Facebook

Moje dane nie zostały udostępnione firmie Cambridge Analytica, możecie już sprawdzić czy Wasze też

Grzegorz Ułan
Moje dane nie zostały udostępnione firmie Cambridge Analytica, możecie już sprawdzić czy Wasze też
10

Polski oddział Facebooka poinformował dzisiaj, że do firmy Cambridge Analytica mogły trafić dane 57 tysięcy użytkowników Facebooka w Polsce. Bezpośrednio aplikację This Is Your Digital Life uruchomiły tylko 23 osoby z Polski, ale wyciek rozrósł się do prawie 60 tysięcy kont, poprzez powiązania - znajomi/znajomych. Facebook ma poinformować z osobna każdą z osób, której wyciek danych dotyczy, ale już dziś możecie sprawdzić, czy Wasze dane nie zostały przekazane.

Facebook przyznał, że firma Cambridge Analytica mogła wejść w posiadania danych 87 mln użytkowników Facebook na całym świecie, pozyskanych bez ich zgody, a jak przyznali przed Komisją Europejską, z tej liczby 2,7 mln dotyczy obywateli Unii Europejskiej (1 mln Wielkiej Brytanii, stąd żywe zainteresowanie aferą władz tego kraju w związku z brexitem). Polski regulator również aktywnie bierze udział w rozmowach ze swoimi odpowiednikami w innych krajach europejskich na temat dalszych kroków, które trzeba podjąć w związku z aferą Cambridge Analytica.

Agnieszka Świątek-Druś rzeczniczka GIODO:

GIODO w zależności od ustaleń ICO (brytyjski odpowiednik GIODO) i grupy roboczej (...) zdecyduje o ewentualnych dalszych działaniach, które będzie podejmował w Polsce.

Jeśli sami zastanawiacie się, jaki jest Wasz udział w tej aferze i czy Wasze dane zostały przekazane Cambridge Analytica, możecie już dziś sprawdzić to na specjalnej stronie pomocy Facebooka. Musicie być przy tym zalogowani na swoje facebookowe konto. Po wejściu na podany adres pojawiła mi się powyższa informacja, że ani ja, ani moi znajomi nie korzystaliśmy z aplikacji This Is Your Digital Life, dzięki czemu nasze dane nie zostały przekazane i wykorzystane przez Cambridge Analytica.

Źródło: Business Insider Polska/The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu