Felietony

Czy w roku 2013 ujrzymy nową generację myszy komputerowej? Apple już nad nią pracuje

Marcin Kamiński
Czy w roku 2013 ujrzymy nową generację myszy komputerowej? Apple już nad nią pracuje
14

W Amerykańskim Urzędzie Patentowym firma Apple zarejestrowała swój nowy pomysł na mysz komputerową. Urządzenie, które pomaga nam w codziennej obsłudze komputera już od wielu, wielu lat, ma wreszcie szansę na poważną zmianę. Co nowego planuje Apple? Mysz komputerową zdolną w całkowicie nowy sposób ob...

W Amerykańskim Urzędzie Patentowym firma Apple zarejestrowała swój nowy pomysł na mysz komputerową. Urządzenie, które pomaga nam w codziennej obsłudze komputera już od wielu, wielu lat, ma wreszcie szansę na poważną zmianę. Co nowego planuje Apple? Mysz komputerową zdolną w całkowicie nowy sposób obsługiwać gesty, dzięki czemu kursorem na ekranie sterować będziemy mogli już nie tylko ruszaniem myszki po biurku, lecz także poprzez przechylanie czy stukanie po jej powierzchni.

Złożone w Amerykańskim Urzędzie Patentowym dokumenty potwierdzają, że firma Apple pracuje nad nową generacją myszy komputerowej. Urządzenie towarzyszące nam w niezmienionej formie od wielu lat ma przejść spore zmiany. Przyglądając się pierwszym rysunkom technicznym można szybko dojść do wniosku, że pomysłem jest sczytywanie dodatkowych ruchów wykonywanych za pomocą myszki i przenoszenie ich na język rozumiany przez komputer. W efekcie maszyna rozumieć będzie już nie tylko ruchy myszy w stosunku do powierzchni stołu, lecz także jej unoszenie, przyciskanie, dotykanie czy przechylanie na różne strony.

Czy więcej niż jeden sensor ruchu w myszy komputerowej jest faktycznie potrzebny? Wydaje się, że tak – do różnego rodzaju gestów szybko przyzwyczailiśmy się w interfejsie dotykowym, dlaczego więc podobnych ruchów nie wykorzystać w przypadku komputera domowego? Wykorzystanie jednego lub kilku żyroskopów, czujników optycznych i akcelerometrów da o wiele większe możliwości, tym bardziej, że wedle zapowiedzi cały system ma być programowalny, zatem dopasowanie ustawień do własnych potrzeb nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Dodatkową ciekawostką przy okazji tematu nowego rodzaju myszki komputerowej autorstwa Apple jest możliwość wykorzystania w jej roli choćby iPhone’a, który posiada wbudowane w siebie sensory ruchu. Czy zatem w nadchodzącym roku wykorzystamy nasze smartfony jako myszy komputerowe, poruszając nimi lub przechylając je delikatnie w powietrzu? Okazuje się to bardzo reale...

Osobiście czekam z niecierpliwością na ten wynalazek, mysz komputerową uważam bowiem, obok klawiatury, za wynalazek znacznie odstający od dzisiejszej technologii. Mam nadzieję, że w roku 2013 w końcu doczekamy się nowej generacji myszy komputerowej, a jeśli zrobi ją właśnie Apple, wyniki mogą być bardzo ciekawe.

Źródło: AppleInsider

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applemysz