47

Czy to już czas na 8K? A pamiętacie komentarze odnośnie 4K? Historia może zatoczyć koło

samsung qled 8k
Ostatnie miesiące to gorący okres dla producentów telewizorów i konsumentów gotowych na zakup nowego sprzętu - stało się to, czego wyczekiwaliśmy od dawna, czyli na rynku nareszcie zagościły telewizory 8K. Samsung zaprezentował swoją ofertę przed kilkoma tygodniami, co wywołało - ponownie - niezliczoną liczbę komentarzy oraz spore emocje. Dlaczego ponownie?

Ponieważ całkiem podobna sytuacja miała miejsce w momencie, gdy pokazywano pierwsze telewizory 4K. Wiele osób wymownie kręciło głową z powątpiewaniem, a dziś coraz więcej osób dopytuje o model, który będzie wspierać ultra wysoką rozdzielczość, bo treści w takiej jakości cały czas przybywa, a w przypadku niektórych serwisów VOD – jak Netflix czy Amazon Prime Video – stają się standardem.

By przypomnieć sobie, jak te około 5 lat temu komentowano nowość w postaci rozdzielczości 4K w telewizorach, postanowiłem odwiedzić sekcje komentarzy pod artykułami, które wtedy opublikowano. Pod jednym z nich znajduje się naprawdę sporo ciekawych opinii:

Tylko 8K obraz ostry jak żyle-ta :) Mam nadzieje, że do 2020-2025 roku będzie to standard jak dziś FULL HD .Tradycyjna telewizja wcześniej wyginie więc nie ma co się na nią oglądać. Youtube już oferuje filmiki w rozdzielczości 4K, czekamy na Netflix i innych dostawców VOD. Mam nadzieje, że spopularyzują się do tego czasu też kanały sportowe online ( stanieją i łącza internetowe w naszych domach pozwolą na komfortowe oglądanie tych zmagań bez częstych ścinek obrazu) ,bo to jest ostatnia rzecz ,która przyciąga mnie dziś do telewizji w tradycyjnym formacie.

Zgadza się, już wtedy jeden z czytelników oczekiwał wprowadzenia rozdzielczości 8K, choć popularyzować zaczęły się dopiero ekrany 4K. Odpowiedź innego komentującego była jeszcze bardziej zaskakująca:

Prognozy są takie, że około 2017-2018 standardem będzie 4K.

I chyba miał rację. Co jeszcze napisano o 4K?

4k bez treści będzie jak 3D. Co z tego że praktycznie każdy TV ma skoro nie ma co oglądać, a smart TV ma sens tylko dla serwisów VOD.

W 4K wątpiono, ponieważ jeszcze dosyć świeża była sprawa z technologią 3D, którą można dziś znaleźć tylko w niektórych telewizorach, a na rynku pojawiają się pojedyncze filmy wspierające 3D. Jak widać, 4K wcale nie podzieliło losu 3D.

4K? Tak, inaczej 80″ wypali oczy nawet z kilku metrów, a i 40 nie będzie wyglądać lepiej.

W ten obrazowy sposób jeden z komentujących zaznaczył, jak istotne jest zwiększenie rozdzielczości materiałów wideo, które oglądamy na coraz większych telewizorach. Dziś te 49-55 cali staje się najpopularniejszym wyborem klientów i faktycznie trudno jest wymagać, by na tak dużych wyświetlaczach treści oferowane jedynie w Full HD 1080p prezentowały się w zadowalający sposób.

W internecie 4K gości coraz częściej – i tu na myśli mam twórców niezależnych (YouTube) jak i wielkich producentów, jak serwisy VOD, czyli Netflix czy Amazon Prime Video oraz Hulu. Ale na nich nie mogę poprzestać, bo każde studio filmowe wspiera już rozdzielczość 4K i oferuje swoje filmy w takiej rozdzielczości na fizycznych nośnikach Ultra HD Blu-Ray, a także w cyfrowej postaci m. in. w sklepie iTunes.W Polsce wystartowała telewizja w 4K – na TVP 4K i Canal+ Ultra HD 4K mogliśmy oglądać piłkarski Mundial, a teraz ten drugi kanał oferuje seriale, filmy, a także rozgrywki Premier League i Ekstraklasy w 4K.Ultra wysoka rozdzielczość ma się coraz lepiej, dlatego coraz śmielej możemy zadawać pytanie o to, co będzie następne.

A następnym krokiem jest oczywiście 8K, a pierwsze produkcje, które będziecie mogli oglądać w tej rozdzielczości już są przygotowywane. Na życzenie japońskiej telewizji, która uruchomiła kanał w rozdzielczości 8K, studio Warner Bros. pracowało nad nową wersją klasycznego filmu 2001: Odyseja kosmiczna z 1968 roku. Od premiery mija więc dokładnie 50 lat, a produkcja nawet w tak sędziwym wieku jest gotowa na najnowsze technologie. Już teraz używa się kamer 8K na planach filmów, więc wydaje się, że 8K będzie miało szanse na przekonanie do siebie twórców i widzów podobnie jak 4K.

A jak teraz ci drudzy reagują na ekrany o tak wysokiej rozdzielczości?

(…) to zwykle tak jest, ze najpierw jest technologia, później materiały na nią? Jak było w HD? Jak powoli jest z 4K? Coraz więcej materiałów (choć jeszcze niewystarczająco). Przecież 8K to nie jest jeszcze na masowy rynek, ale dla tzw early adopters.

Doskonale pamiętam wideorelację z  targów CES w Las Vegas, gdzie telewizory 4K były prezentowane co kilka godzin, a Netflix zapowiedział premiery swoich seriali w ultra wysokiej rozdzielczości – to był styczeń 2014 roku, czyli blisko 5 lat temu i wtedy również nie spodziewano się, że 4K będzie się tak dynamicznie rozwijało. Inny czytelnik pisze:

Aktualnie trudno jest znaleźć materiały 4K, a o 8K już nie wspominając.

Wypowiedź podobnym tonie mogłem znaleźć pod innym materiałem:

Jak na razie sztuka dla sztuki te 8K. Dobrej jakości materiały w 4K ciężko znaleźć, a do 8K w domach jeszcze daleka droga ;)

Co mnie trochę dziwi, ponieważ na Antyweb wielokrotnie powtarzaliśmy, gdzie szukać treści w 4K i w wersji cyfrowej jest ich całe mnóstwo i to w przystępnych cenach. Mam nadzieję, że historia powtórzy się przy 8K, ponieważ Samsung jest już na to gotowy, ze swoimi telewizorami 8K o zawrotnych przekątnych ekranów: 65, 75 i 85 cali. Do wypełnienia tak dużego ekranu treścią może być użyta technologia upscalingu z AI (sztuczna inteligencja), która po raz pierwszy pojawia się właśnie w telewizorach tego producenta.

Druga z metod, to sięgnięcie po treści w 8K, a tymi będziemy się emocjonować już niedługo. Te 2-3 lata temu można było śmiało narzekać na dostępność treści 4K w Polsce, ale ta sytuacja zmieniła się diametralnie. Nie są dostępne u nas co prawda wszystkie usługi streamingowe czy wydania filmów, ale bycie na bieżąco ze wszystkim tym, co jest już oferowane, to nie lada wyzwanie. VOD, Ultra HD Blu-Ray i telewizja w 4K już są, więc być może po  targach CES możemy ponownie zacząć wyczekiwać szerszej dostępności paneli 8K nad Wisłą, bo dostawcy treści będą już mieli się czym pochwalić.

Materiał powstał we współpracy z marką Samsung