Moje przemyślenia

O tym jak ustawienia prywatności na Facebooku przechytrzyły samych Zuckerbergów

KK
Konrad Kozłowski
20

Wiele osób twierdzi, że "Facebookowa prywatność" to po prostu oksymoron, a ustawienia prywatności zamiast ułatwić, to tylko utrudniają kontrolę nad udostępnianymi treściami. Przekonała się o tym sama siostra Marka Zuckerberga, twórcy Facebooka, gdy zdjęcie które mieli zobaczyć tylko jej znajomi, sta...

Wiele osób twierdzi, że "Facebookowa prywatność" to po prostu oksymoron, a ustawienia prywatności zamiast ułatwić, to tylko utrudniają kontrolę nad udostępnianymi treściami. Przekonała się o tym sama siostra Marka Zuckerberga, twórcy Facebooka, gdy zdjęcie które mieli zobaczyć tylko jej znajomi, stało się dostępne dla znacznie szerszego grona Internautów.

Ta historia zaczyna się jak wszystkie inne - ktoś zrobił zdjęcie, otagował znajomych, wybrał grupę docelową i kliknął udostępnij. To, jak historia potoczyła się dalej można interpretować na wiele sposobów i opowiedzieć się po jednej ze stron. Ale do rzeczy - udostępnione przez Randi Zuckerberg zdjęcie kilkanaście minut później pojawiło się na Twitterze. Przedstawiało ono kilku członków rodziny Marka Zuckerberga wpatrzonych z ekrany smartfonów i zachwycających się nową aplikacją Poke. Fotka dodana została przez Callie Schweitzer, dyrektor marketingu w Vox Media. Randi zareagowała błyskawicznie, dopytując jak to zdjęcie znalazło się poza Facebookiem i nazywając takie zachowanie "nie-cool". Jak się później okazało, zdjęcie widoczne było w newsfeedzie Callie, ponieważ wśród jej znajomych na portalu znajduje się siostra Randi Zuckerberg, która została zaznaczona na zdjęciu. To nie było raczej zgodne z pierwotnymi zamiarami Randi.

Na tym zakończyłaby się cała ta opowiastka i zapewne Internet szybko by o niej zapomniał. Randi postanowiła jednak wystosować list (prawie) otwarty do wszystkich Internautów, w którym zawarła definicję "cyfrowej etykiety". Jej zdaniem, "udostępnienie czyjegoś zdjęcia bez pozwolenia jest oznaką braku przyzwoitości", a co ważniejsze "ustawienia prywatności nie mają wtedy żadnego znaczenia".

Z taką opinią nie zgodziło się jednak wielu Internautów, których zdaniem ciągłe zmiany i coraz bardziej zawiłe ustawienia prywatności na Facebooku były przyczyną tej sytuacji, a także wielu innych podobnych. Oczywiście bez udziału znanych nazwisk, taka sprawa przeszłaby bez większego echa, ale właśnie dlatego aż tak bardzo zwrócono na nią uwagę - skoro osoby aktualnie lub do niedawna pracujące w Facebooku nie do końca są w stanie zrozumieć, co dzieje się z udostępnianymi materiałami lub jak działają wszystkie udostępnione ustawienia prywatności, to w jaki sposób mają to pojąć zwykli użytkownicy.

Zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie prywatnych informacji oraz nieustanna kontrola tego, kto dokładnie będzie mógł zobaczyć udostępniane treści to jedno. Warto jednak zapamiętać zasadę, że wszystko co zostanie udostępnione w Sieci, już tam zostaje. Najlepszym przykładem są popularne filmy na YouTube, których oryginały były usuwane bardzo szybko z serwisu, lecz ich kopie są dostępne do dzisiaj. Podobnie było ze zdjęciem udostępnionym przez Callie Schweitzer oraz jej konwersacji z Randi Zuckerberg na Twitterze - fotka i wiadomości zostały usunięte, nie mamy jednak żadnych problemów, by móc teraz do nich dotrzeć.

Z całą pewnością stwierdzę, że to nie koniec "przygód" z prywatnością na Facebooku. Jak wielokrotnie powtarzano, zapewnienie ochrony danym użytkowników to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi Facebook. Najwyraźniej jak na razie nie wszystko idzie po myśli Zuckerberga (któregokolwiek ;).

Źródło: Buzzfeed, CBSNews.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu