przyszłej żonie oraz w 2019 roku, gdy okłamuje Katharinę Nielsen i... próbuje zniszczyć Ulricha z pomocą Aleksandra Tiedemanna. Co więcej, w zapowiedziach kolejnego sezonu widzimy ją najprawdopodobniej w... 1953 roku - czyżby chciała spotkać się z Ulrichem i raz na zawsze przekreślić jego istnienie? A nawet jeśli, skąd wie o podróżach w czasie i o tym, w jaki sposób może przenieść się do innego wymiaru czasowego?

Aleksander Tiedemann - kim on jest?

Aleksander Tiedemann w serialu jest dyrektorem elektrowni nuklearnej w Winden. Ale doskonale wiemy o tym, że wcześniej nazywał się Boris Niewald i z pewnością uciekał przed policją. Czyżby on również skrywał jakąś tajemnicę? Z całą pewnością - za pomocą ukrytych przez niego dokumentów oraz pistoletu, Hannah szantażuje go, prosząc o zrobienie wszystkiego, by móc zniszczyć Ulricha Nielsena. Już samo to, że wiążąc się z Reginą Tiedemann (córką Claudii, wcześniejszej dyrektorki) przyjął nazwisko żony jest bardzo dziwne i wskazuje na niespodziankę, której - mam nadzieję - doczekamy się w drugim sezonie.

" :height="441" class="size-full wp-image-362675" />

Czy Claudia Tiedemann ma dobre zamiary?

Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Wiadomo, że Claudia Tiedemann najprawdopodobniej współpracuje ze starszym Jonasem, jednak nie wiemy dokładnie dlaczego i... z kim na dobrą sprawę walczy. Niespodziewanie pojawia się w 2019 roku u Bartosza, swojego wnuka tłumacząc mu pokrętnie to, co się dzieje w Winden. Jednak Bartosz zostaje przeciągnięty na stronę Noah i wykonuje dla niego jego polecenia (najpewniej dlatego, że Noah jako jedna z niewielu osób doskonale wie o tym, co zdarzy się dalej).

Ale czy to, że Baran Bo Odar przedstawił Noah jako protagonistę pozwala nam twierdzić, że Claudia reprezentuje siły dobra? To również nie jest takie jednoznaczne i tego również dowiemy się już niebawem.

Jaka jest rola Bartosza Tiedemanna?

Bartosz Tiedemann jest synem Reginy i Aleksandra oraz wnukiem Claudii, która zdaje się współpracować z Jonasem. Jednak za pomocą podstępu, Noah przeciąga go na własną stronę i ten zdaje się realizować skonstruowane przez niego zadania. Wcześniej był on również najlepszym przyjacielem Jonasa Kahnwalda, kłamał nawet w jego sprawie, gdy główny bohater znajdował się na terapii po śmierci ojca. Bartosz z całą pewnością będzie jedną z ciekawszych postaci w serii, jednak nie jest pewne, dlaczego Noah wybrał właśnie jego. A może Helge przestanie mu wystarczyć i w kolejnych działaniach to właśnie Bartosz będzie jego prawą ręką?

Do każdego z pytań dorzuciłem pewne teorie na temat tego, co może się stać. Oczywiście, zapraszam Was do dyskusji na temat tego, co dalej stanie się w Dark. Sekcja komentarzy jest Wasza!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu