Seriale

3 sezon Dark dosłownie "ryje banię". Nie widziałeś? To musisz zobaczyć!

Jakub Szczęsny
3 sezon Dark dosłownie "ryje banię". Nie widziałeś? To musisz zobaczyć!
38

Są seriale, które zaskakują. Są takie, które wzruszają. Inne bawią, a jeszcze kilka dają sporo do myślenia. Dark natomiast należy do bardzo wąskiej ligi dzieł kultury, które kolokwialnie "ryją banię". Pozostawiają człowieka z głębokim "mindfuckiem" i wręcz zmuszają do obejrzenia jeszcze raz całości. I jeszcze raz. I jeszcze raz. W niekończącym się cyklu.

Ten tekst będzie dotyczył teorii fanów, ich wyjaśnienia i będzie wręcz naszpikowany spoilerami. Jeżeli nie oglądałeś jeszcze Dark - obejrzyj i wróć tutaj. ;)

Siłą Dark nie jest wcale gra aktorska. Dobór aktorów odgrywających różne wersje postaci? Jest niesamowity, ale jest coś lepszego. Zdjęcia, muzyka - to wszystko naprawdę się podoba. Ale jest coś, co dosłownie rozwala system. Tajemnice. Ich rozwiązywanie w trakcie zagłębiania się w historię Winden daje widzowi satysfakcję. I nie daje czasami spać, jeżeli - albo czeka na kolejny sezon (już nie musi), albo odkłada obejrzenie kolejnego odcinka na kolejny dzień. Dark pochłania doszczętnie, każe szukać odpowiedzi na piętrzące się pytania. Znacie inny taki serial?

Moje zdanie na temat Dark pewnie znacie. To genialny pod względem fabuły, niezwykle spójny i wciągający serial. Rzekłbym, że najlepszy jaki oglądałem. Świetnie bawiłem się w trakcie śledzenia House M.D. Detektyw Monk też był "spoko". Ale Dark... WOW! Szanowny Netfliksie, Szanowni Twórcy - jesteście wielcy. Dotknęliście niezwykle trudnego tematu, obudowaliście go w tragiczną, aczkolwiek niezwykle angażującą historię. Udźwignęliście temat. I doprowadziliście najbardziej zagorzałych fanów wręcz do szaleństwa.

W trakcie poszukiwania fanowskich teorii posiłkowałem się Redditem. Właściwie od pierwszego sezonu uczestniczyłem w dyskusjach na temat Dark. W momentach, gdy "wiedziałem więcej", trzymałem jednak język za zębami i uświadamiałem sobie, że fanowskie teorie to w większości ślepe strzały. Twórcy natomiast zaskoczyli wszystkich - i powiązaniami rodzinnymi i zakończeniem. Słodko-gorzkim, aczkolwiek dobrym. Niektórzy mówią, że pozostawia ono "furtkę" do stworzenia 4 sezonu lub spinoffu, ja jednak uważam, że Dark powinien składać się z trzech sezonów i ani jednego więcej.

Dark - 10 teorii

Hanno Tauber (Noah) - kim naprawdę jest?

Niesamowicie ciekawa postać. Pierwszy sezon dobitnie pokazywał nam, że jest to główny antagonista. Morderca dzieci, wichrzyciel, dysfunkcyjny mąż Agnes Nielsen ("mój mąż był pastorem, ale nie był człowiekiem głębokiej wiary...". Pastor? Trochę to mimo wszystko nie pasowało, bo przecież Noah był księdzem kościoła rzymskokatolickiego. A zatem teorię o tym, że to Noah był mężem Agnes odrzucałem. Szybko dowiedzieliśmy się jednak, że wcale nie chodzi tutaj o Noaha, lecz... być może o Bartosza (który został zabity przez Noaha w pierwszym odcinku drugiego sezonu). Noah po tym okazał się być partnerem (trudno mówić o małżeństwie po apokalipsie - tak mi się wydaje...) Elizabeth, z którą miał dziecko. Ale i do tego dojdziemy. Agnes Nielsen natomiast okazała się być żoną... Nieznanego. Człowieka, który dał początek życiu w obu światach.

Noah został popchnięty do wątpliwych moralnie rzeczy nie dlatego, że był złym człowiekiem. Kierowała nim miłość - do utraconej Charlotte i Elizabeth. Został zmanipulowany przez Adama i zabity... przez swoją własną siostrę. Spełnił swoją powinność i jego droga się zakończyła. W innym świecie jego losy toczą się nieco inaczej. Żyje dalej... o ile można nazwać życiem zniszczenie dwóch wszechświatów, w których Jonas i Marta są "błędami w Matriksie"...

Czy Adam to Jonas?

To była bardzo ciekawa teoria fanów zgromadzonych w serwisie Reddit. Niektórzy podejrzewali, że Adam to tak naprawdę Bartosz, albo Noah. Ale oni przecież zginęli, prawda? Albo... nawet Michael Kahnwald. Tak, jakby ten miał jedynie upozorować swoją śmierć, przeczekać i stać się liderem Sic Mundus. Nie byłem przekonany co do tych teorii i uznałem, że Jonas musiał stać się Adamem. Argumentem przemawiającym za tym, że Jonas na pewno nie jest Adamem (a raczej, że Adam to nie Jonas) miało być to, że przecież Jonas nie byłby w stanie zabić Marty. Trzeci sezon dobitnie wyjaśnia dlaczego Adam mógłby tego chcieć. Gdyby tego nie zrobił, Jonas nie stałby się Adamem (to już wiemy z sezonu pierwszego). Trzeci natomiast pokazuje jasno: pozbycie się Marty w sposób absolutny mogłoby zerwać pętlę i zapobiec powstaniu "Początku".

Fani doszukiwali się różnic w cechach genetycznych między Jonasem a Adamem (kolor oczu, kształt części twarzy i tak dalej), ale to ślepa uliczka. Ciało Adama zostało brutalnie oszpecone, jak się dowiedzieliśmy z powodu częstych podróży w czasie. Nie da się ukryć, "cząstka boga" emituje ogromne ilości promieniowania. Przebywanie w jej pobliżu z pewnością nie jest bezpieczne.

W końcowych odcinkach 3. sezonu Dark pojawia się Hannah i zwraca się do Adama per "Jonas". Ten nazywa ją "mamą". Ostatni odcinek również jednoznacznie nam wskazuje na to, że Adam to Jonas (Claudia mówi do niego per: "Jonas"). Podobnie twierdzą również oficjalne materiały Netfliksa. Komu zatem wierzyć?

Adam wydaje się być kompletnie odrębną od Jonasa postacią. I taką właśnie jest. Jonas kieruje się miłością, chęcią powrotu do normalności. Adam natomiast posuwa się do amoralnych rzeczy, by tylko zniszczyć supeł, doprowadzić to do końca. Ale... "nie wie, jak grać w tę grę". Manipuluje samym sobą, by doprowadzić swojego ojca do samobójstwa (Michael Kahnwald NIE ROZWAŻAŁ próby samobójczej, dopóki nie zaindukował w nim tej myśli Jonas wysłany przez Adama). Ale... czy Jonas również nie jest zdolny do amoralnych rzeczy? To on sprowadził Mikkela do jaskiń i spowodował, że ten znalazł się w 1986 roku. Mimo wszystko, było to jednak podyktowane koniecznością wykonania tego wszystkiego tak, jak zdarzyło się to wcześniej. Adam na pewno jest Jonasem.

Anegdotka: użytkownicy Reddita zmęczeni już spekulacjami na temat tożsamości Adama zaczęli masowo odpowiadać, że Adam to tak naprawdę Gretchen. Tak, ten pudelek, który zaginął Claudii i wrócił po... 33 latach. ;)

Kto jest ojcem Reginy Tiedemann?

No, proste. Przecież to musi być Tronte Nielsen, z którym Claudia miała romans. Ale w Dark nic nie jest tak proste, jakim wydaje się być na samym początku. Dark tylko na pozór pełne jest trywialnych odpowiedzi. Na horyzoncie pojawiał się również Helge Doppler, który wyraźnie miał się ku Claudii. Ta, zapewne z tego powodu, że Helge nie sprawiał wrażenie w pełni sprawnego umysłowo nie zwracała na niego uwagi. Zresztą, nigdy nie uważała go za zbyt "lotnego" intelektualnie. To mała Claudia udzielała małemu Helgemu korepetycji z matematyki i ten nie radził sobie całkiem dobrze z obliczeniami do stu. Dopiero końcowe sceny pokazują nam, że to właśnie Berndt Doppler jest ojcem Reginy. Wcześniej zostaje wykluczone ojcostwo Trontego. Sporo się tutaj zgadza - bowiem w jaki sposób Regina byłaby w posiadaniu posiadłości Dopplerów, która następnie została przekształcona przez nią w Waldhotel Winden?

A skoro przy ojcach w Dark jesteśmy... co z Peterem Dopplerem?

Zastanawialiście się może, w jaki sposób taki ktoś jak Helge Doppler mógł spłodzić syna? Niewiele wiemy o tym, co działo się między latami 50. a 80. z Helge. Może wyjechał za matką? A może był w sanatorium? Nie wiadomo tego kompletnie. Peter Doppler, gdy w 3. sezonie Dark widzimy go w latach 80. XX wieku, siedzi na przystanku i rozmawia z Charlotte. Twierdzi, że jego matka zmarła i zamierza odszukać swojego ojca (którym jest Helge). Nawet oficjalne materiały Netfliksa mówią o tym, że matką Petera jest Ulla Schmidt. Tej jednak na próżno szukać w Dark - po prostu nigdy nie pojawiła się w serialu.

Fani seriali natomiast uważali, że Peter wie dosłownie wszystko o podróżach w czasie i jest przybyszem z przyszłości (lub przeszłości). Inni natomiast uważali, że jest on ofiarą paradoksu samoprzyspieszenia i być może to właśnie on jest ojcem Helgego. Nie, to nie jest tak i potwierdza to sam Netflix.

I znowu kwestia ojcostwa. Helge Doppler z Dark

Matka Helgego szczerze nienawidzi swojego syna. Jako wierząca kobieta uważa, że mógł on nie zostać poczęty z miłości, a z gwałtu. I tak właśnie było, sądząc po oficjalnych materiałach Netfliksa. Ta sprawa wymaga wdrożenia pewnej teorii, której prawdziwości nigdy nie poznamy. Ile lat ma Helge w 1953 roku? Osiem. Cofnijmy się o osiem lat wstecz (+ 9 miesięcy) - mamy rok 1944. Trochę się nie zgadza, bo Sowieci wpadli do Niemiec w 1945 roku. Ale w 1944 bezpardonowo gwałcili kobiety w Polsce. Być może Greta Doppler nie pochodziła z Winden?

Pewne jest natomiast to, że biologicznym ojcem Helgego jest Anatol Veliev - przynajmniej tak twierdzą oficjalne materiały Netfliksa. Czyli teoria o gwałcie żołnierza Armii Czerwonej jest jak najbardziej prawdopodobna.

Kim jest Silja i jaka jest jej rola?

Choć oficjalne materiały Netfliksa na to nie wskazują, uznajmy, że mamy do czynienia z Silją... Tiedemann. Albo Silją Kahnwald - jak kto woli. Zapytacie pewnie, jak to się stało? Ano w ten sposób, że Hannah, która wydaje mi się być zdecydowanie najgorszą (w sensie - najbardziej złą) postacią w tej całej układance, cofnęła się do lat 50. XX wieku. Tam związała się z Egonem Tiedemannem, który przeżywał kryzys małżeński z Doris (która natomiast miała lesbijski romans z Agnes). Ze związku Hannah oraz Egona zrodziła się Silja - przyrodnia siostra Jonasa / Adama. Hannah cofneła się do po raz kolejny w poszukiwaniu Jonasa, który już wtedy z powodu podróży w czasie przeistoczył się w Adama. Silja została wysłana w przyszłość przez syna Hannah, a ona sama... zabita przez swojego syna.

Fani spekulowali natomiast, że Silja może być córką Jonasa oraz Marty z alternatywnego wszechświata. Ta teoria również upadła i chyba mało kto się spodziewał tego, że to Hannah oraz Egon są rodzicami Silji. Silja natomiast związała się z Bartoszem i...

Rodzice Hanno i Agnes

Tak. To Silja i Bartosz. Silja umiera przy porodzie Agnes, na co patrzy mały wówczas Hanno. Do zmarłej ukochanej dobiega zszokowany Bartosz. Prawdopodobnie to całkowicie odziera go ze złudzeń, że wszystko może być dobrze, traci wiarę i w odpowiednim momencie Noah zabiera mu życie. Po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której to dziecko zabija swojego rodzica, jednak na bardzo długo po poczęciu. Niesamowicie zagmatwana, ale bardzo ciekawa historia, nieprawdaż?

Co do Noah spekulowano, iż jest on byłym mężem Agnes. Zginął przecież z rąk Agnes, był duchowym (ale nie pastorem), dokonywał moralnie złych czynów. Wiele mówiono również o tym, że oboje mogą być dziećmi alternatywnej Marty oraz Jonasa. Nici z tego. Wszystko potoczyło się zgoła inaczej.

Tajemnice niewyjaśnione. Kim jest Boris Niewald?

Tutaj twórcy Dark ewidentnie się z nami zabawili. Ta zagadka nie została wyjaśniona. Na pewno ukradł on tożsamość prawdopodobnie zamordowanego człowieka. Na pewno zrobił niemal wszystko, by to ukryć. Na pewno chcielibyśmy poznać całą prawdę. Ale nie wiemy nic - ani oficjalne źródła Netfliksa, ani sam serial tego nie wyjaśniają. Nie wiemy, kto jest ojcem, kto jest matką Aleksandra (Kohlera) Tiedemanna (Borisa Niewalda).

Fani spekulowali, że skoro mamy do czynienia z ciekawie brzmiącym nazwiskiem Niewald (Nielsen + Kahnwald (?)), to musi on mieć jakiś związek z tymi rodzinami. Wygląda na to, że albo twórcy celowo pominęli ten wątek, albo rzeczywiście Boris nie ma kompletnie żadnego związku z Winden poza tym, że udało mu się tam zwyczajnie uciec od odpowiedzialności za prawdopodobne morderstwo oraz kradzież tożsamości. W obydwu światach odpowiada on za apokalipsę - z powodu ukrywania prawdy o awarii i czynnego udziału w otwarciu beczek z odpadami.

Co się stało z okiem Wollera?

Torben Woller - facet, którego wszyscy zdają się ignorować. Najbardziej widać to w relacjach między nim a Charlotte. Ta jednak ma powód - Benni - siostra (brat?) Torbena to transseksualna prostytutka, z której usług korzystał Peter Doppler, jej mąż. Dziwi przepaska na prawym oku. Czyżby ukrywał... heterochromię? Nie, dokładnie widać, że wokół jego oka coś jest nie tak. Może miał jakiś wypadek? W alternatywnym świecie nie ma natomiast ręki. W drugim sezonie Dark, gdy już ma opowiedzieć historię swojej kontuzji... mało nie wpada samochodem na Claudię Tiedemann, która przybywa z przeszłości. Natomiast w świecie "zerowym" jego oko wygląda dużo lepiej, choć na jego twarzy można znaleźć blizny. Gdy na prywatce ma opowiedzieć historię swojego wypadku... znowu dzieje się coś, co mu przerywa. Oj, kochani twórcy serialu - znowu brzydko postąpiliście z fanami. Koncept interesujący, ale nieco irytujący.

Tu fani Dark mieli rację. Tannhaus jest istotną częścią tej układanki

Nie w świecie Marty, nie w świecie Jonasa, ale... w swoim świecie. Traci rodzinę i jako zafascynowany podróżami w czasie zegarmistrz (a być może nawet naukowiec), tworzy machinę, która pozwoli mu przenieść się w czasie i przywrócić syna, synową oraz wnuczkę z martwych. Urządzenie, które zbudował w bunkrze zniszczyło jednak jego świat i podzieliło czas na dwie części - implikując powstanie dwóch splątanych ze sobą wszechświatów, gdzie Jonas i Marta są "błędami w Matriksie".

Wcześniej uważano, że Tannhaus jest członkiem Sic Mundus. Sądzono o tym głównie dlatego, że w jego rzeczach znaleziono zdjęcie, na którym widnieje Adam, Noah, Bartosz i reszta świty Sic Mundus. Nikt nie był w stu procentach tego pewien, ale wierzono, że Tannhaus musi być odpowiedzialny za ten bałagan. I tak właśnie się stało - Tannhaus zapoczątkował historię ukazaną w serialu Dark.

Daliście radę? Bardzo Wam dziękuję za lekturę!

Wow! To był bardzo długi tekst. Ale serial Dark jest tego warty. Zaryzykuję stwierdzenie, że Stranger Things, House of Cards, Dom z papieru mogą mu buty czyścić. Poziom skomplikowania dzieła mimo wszystko może jednak niektórych odstraszyć. Według mnie warto zagłębić się w ten fascynujący świat. Niezależnie od tego w jakim czasie lub wymiarze czytacie ten tekst.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu