Ciekawe strony

Dapps: wyselekcjonowane aplikacje dbające o prywatność użytkowników

Kamil Świtalski
Dapps: wyselekcjonowane aplikacje dbające o prywatność użytkowników
4

Jeżeli zastanawiacie się jakie dbające o bezpieczeństwo użytkowników aplikacje warto zainstalować na waszych urządzeniach — sprawdźcie Dapps! Ta lista serwuje alternatywy, obok której żadni fani skupiający się na prywatności nie powinni przejść obojętnie.

Coraz więcej świadomych użytkowników ucieka od wygodnego życia online — tj. takiego, w którym korzysta z pakietu najpopularniejszych aplikacji, za którymi stoją największe koncerny. Decydują się postawić na polecane produkty, które cenią ich prywatność i nie sprzedają ich danych na pęczki gdzie tylko się da. No, a przynajmniej tak twierdzą. Biorąc pod uwagę jednak to, że w App Store oraz Google Play czekają tysiące produktów, odnalezienie tych którymi warto się zainteresować nie należy do najłatwiejszych. Ale ekipa odpowiedzialna za Dapps postanowiła wziąć to na siebie i zabrać się za tworzenie listy aplikacji które cenią naszą prywatność bardziej, niż konkurencja.

Zobacz też: 8 nowych złośliwych aplikacji w Google Play – wykradają dane do bankowości elektronicznej  

Dapps: lista aplikacji ceniących naszą prywatność

Jeżeli zastanawiacie się zatem które jaką aplikację warto pobrać, by poczuć się bezpieczniej niż przy sięganiu po produkty Google — istnieje szansa, że tam znajdziecie odpowiedź. Dapps to młody serwis, który na tę chwilę gromadzi kilkadziesiąt usług. Przyznaję, że nie znam ich wszystkich, ale te które kojarzę faktycznie są produktami z wyższej półki — i cieszą się doskonałą opinią. Na bogatej liście przygotowanej przez Dapps znaleźć można m.in. programy do obsługi poczty e-mail, bezpieczne miejsce do tworzenia sond, zarządzania rachunkami, trzymania informacji na temat naszego stanu zdrowia, tworzenia dokumentów tekstowych czy nawet zdecentralizowaną platformę z darmową, stockową, muzyką. Wszystkie oparte o Blockstack. Brzmi to może dość abstrakcyjnie, ale wiadomo, że nie brakuje już zamienników dla najpopularniejszych rynkowych produktów — w końcu nawet wyszukiwarka Google ma Duck Duck Go — bezpieczną i dbającą o prywatność użytkowników alternatywę.

Zobacz też: Ponad 110 aplikacji w Sklepie Play z niespodzianką, która zasłoni Wam cały ekran  

Inspirujący zbiór który, mam nadzieję, regularnie będzie się powiększał o kolejne produkty. Cieszy mnie widok takich miejsc, bo owszem — sięganie po wszystkie produkty od Google, Apple czy Microsoftu jest niezwykle kuszące, ale niesie za sobą także szereg konsekwencji. Konsekwencji, których wielu użytkowników wolałaby jednak uniknąć. Tak jak jednak wspominałem wyżej — przeglądanie Google Play w poszukiwaniu alternatyw które nie tylko będą dbać o naszą prywatność, ale też będą produktami wysokiej jakości, wydaje się zadaniem dość trudnym. A już na pewno pracochłonnym. Elipa z Dapps postanowiła zrobić to za nas, dlatego jeżeli chcielibyście coś zmienić — to lista którą warto się zainteresować. Trzymam kciuki za dalszą jej rozbudowę. A nie ukrywam, że sam chętnie zobaczyłbym tam również podział na platformy i widok dla każdej z nich z osobna. Tak, by można było się uzbroić w bezpieczne aplikacje niezależnie od platformy!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu