Świat

Czy iPhone się w tym roku obroni?

Grzegorz Marczak
Czy iPhone się w tym roku obroni?
32

W zeszłym roku iPhone brylował na parkietach sklepów GSM. Błyszczał w chwale pokazując swój bardzo dobry system operacyjny, genialnie przystosowane safari oraz multi touch. Sprzedaż telefonu Apple sięgnęła milionów i trzeba powiedzieć, że był to dobry rok dla iPhona. W tym roku jednak już tak łatw...

W zeszłym roku iPhone brylował na parkietach sklepów GSM. Błyszczał w chwale pokazując swój bardzo dobry system operacyjny, genialnie przystosowane safari oraz multi touch. Sprzedaż telefonu Apple sięgnęła milionów i trzeba powiedzieć, że był to dobry rok dla iPhona.
W tym roku jednak już tak łatwo nie będzie ponieważ konkurencja pokazał, że nie tylko potrafi zrobić dobry telefon ale również dobrze wyglądający. Moim zdaniem pierwszym konkurentem iPhona w kategorii look and feel będzie Palm Pre przy którym telefon Apple wygląda jak bezkształtny klocek.

Palm Pre to jednak nie jedyny kandydat do walki w segmencie chwilowo opanowany przez iPhone. Nowe premiery swoich telefonów zapowiedziała również Nokia ze swoim N97 (ale nie tylko), HTC ogłasza swoje coraz to nowsze produkcje (w tym Touch Pro2), Nokia (a wcześniej Google) otwiera swój sklep z aplikacjami gdzie również daje zarobić developerom, Microsoft ogłasza Windows Mobile 6.5 itp. To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że większość z głównych konkurentów Apple (a za takie uważam nowe produkcje Palma, HTC i Noki) różnią się od iPhona tym, że posiadają normalną a nie wirtualną klawiaturę. Podejrzewam, że będzie to dość znacząca różnica dla wielu dużych firm i korporacji.

Czym więc może zaskoczyć Apple? Mam nadzieję, że nie będą to pozwy sądowe w obronie swoich patentów. Wchodząc w rynek telefonów GSM trzeba być gotowym na premierę nowej słuchawki co jakieś dwa lata. Czy więc Apple szykuje już iPhona 2? Z plotek można się dowiedzieć iż coś jest na rzeczy -natomiast bardziej wygląda to na telefon z poprawionym Os-em niż całkowicie nowy model. Ostatnio można też było przeczytać o iPhonie za 100 USD czyli taniej wersji telefonu od Apple ale nie wiem czy należy wierzyć w te plotki.

iPhone z pewnością bronić się będzie swoim sklepem z aplikacjami, które naprawdę dodaje dużo możliwości słuchawce od Apple. Z drugiej strony czy kupując telefon kierujemy się tym jakie programy możemy na nim zainstalować? Do tej pory liczył się wygląd, funkcjonalność i parametry techniczne, całkiem jednak możliwe iż Apple dołożyło kolejny element oceny telefonów czyli dostępność rożnego rodzaju aplikacji.

Uważam (tak jak pisałem wcześniej), że ten rok będzie dla Apple i iPhona bardzo trudny. Nokia otworzyła swój sklep z aplikacjami a Palm zaskoczył wszystkich nie tylko wyglądem nowego telefonu ale również interfejsem który ma naprawdę kilka nowatorskich rozwiązań (jak na telefony). Apple musi szybko reagować, bo klienci widząc nowe zabawki na horyzoncie będą chcieli spróbować czegoś nowego (niewdzięczny rynek).

Moimi kandydatami na następny telefon (które bardzo chętnie przetestuję) są HTC G1 z androidem i Palm pre. Nokia N97 również wygląda kusząco, boję się natomiast iż wydajność tego telefonu będzie zbliżona do tego co prezentuje teraz symbian i to mnie bardzo zniechęca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu