Poradniki

Czym poruszać się po mieście? A może hoverboard?

Konrad Kozłowski
Czym poruszać się po mieście? A może hoverboard?
4

Coraz częściej szukamy elektrycznych środków transportu, z których będziemy korzystać na co dzień. Czy hoverboard będzie dobrym wyborem?

?

Nazwa ta może brzmieć trochę futurystycznie, ale nie skrywa się za nią nic wymyślnego, bo z tego rodzaju pojazdem na pewno już gdzieś się spotkaliście. To elektryczna deskorolka, ale o nieco innej konstrukcji niż typowa deskorolka. To dwukołowy pojazd, w którym pomiędzy kołami znajduje się podstawa, na której znajduje się użytkownik. Jest to jednocześnie układ kierowniczy, bo hoverboardem sterujemy za pomocą balansu całego ciała oraz stopami. Zdarzają się modele wyposażone w obsługę pilota lub współpracujące z aplikacją mobilną na smartfona.

?

Rozstrzał cenowy hoverboardów wynika z różnorodności tych urządzeń. Dostępne są nieduże pojazdy, także dedykowane dzieciom, które nie oferują zbyt dużej prędkości maksymalnej, "ładowności" oraz posiadają niewielkie koła. Dla równowagi dostępne są też hoverboardy, które można traktować jak profesjonalny środek transportu po ulicach i zakładach pracy oraz w innych miejscach.

Podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu i sprzętu, wraz z niższą ceną musimy się godzić na liczne ustępstwa i kompromisy, dlatego średnia kwota, jaką należy zapłacić za hoverboarda to 400-500 złotych. Należy mieć na uwadze fakt, że nie będzie to pojazd z wyższej półki, ale powinien już oferować takie możliwości i cechy, że nie będzie sprawiać większych problemów. Jak zawsze zalecane jest uprzednie zapoznanie się ze specyfikacją i opinią innych użytkowników przed zakupem, bo na rynku dostępne są nawet modele za ok. 200 zł.

?

Rozmiar kół w hoverboardzie zaczyna się od średnicy wynoszącej ok. 6,5 cala, a maksymalnie osiąga średnicę 10,5 cala. Nie jest możliwe wskazanie jednego właściwego rozmiaru kół, ponieważ na decyzję o tym, który wybrać największy wpływ ma docelowe zastosowanie deskorolki. W zależności od tego, po jakiej powierzchni będziemy się przemieszczać najczęściej, należy wybrać najlepiej odpowiadający rozmiar kół. Nie bez znaczenia jest też samo zastosowanie hoverboarda.

Na powierzchnie względnie równe zalecane są oczywiście mniejsze koła, które zapewnią też większą zwrotność pojazdu. W konsekwencji możliwe będzie dokładniejsze wykonywanie manewrów. Jeśli przewidujecie, że najczęściej uczęszczane przez Was trasy takich warunków nie zaoferują, to będziecie musieli zwrócić się ku większym rozmiarom, sięgającym nawet 10 cali, by wszelkie nierówności na drodze nie były tak odczuwalne podczas jazdy.

Ze względu na specyficzną budowę hoverboarda istotne jest zachowanie czujności podczas jazdy po nierównym terenie, ponieważ zbyt małe koła mogą zablokować się w dołku czy wyrwie, a wtedy jesteśmy narażeni na upadek. Większe koła pociągają jednak za sobą także większy rozmiar całego pojazdu, którego przechowywanie w biurze, na siłowni, kinie i innych miejscach, gdzie się przemieszczamy, może być utrudnione.

Test Kawasaki Balance Scooter KX-PRO 10.0A 

Warto zwracać też uwagę na przyczepność kół - plastikowe nie będą oferować odpowiedniej przyczepności na większości powierzchni, natomiast te wyposażone w (bezobsługowe) opony mogą być nieco bardziej podatne na pewne uszkodzenia.

m

Oprócz rozmiaru kół w hoverboardzie, który jest niezwykle istotną kwestią, pod uwagę należy wziąć kilka innych bardzo ważnych cech tych pojazdów przed zakupem. Należą do nich moc silnika i pojemność akumulatora, od których zależy maksymalna rozwijana prędkość oraz zasięg bez ładowania. Równie istotne są maksymalne obciążenie, czas ładowania akumulatora i norma IP (odporność na pył i wilgotność). Przy niektórych aspektach należy brać dodatkowe okoliczności pod uwagę, ponieważ w grę nie wchodzi zazwyczaj tylko masa naszego ciała, ale także bagażu (plecak, torba), co może znacząco wpłynąć na wydajność silnika.

Często podawany jest też kąt natarcia określający z jakim wzniesieniem poradzi sobie pojazd. Jeśli macie strome podjazdy do pokonania na trasie, którą często pokonujecie, to jest to niezwykle istotna cecha hoverboarda, o której należy pamiętać. Dodatkowym atutem deskorolki może być tłumienie drgań, dzięki czemu podróż odbywa się w bardziej komfortowych warunkach, jeśli przemieszczamy się po nierównym podłożu.

Hulajnoga elektryczna z Lidla Doc Green ESA 800 - recenzja

.

Coraz częściej wybieranym przez wiele osób środkiem transportu (miejskiego) jest hulajnoga elektryczna. I to właśnie w niej upatrywałbym prawdziwej alternatywy dla hoverboarda, który mimo wszystko wymaga lepszej koordynacji i skupienia podczas prowadzenia pojazdu. Hulajnoga to bardziej powszechny pojazd i rozpoczęcie korzystania z niej nie wymaga nauki obsługi od podstaw dla większości osób. Ceny hulajnóg są zazwyczaj wyższe, aniżeli hoverboardów, ale w zamian otrzymujemy bardziej uniwersalny, szybszy i w mojej ocenie bezpieczniejszy pojazd. Wadą hulajnogi są jej rozmiary - jest znacznie większa, przez co jej przechowywanie (w miejscach docelowych oraz w domu) może tworzyć pewne problemy.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu